Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Doporučení pro mamografii – proč jsou pokyny protichůdné?
Když jsou ženy plně informovány o rizicích a přínosech mamogramů, 70 % z nich se rozhodne vyšetření nepodstoupit. Vy však můžete být mezi těmi 30 % a máte plné právo rozhodnout o tom sami.
Již téměř sto let považují organizace zabývající se veřejným zdravotnictvím, profesní sdružení, skupiny na ochranu pacientů, akademici a lékaři screening rakoviny za jednoduchou a bezpečnou metodu, která zachraňuje lidské životy.“ Ale v dnešní době, přestože máme všichni k dispozici stejný soubor důkazů, rozdílné interpretace prospěšnosti či škodlivosti mamografie vedly k protichůdným doporučením v rozmezí od intenzivního každoročního screeningu počínaje 40. rokem života až po naprosté odmítání jakéhokoliv rutinního screeningu. V současnosti jsou v USA čtyři hlavní skupiny pověřené tvorbou doporučení pro mamografii a každá vydává protichůdná doporučení. Jak se v tom mají ženy zorientovat?
Doporučení jsou založena na systematickém přezkoumávání důkazů. Za posledních 15 let bylo zveřejněno 50 takových studií, ale ne všechny došly ke stejným závěrům. Otázka zní: proč? Ukazuje se, že závěry systematického přezkoumávání faktů mohou být ovlivněny střetem zájmů autorů.
Pouze ve zdravotnictví „stejná skupina, která poskytuje určitou službu, nás také informuje, jakou hodnotu tato služba má a nakolik ji potřebujeme využívat.“ „Musíme si naneštěstí přiznat, že stejně jako v jakékoli jiné profesi nebo průmyslovém odvětví zde nevyhnutelně působí vlastní zájmy…“ Při analýze více než sta článků se projevilo, že nevyváženost u autorů, kteří vykazovali sklon zdůrazňovat klady mamografie před jejími zápory, souvisela s tím, čí zájmy tito autoři reprezentovali.
Nemusí být náhodné, že všechny panely odborníků, které se postavily proti rutinnímu provádění mamografie, ze svých řad vyloučily radiology, s předpokladem, že lidé, jejichž výplatní páska závisí na provádění mamografie, budou mít pravděpodobně tendenci ji doporučovat. Na to zastánci mamografie reagují takto: Pokud nejste ve střetu zájmů, zřejmě nepostupujete správně, a obvinili panely odborníků pro screening rakoviny prsu z toho, že sledují své vlastní zájmy. „V této debatě existují armády zapřisáhle přesvědčených, a jenom hrstka umírněných a mírotvorných.“
Někteří experti dokonce navrhli, že by toto téma nemělo být veřejně projednáváno. „Takový paternalismus ovšem předpokládá, že ženy nejsou schopny samy posoudit, zda dostupné důkazy podporují nebo vyvracejí prospěšnost mamografie.“ Odrazování od diskuse se ženami o důkazech pro a proti… bychom mohli vnímat, jako že poškozuje zdraví žen více, nikoliv méně. Pokud jsou tedy lékaři skutečně přesvědčeni o tom, že pacient by měl být při rozhodování o svém vlastním tělu aktivním partnerem.
Ano, pokud si přečtete konkrétní studie, můžete zjistit, jestli výzkumníci přiznávají jakýkoli střet zájmů. Pokud ovšem o závěrech těch studií pouze slyšíte z druhé ruky, těžko k něčemu dospějete. Dokud nedojde k tomu, že se lidé, kteří vydávají doporučení pro screening, budou řídit především důkazy, a ne obchodními či finančními zájmy, musíme všichni převzít osobní odpovědnost, abychom se stali informovanými spotřebiteli.
Bylo by pěkné, kdybychom se mohli jednoduše na někoho spolehnout, např. na charitativní organizace zabývající se rakovinou, je ale prakticky nemožné, aby se tyto organizace striktně řídily pouze vědeckými důkazy, když se musí spoléhat na spokojenost dárců, aby se vůbec udržely při životě.
Ke cti hlavního lékaře American Cancer Society jistě slouží jeho výrok, že musíme být věrni vědě, všimněte si ale, že hovořil o screeningu rakoviny prostaty. American Cancer Society jednoduše doporučuje ženám, aby chodily na mamografii, ale co se týká mužů, ty nechává, aby se rozhodovali sami za sebe. Jsou otevření, co se týká možných škod v důsledku screeningu rakoviny prostaty, ale poskytují jen velmi málo transparentních informací o škodlivosti mamografie.
