Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dětská zácpa a kravské mléko
Vyloučení všech mléčných výrobků ze stravy dokáže vyléčit zácpu až u 100 % dětí, u kterých se to testovalo. Takto lze vyřešit zánět konečníku a komplikace jako anální píštěle.
V 50. letech se poprvé objevilo podezření, že některé případy zácpy u dětí mohou být způsobeny konzumací kravského mléka. K otestování této domněnky došlo až o 40 let později. Donedávna jsme si mysleli, že většina chronické zácpy u nemluvňat a malých dětí je psychologického původu, že děti potřebu zadržují. Zbytek případů šlo na vrub poruchám činnosti střev. Nicméně tito výzkumníci zkoumali postupně 27 nemluvňat, které rodiče přivedli na gastroenterologickou kliniku s chronickou idiopatickou zácpou. Název odkazuje na to, že není známo, co zácpu způsobuje. Lékaři tedy zkusili odstranit ze stravy kravskou mléčnou bílkovinu.
Během tří dnů bylo 21 z 27 dětí vyléčeno. Příznaky zcela odezněly po zavedení jídelníčku bez kravské mléčné bílkoviny. Během dvou následných pokusů o opětovné zavedení této bílkoviny do stravy došlo k navrácení klinických příznaků. Po opětovném podání kravského mléka se zácpa znovu do 24 až 48 hodin objevila. Pokus provedli dvakrát se stejným výsledkem. Když děti zůstaly u bezmléčné stravy a objevily se na klinice o měsíc později, byly stále bez příznaků, odezněl ekzém i sípání. Výzkumníci dospěli k závěru, že mnoho případů chronické zácpy u malých dětí, nejspíš více než tři čtvrtiny, může být způsobeno neodhalenou alergií na mléčnou bílkovinu.
Chronická zácpa je u dětí běžným zdravotním problémem. Na zácpu se předepisují projímadla a vláknina. Pokud to nestačí, je možno použít několik projímadel ve vyšších dávkách. Ani to však nemusí stačit. O pět let později zácpou stále trpěl velký počet dětí. Zácpa je dokonce může pronásledovat až do dospělosti. Vyléčení problému během několika dní pomocí vyloučení kravského mléka bylo vskutku průlomové.
Byla to otevřená stude, nebyla tedy zaslepená ani kontrolovaná placebem. Nicméně taková studie byla později zveřejněna v New England Journal of Medicine. Dvojitě zaslepená, zkřížená studie: kravské mléko vs. sójové mléko. Šedesát pět dětí trpících chronickou zácpou. Všechny byly dříve léčeny pomocí projímadel, nicméně bez úspěchu. U 49 z nich se na řitním otvoru vytvořily trhlinky, navíc byl zanícený a svědivý. Drobné ranky z natržení na řitním otvoru bývají velmi bolestivé. Děti dostávaly po dobu dvou týdnů kravské nebo sójové mléko, pak se skupiny zaměnily. Co se tedy stalo?
U dvou třetin dětí na sójovém mléku se zácpa rázem vytratila. Trhliny na řitním otvoru se zahojily a bolest odezněla. Žádné z dětí ve skupině konzumující kravské mléko se nedočkalo příznivé odezvy. U 44 dětí byl potvrzena přecitlivělost na kravskou mléčnou bílkovinu pomocí dvojitě zaslepené studie s kravským mlékem. Všechny léze, včetně nejzávažnějších trhlin na řitním otvoru, zmizely na stravě bez kravského mléka. Když však bylo kravské mléko opětovně zařazeno do jídelníčku, problémy se vrátily.
To může vysvětlit, proč děti pijící denně více než šálek mléka mohou mít osmkrát vyšší pravděpodobnost, že se jim na řitním otvoru udělají trhlinky. Vyloučení kravského mléka může pomoci zahojit trhliny na řitním otvoru i u dospělých. Když lidem poté znovu podáte mléko, na škále od 1 do 10 hodnotí popisovanou bolest při vyměšování místo 0 číslem 8 až 9. Jak jsem řekl, je to velmi bolestivé. Kravské mléko může také významně přispívat k opakujícím se plenkovým vyrážkám.
Jenže proč? Ve všech studiích zkoumajících vzorky tkáně u pacientů s chronickou zácpou způsobenou přecitlivělostí na kravskou mléčnou bílkovinu odhalili známky zánětu konečníku. Ponaučením je, že u všech dětí se zácpou, které nereagují na léčbu, by mělo být zváženo na zkoušku ze stravy vyřadit kravské mléko.
