Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dioxiny v našich potravinách
Ve kterých potravinách se hromadí nejvíce průmyslových toxinů?
Každých pět let naše vláda měří množství dioxinů v prodávaných potravinách. Dioxiny jsou toxické znečišťující látky vypouštěné do atmosféry, které se pak hromadí v tukových tkáních lidí a užitkových zvířat konzumovaných lidmi. Nejvýznamnější vystavení dioxinovým sloučeninám se předpokládá u konzumace živočišných výrobků a ryb.
Který zdroj je nejhorší? S využitím údajů od EPA zveřejněných v loňském roce: je více toxických odpadních látek v hovězím mase, sýru, kuřecím mase, vejcích, rybách, jehněčím nebo vepřovém? Když slyšíte o toxických odpadních látkách a stravě, první věcí, která by nás měla napadnout, jsou ryby. A ty byly skutečně zdaleka nejhorší. A co je druhé nejhorší? Z hlediska obsažených dioxinů byla hned za rybami vejce a pak také sýry. Proto musíme být opatrní. Pokud jste například kojící matka, pak můžete snížit množství dioxinů putující do těla kojence vyřazením ryb. To však platí v případě, že ryby nenahradíte jinou skupinou potravin obsahujících také tyto chemikálie; dioxiny jsou obsaženy například i v mléčných výrobcích. V takovém případě dítěti moc laskavosti neprokážete.
Nyní navíc už i víme, že vejce obsahují asi třikrát více dioxinů než mléčné výrobky. To může vysvětlit tuto novou studii: „Konzumace vajec a riziko rakoviny.“ Studie odhalila, že už polovina vejce denně (nebo více) je spojena se zhruba dvojnásobným rizikem vzniku rakoviny úst, rakoviny hrdla, rakoviny jícnu a rakoviny hrtanu. Riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva je trojnásobné a riziko rakoviny konečníku a rakoviny plic zhruba dvojnásobné. Riziko rakoviny prsu je trojnásobné. A k tomu všemu stačí jíst jen půl vejce denně nebo o něco víc. Můžeme pokračovat dvojnásobným rizikem rakoviny močového měchýře, prostaty a všech druhů rakoviny dohromady.
Toto jsou informace z loňské studie, ve které měřili množství PCB, DDT a dalších dioxinů a pesticidů uvnitř lidských těl. Mezi účastníky byli muži, ženy, dospívající, dospělí i starší lidé. Červená čára představuje to, co EPA považuje za úroveň, na níž již dochází ke značnému zvýšení rizika rakoviny. Byla nějaká věková skupina, která tuto úroveň překročila? Podívejme se na výsledky: všechny věkové skupiny. Všichni měli v těle dokonce desetkrát více PCB, než představuje ona hranice, zde znázorněná červenou čárou. Velký problém měly zejména malé děti. Množství DDT u všech skupin účastníků taktéž překročilo hranici.
Jak je možné, že stále přicházíme do styku s DDT? Nebyl snad zakázán už před desetiletími, hned po vydání faktické knihy Silent Spring? Ano, ale stále znečišťuje životní prostředí. Jak upozorňuje CDC, jsme mu vystaveni především prostřednictvím masa, ryb a mléčných výrobků, ačkoli toto znečištění naštěstí v USA pomalu klesá. Komentář v časopise Reproductive Toxicology v loňském roce shrnul tuto poněkud neradostnou situaci. Ženy, které se v současnosti nacházejí v plodném věku, čelí společně se svými potomky nebývalému nárůstu vystavení toxickým látkám z mnoha zdrojů, se kterými každodenně přicházejí do styku.
Starosti nám přitom nedělá jenom rakovina. Rostoucí počet důkazů naznačuje, že když je toxickým látkám vystavováno dítě v těle matky, může dojít k výskytu vrozených vad, pediatrických problémů, změně poměru rozených pohlaví, vzniku smrtící rakoviny u dětí a dospívajících, rozvoji psychosexuálních problémů a také rozmnožovacím a hormonálním poruchám později v životě.
Autor uzavírá slovy: „Předpokládám, že budoucí generace vědců se budou na současnou lékařskou komunitu dívat nevěřícně, a to kvůli tomu, že jsme dopustili otravy žen v plodném věku a ignorovali následky způsobené jejich dětem.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D. Aune, E. De Stefano, A.L. Ronco, P. Boffetta, H. Deneo-Pellegrini, G. Acosta and M. Mendilaharsu. Egg consumption and the risk of cancer: a multisite case-control study in Uruguay. Asian Pac J Cancer Prev. 10(5):869-76, 2009.
- S. J. Genuis. Nowhere to hide: Chemical toxicants and the unborn child. Reprod. Toxicol., 28(1):115-116, 2009.
- United States Department of Agriculture. Dioxins and Dioxin-Like Compounds in the U.S. Domestic Meat and Poultry Supply. 2009.
- Lorber M, Patterson D, Huwe J, Kahn H. Evaluation of background exposures of Americans to dioxin-like compounds in the 1990s and the 2000s. Chemosphere. 2009 Oct;77(5):640-51. Epub 2009 Sep 4.
- Centers for Disease Control. Fourth National Report on Human Exposure to Environmental Chemicals. 2009.