Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dezinfikují přírodní a domácí přípravky s tea tree olejem stejně dobře jako Savo?
Co je tím nejlepším čisticím prostředkem pro domácnost?
Výrobky pro čištění domácnosti mohou být nebezpečné; mají na svědomí tisíce dětí přijatých na pohotovost v nemocnicích. Čisticím prostředkem, který způsobuje nejvíce zranění, je Savo a další jemu podobné. Mohou být totiž toxické i při použití podle návodu.
Víme, že lidé s astmatem, kteří pracují s čisticími prostředky den co den, mohou trpět zhoršenými příznaky, sníženou funkcí plic, nebo zánětem dýchacích cest. Ovšem i pracovníci úklidu bez astmatu mohou být dotčeni. Dokonce i pod hranicí přípustné úrovně vystavení látce mohou uklízeči a uklízečky, až už se zdravými, nebo citlivými dýchacími cestami, pociťovat podstatné snížení funkce plic.
Dobře, ale to jsou lidé, kteří se úklidem živí. Sice jsme věděli, že zaměstnanci vystavující se Savu a podobným prostředkům mohu trpět jejich nepříznivými účinky na zdraví dýchacích cest, ale nebylo nám známo, zda pouhé běžné domácí používání může časem ohrozit zdraví plic. Teď už to víme.
Používání Sava bylo významně spjato s takřka 5násobnou pravděpodobností vzniku nealergického astmatu u dospělých osob. Podobně to dopadlo také u méně závažných projevů, jako je chronický kašel. Savo to dokáže pomocí svých silných oxidačních vlastností – inhalace může vést k propustnosti plic, což umožní alergenům proniknout hlouběji.
Tento jev, kdy je astma vyvoláno působením čisticího prostředku, je známý již po desetiletí. Více než tři čtvrtiny z tuctů populačních studií, které to zkoumaly, objevily zvýšené riziko astmatu nebo zánětu v nosních dutinách. V ideálním případě bychom měli mít k dispozici bezpečnější čisticí prostředky. Naneštěstí je tento soubor důkazů z velké míry ignorován ze strany výrobců a komerčních úklidových společností. Většina ohrožených pracovníků jsou ženy. To by mohlo pomoci vysvětlit nepoměr ve výskytu astmatu mezi muži a ženami. Poměrně vysoká četnost používání Sava pro úklid domácností mezi ženami po celém světě, spolu se silnou souvislostí mezi používáním Sava a nealergickým astmatem, nám říká, že je nutno přehodnotit vhodnost jeho používání pro úklid.
Existují přírodní a ekologické čistící přípravky, které mohou posloužit jako bezpečnější alternativa. Možná bezpečnější, ale co jejich efektivita? Až doteď jsme to nevěděli. Účinnost tří domácích prostředků pro čištění a dezinfekci a jejich schopnost zlikvidovat Staphylococcus aureus, bakterii, která způsobuje stafylokokové infekce a E. coli na povrchové plochy v domácnostech. První zpráva o efektivnosti údajně bezpečnějších alternativ je na světě.
V domácnostech někteří uživatelé raději zvolí konvenční čisticí prostředky, jako je Savo, protože ho již znají a jeho pach si spojují s čistotou. Jiní hledají méně nebezpečné a k přírodě šetrnější prostředky – tzv. zelené, bio nebo přírodní dezinfekční prostředky, které si mohou buď koupit, nebo vyrobit doma svépomocí. Typické přísady do domácích prostředků zahrnují ocet, sodu a rostlinné esenciální oleje, jako je olej z čajovníku (tea tree), který je ceněný pro své antimikrobiální vlastnosti.
Vědci tedy postavili přípravek Clorox (podobný našemu Savu) proti přírodnímu dezinfekčnímu prostředku založeném na bázi thymolu, který je z esenciálního oleje z tymiánu, a proti čistě domácímu výrobku – půl napůl soda a ocet s několika kapkami tea tree oleje. Clorox byste pořídili možná za 60 Kč, přírodní prostředek spíše za cca 140 Kč, a ingredience na domácí čisticí prostředek za méně než 20 Kč. Fajn, ale funguje vůbec?
Na láhvi Cloroxu (Sava), se dovíte, že zabíjí 99,9 % bakterií, což je standard EPA pro dezinfekci povrchů, které nepřicházejí do styku s potravinami. Například umyvadlo v koupelně. Deklarují 99,9 %, ale v testu vyšlo najevo, že ve skutečnosti zabil dokonce 99,9999% bakterií. Totálně zlikvidoval E. coli i stafylokoky. Takže dokonce překračuje standard EPA pro povrchy ve styku s potravinami, jako jsou třeba kuchyňské linky. Stejně dobře dopadly i přírodní čistící prostředky. Zato směs octu, sody a tea tree oleje si vedla trochu hůře. Umožnila přežít několika procentům stafylokoků.
Možná ale jen nepoužili dostatečné množství tea tree oleje; dávkování bylo totiž pouze okolo jedné kapky na šálek. Nicméně ekologické prostředky jsou dostatečně účinné, aby byly vhodnou alternativou ke konvenčním přípravkům, jako je Savo. A řekl bych, že jsou i lepší, vzhledem k tomu, že Savo dráždí dýchací cesty, a také je žíravé – může způsobit korozi a tím poškodit čištěné povrchy. Přišlo by mi jako zajímavé otestovat také účinnost domácího prostředku vyrobeného z tymiánového esenciálního oleje.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Folletti I, Siracusa A, Paolocci G. Update on asthma and cleaning agents. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2017;17(2):90-95.
- Folletti I, Zock JP, Moscato G, Siracusa A. Asthma and rhinitis in cleaning workers: a systematic review of epidemiological studies. J Asthma. 2014;51(1):18-28.
- Goodyear N, Brouillette N, Tenaglia K, Gore R, Marshall J. The effectiveness of three home products in cleaning and disinfection of Staphylococcus aureus and Escherichia coli on home environmental surfaces. J Appl Microbiol. 2015;119(5):1245-1252.
- Matulonga B, Rava M, Siroux V, et al. Women using bleach for home cleaning are at increased risk of non-allergic asthma. Respir Med. 2016;117:264-271.
- Sastre J, Madero MF, Fernández-nieto M, et al. Airway response to chlorine inhalation (bleach) among cleaning workers with and without bronchial hyperresponsiveness. Am J Ind Med. 2011;54(4):293-299.
- Garza JL, Cavallari JM, Wakai S, et al. Traditional and environmentally preferable cleaning product exposure and health symptoms in custodians. Am J Ind Med. 2015;58(9):988-995.
- McKenzie LB, Ahir N, Stolz U, Nelson NG. Household cleaning product-related injuries treated in US emergency departments in 1990-2006. Pediatrics. 2010;126(3):509-516.
- Vizcaya D, Mirabelli MC, Gimeno D, et al. Cleaning products and short-term respiratory effects among female cleaners with asthma. Occup Environ Med. 2015;72(11):757-763.
- Fuseini H, Newcomb DC. Mechanisms driving gender differences in asthma. Curr Allergy Asthma Rep. 2017;17(3):19.
- Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19(1):50-62.
Image credit: Shari Weinsheimer via Public Domain Pictures. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.