Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Doplňky ze žraločích chrupavek testovány na léčbu rakoviny
Ano, doplňky stravy ze žraločích chrupavek nesou rizika, ale to i mnoho jiných metod léčby rakoviny. Otázkou je, jestli tedy fungují?
Internet se tím, že na trh uvádí nespočet neprokázaných léčeb na rakovinu, stal dnes jakýmsi „Divokým západem“. Podvodníci jsou schopni zneužít lidi jako nikdy předtím. „Pacienti s rakovinou naráží na internetu na podvodníky,“ naříkal National Cancer Institute. Věděli jste, že na internetu je více než 200 000 dokumentů o rakovině? Cože? Kdy byla taková informace zveřejněna? Aha, 1996. To bylo jen pár let po vzniku internetu. Autor článku „Průvodce Dr. Lindena internetovou medicínou“ říká, že se nemusíme bát. Údržba webové stránky vyžaduje spoustu času a peněz. Takže se nebojte, množství informací na internetu se zmenší během několika příštích let, když bude internet zrát.
To určitě! Ano, počet článků „klesá“ z 200 000 na – pouhou čtvrt miliardu. A jeden z nejčastěji doporučovaných „alternativních léků proti rakovině“ na populárních webových stránkách je žraločí chrupavka.
V posledních letech se hodně vykonalo ohledně mystické aury připisované tomuto doplňku. Je zřejmé, že částečně se jedná o vnitřní strach z rakoviny v kombinaci se zdravým respektem ke stvoření, které od dávnověku přežívá v podstatě nezměněné. Bylo hlášeno, že žraloci dostávají rakovinu jen zřídka a jejich kostra je vytvořena z chrupavky. Někteří lidé tak logicky věří, že právě to musí být důvodem relativně dobrého zdraví žraloků. Nejsem si úplně jistý, že je to logické, ale žraloci skutečně mají hodně chrupavky. Chrupavka má obecně málo krevních cév a krevní cévy jsou důležité pro růst rakoviny. Všechny tyto informace se daly dohromady, aby zneklidnění pacienti s rakovinou byli připraveni na hanebné vykořisťování pseudovědou a průmyslem s doplňky, a to s přidáním jediného mýtu, a to toho, že žraloci nemají rakovinu. Ale oni rakovinu mívají. Je to jen další vrstva klamných argumentů, která úspěšně přesvědčuje zoufalé pacienty s rakovinou k nákupu neúčinných produktů. Ale počkejme, nevíme, jestli je to neúčinné, dokud to neotestujeme.
U šedesáti pacientů s různými druhy pokročilé rakoviny, kterým se denně podávalo dvanáct lžiček žraločí chrupavky, nebyla zaznamenána ani jediná, dokonce ani částečná reakce u žádného z jejich nádorů. Zcela neúčinné, bez léčivého účinku na kvalitu života. Ve skutečnosti z těchto doplňků trpěli gastrointestinální toxicitou, zatímco po celou tu dobu nádory u všech pacientů dále rostly. Ale co chybí v tomto grafu přežití? K čemu došlo v kontrolní skupině? Neexistovala žádná kontrolní skupina. Takže, i když byste toto očekávali u pacientů s pokročilou rakovinou, jak můžeme vědět, že by rakoviny nepostupovaly bez žraločí chrupavky ještě rychleji? Proto potřebujeme randomizované, kontrolované studie. Ale žádné neexistovaly, dokud k uskutečnění takové studie nepřikročila klinika Mayo. Randomizovaná, dvojitě slepá, placebem kontrolovaná klinická studie na pacientech s nevyléčitelným nádorem prsu nebo kolorektálním karcinomem.
Byly analyzovány údaje celkem 83 pacientů a nebyl nalezen žádný rozdíl v přežití mezi pacienty, kteří dostávali žraločí chrupavku, a těmi, kteří dostávali placebo, ani žádný náznak zlepšení kvality života. Byla uskutečněna také studie karcinomu prostaty. Pouhých 5 pacientů tuto studii dokázalo absolvovat až do konce a ve všech pěti případech rakovina pokračovala v nezmenšeném postupu. Takže naneštěstí jsou tvrzení o výhodách žraločí chrupavky zcela nepodložená objektivními údaji z kontrolovaných klinických studií.