Studie z celého světa tyto poznatky následně potvrdily. Až 80 % dětí se zbavilo zácpy po přechodu z kravského mléka na sójové nebo rýžové. Běžným problémem se studiemi však je, že i když děti začaly místo kravského mléka pít rostlinné mléko, nadále mléko mohly přijímat v jiných mléčných výrobcích. Zbytek stravy nebyl pod kontrolou. Tedy až do provedení této studie.
Studie z roku 2013 nasadila dětem zcela bezmléčnou stravu a všechny děti se vyléčily. To jiná studie zveřejněná v časopise New England Journal study měla úspěšnost jen 68 %. V této studii však nebyl zbytek jídelníčku nijak omezován. V té studii provedené před dvaceti lety bylo kravské mléko dokonce nahrazeno oslím mlékem. I to bylo lepší než kravské, ale vyloučit mléko od všech zvířat je asi nejlepší volbou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E T Crowley, L T Williams, T K Roberts, R H Dunstan, P D Jones. Does Milk Cause Constipation? A Crossover Dietary Trial. Nutrients 2013, 5(1) 253-266.
- N W Clein. Cow’s milk allergy in infants and children. Int. Arch. Allergy 13: 245-256 (1958).
- A Carroccio, G Iancono. Review article: chronic constipation and food hypersensitivity – an intriguing relationship. Aliment Pharmacol Ther. 2006 Nov 1;24(9):1295-304.
- S Daher, S Tahan, D Sole, C K Naspitz, F R Da-Silva-Patricio, U F Neto, M B De Morais. Pediatr Allergy Immunol. 2001 Dec;12(6):339-42.
- E Crowley, L Williams, T Roberts, P Jones, R Dunstans. Evidence for a role of cow’s milk consumption in chronic functional constipation in children: Systematic review of the literature from 1980 to 2006. Nutrition & Dietetics Volume 65, Issue 1, pages 29–35, March 2008.
- G Iacono, F Cavatiao, G Montalto, A Florena, M Tumminello, M Soresi, A Notarbartolo, A Carroccio. Intolerance of cow's milk and chronic constipation in children. N Engl J Med. 1998 Oct 15;339(16):1100-4.
- I Irastorza, B Ibanez, L Delgado-Sanzonetti, N Maruri, J C Vitoria. Cow's-milk-free diet as a therapeutic option in childhood chronic constipation. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2010 Aug;51(2):171-6.
- G Iaconoa, S Bonventreb, C Scalicia, E Maresic, L D Primad, M Soresid, G D Gesu, D Notod, A Carrocciod. Food intolerance and chronic constipation: manometry and histology study. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2006 Feb;18(2):143-50.
- M Abdel-Aziz El-Hodhod, A M Hamdy, M T El-Deeb, M O Elmaraghy. Cow’s Milk Allergy Is a Major Contributor in Recurrent Perianal Dermatitis of Infants. ISRN Pediatr. 2012;2012:408769.
- A Carroccio, P Mansueto, G Morfi, A D Alcamo, V D Paola, G Iacono, M Soresi, G Scerrino, Emiliano Maresi, Gaspare Gulotta, G Rini , S Bonventre. Oligo-Antigenic Diet in the Treatment of Chronic Anal Fissures. Evidence for a Relationship Between Food Hypersensitivity and Anal Fissures. Am J Gastroenterol. 2013 May;108(5):825-32.
- S M Dehghani, B Ahmadpour, M Haghighat, S Kashef, M H Imanieh, M Soleimani. The Role of Cow's Milk Allergy in Pediatric Chronic Constipation: A Randomized Clinical Trial. Iran J Pediatr. 2012 Dec;22(4):468-74.
- F Andıran, S Dayı, E Mete. Cows milk consumption in constipation and anal fissure in infants and young children. J Paediatr Child Health. 2003 Jul;39(5):329-31.
- V Loening-Baucke. Prevalence, symptoms and outcome of constipation in infants and toddlers. J Pediatr. 2005 Mar;146(3):359-63.
- G lacono, MD, A Carroccio, F Cavataio, G Montalto, M D Cantarero, A Notarbartolo. Chronic constipation as a symptom of cow milk allergy. J Pediatr. 1995 Jan;126(1):34-9.
Images thanks to Tom & Katrien via Flickr