Takže existuje dvojí standard: ženy jsou vyzývány k tomu, aby na screening chodily, zatímco mužům se doporučuje, aby zvážili klady i zápory, ačkoli základní otázky, které je třeba zvážit, jsou ve skutečnosti u obou vyšetření velmi podobné. Rozdíly v tom, jak organizace, jako je Americká společnost proti rakovině, vnímají roli pacientů při rozhodování, nemohou být jasnější. Domnívají se snad, že se muži dokáží vyrovnat s určitou mírou nejistoty ohledně screeningových testů, zatímco ženy by byly jen zmatené? Muž tak má možnost činit o svém těle informované rozhodnutí, zatímco žena je pouze zvána na vyšetření.
Pod čarou je, že na otázku: „Měla bych být vyšetřena na rakovinu prsu?“ neexistuje jen jedna správná odpověď. Mým cílem je pomoci vám prostřednictvím této série videí činit ta správná rozhodnutí ve prospěch vás i vašich blízkých. Jeden průzkum ukázal, že pokud by byly ženy plně informovány o tom, jak malý přínos vyšetření na mamografu ve skutečnosti přináší, 70 % z nich by ho nepodstoupilo. Vy ale můžete patřit mezi oněch zbývajících 30 %; máte právo rozhodnout se sama za sebe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Niraula S. Screening mammography: sparing the emperor's blushes. Cancer Med. 2016;5(10):3018-3020.
- Quanstrum KH, Hayward RA. Lessons from the mammography wars. N Engl J Med. 2010;363(11):1076-9.
- Nelson AL. Controversies regarding mammography, breast self-examination, and clinical breast examination. Obstet Gynecol Clin North Am. 2013;40(3):413-27.
- Bleyer A, Welch HG. Effect of three decades of screening mammography on breast-cancer incidence. N Engl J Med. 2012;367(21):1998-2005.
- Berlin L. Point: Mammography, breast cancer, and overdiagnosis: the truth versus the whole truth versus nothing but the truth. J Am Coll Radiol. 2014;11(7):642-7.
- Stefanek ME. Uninformed compliance or informed choice? A needed shift in our approach to cancer screening. J Natl Cancer Inst. 2011;103(24):1821-6.
- Fenichel M. American Cancer Society Changes Breast Cancer Screening Guidelines To Reflect Analysis of Benefits and Harms. J Natl Cancer Inst. 2016;108(2).
- Woloshin S, Schwartz LM, Black WC, Kramer BS. Cancer screening campaigns--getting past uninformative persuasion. N Engl J Med. 2012;367(18):1677-9.
- Odle TG. Breast Cancer Screening Benefits: Research and Controversies. Radiol Technol. 2016;87(5):529M-46M.
- Kopans DB. Breast cancer screening panels continue to confuse the facts and inject their own biases. Curr Oncol. 2015;22(5):e376-9.
- Raichand S, Dunn AG, Ong MS, Bourgeois FT, Coiera E, Mandl KD. Conclusions in systematic reviews of mammography for breast cancer screening and associations with review design and author characteristics. Syst Rev. 2017;6(1):105.
- Jørgensen KJ, Klahn A, Gøtzsche PC. Are benefits and harms in mammography screening given equal attention in scientific articles? A cross-sectional study. BMC Med. 2007;5:12.
- Keen JD, Jørgensen KJ. Four Principles to Consider Before Advising Women on Screening Mammography. J Womens Health (Larchmt). 2015;24(11):867-74.
- Kaniklidis C. Mammography, Martin Yaffe, and me: response and appreciation. Curr Oncol. 2015;22(5):e404-8.
- Goodare H, Dimmer C, Page K. Screening mammography: setting the record straight. Lancet. 2002;359(9304):442.
- Norris SL, Burda BU, Holmer HK, et al. Author's specialty and conflicts of interest contribute to conflicting guidelines for screening mammography. J Clin Epidemiol. 2012;65(7):725-33.
- Saitz R. 'We do not see the lens through which we look': screening mammography evidence and non-financial conflicts of interest. Evid Based Med. 2013;18(3):81-2.
- Camot E, Perneger TV. Misconceptions about efficacy of mammography screening: a public health dilemma. J Epidemiol Community Health 2001;55:799-803
- Goodare H, Dimmer C, Page K. Screening mammography: setting the record straight. Lancet. 2002;359(9304):442.
Image credit: Rhoda Baer via Wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video