Ne tak rychle, řekli výrobci doplňků. Možná tyto surové komerční prášky ze žraločí chrupavky pouze nemají dostatečně vysokou úroveň všech aktivních složek, takže pacienti s onkologickými onemocněními by měli místo toho užívat pilulky s extraktem ze žraločích chrupavek. Vědci z National Cancer Institute k tomu řekli: Tak dobrá, také to otestujeme, abychom si mohli být naprosto jisti. A tak financovali randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii, aby to ověřili.
Na rozdíl od jiných studií potravinových doplňků se žraločí chrupavkou použili vyčištěný extrakt. Výsledek studie byl jednoznačný. Naprosté selhání. Lidé ze skupiny, která dostávala žraločí chrupavku, žili 14 měsíců, lidé ze skupiny s placebem žili 15 měsíců. Takže žádný významný rozdíl v přežití, ani v čase růstu ani v rychlosti reakce nádoru. Tyto klinické studie tedy naznačují, že žraločí chrupavka není pouze neprokázaným lékem proti rakovině, dokonce ukazují, že prokazatelně nefunguje. Navzdory množství důkazů svědčících o opaku však stále přetrvávají názory o její užitečnosti. Např. ten, kdo vše spustil, napsal ještě knihu: „Žraloci stále nedostávají rakovinu.“ Možná, že jediným lékem na tento mýtus je rozšířit drby o tom, že chrupavka z nosů takových podvodníků také pomáhá proti rakovině.
V každém případě, chcete-li konzumovat blokátory tvorby krevních cév, tak proč si sedat k misce s chrupavkou v prášku, když si místo toho můžete dát jablko nebo zelený čaj, kurkumu nebo granátové jablko, bobuloviny či ořechy, sójové boby, lněné semínko, brokolici atd. U všech těchto potravin byly prokázány antiangiogenní účinky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Moyad MA. The placebo effect and randomized trials: analysis of alternative medicine. Urol Clin North Am. 2002;29(1):135-155, x.
- Ross K. Crackdown on unproven cancer treatments focuses on internet marketers. J Natl Cancer Inst. 2008;100(17):1200-1202.
- Ernst E. Why there will never be an alternative cancer cure. Anticancer Drugs. 2006;17(9):1023-1024.
- Lane WI, Comac L. Sharks don't get cancer: how shark cartilage could save your life. Avery; 1992.
- Mathews J. Media feeds frenzy over shark cartilage as cancer treatment. J Natl Cancer Inst. 1993;85(15):1190-1191.
- Markman M. Shark cartilage: the Laetrile of the 1990s. Cleve Clin J Med. 1996;63(3):179-180.
- Criscitiello MF. What the shark immune system can and cannot provide for the expanding design landscape of immunotherapy. Expert Opin Drug Discov. 2014;9(7):725-739.
- Gingras D, Renaud A, Mousseau N, Béliveau R. Shark cartilage extracts as antiangiogenic agents: smart drinks or bitter pills?. Cancer Metastasis Rev. 2000;19(1-2):83-86.
- Loprinzi CL, Levitt R, Barton DL, et al. Evaluation of shark cartilage in patients with advanced cancer: a North Central Cancer Treatment Group trial. Cancer. 2005;104(1):176-182.
- Lu C, Lee JJ, Komaki R, et al. Chemoradiotherapy with or without AE-941 in stage III non-small cell lung cancer: a randomized phase III trial. J Natl Cancer Inst. 2010;102(12):859-865.
- Alifrangis C, Stebbing J. Shark cartilage: has the popularisation of science failed?. Lancet Oncol. 2012;13(1):22.
- Reuben SC, Gopalan A, Petit DM, Bishayee A. Modulation of angiogenesis by dietary phytoconstituents in the prevention and intervention of breast cancer. Mol Nutr Food Res. 2012;56(1):14-29.
- Lane WI, Comac L. Sharks Still Don't Get Cancer: The Continuing Story of Shark Cartilage Therapy. English Language edition. Avery;1996.
- Keoun B. Cancer patients find quackery on the Web. J Natl Cancer Inst. 1996;88(18):1263-1265.
- Ostrander GK, Cheng KC, Wolf JC, Wolfe MJ. Shark cartilage, cancer and the growing threat of pseudoscience. Cancer Res. 2004;64(23):8485-8491.
- Miller DR, Anderson GT, Stark JJ, Granick JL, Richardson D. Phase I/II trial of the safety and efficacy of shark cartilage in the treatment of advanced cancer. J Clin Oncol. 1998;16(11):3649-3655.
Image credit: David Clode via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.