Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Draslík a autoimunitní onemocnění
Rostlinná strava zjevně snižuje zánět v těle prostřednictvím různých mechanismů – jedním z nich je posílení funkce nadledvin v důsledku zvýšené konzumace potravin bohatých na draslík.
Draslík je nejznámější svou schopností snižovat krevní tlak a riziko mrtvice. Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie na lidech testovala doplňování draslíku u pacientů s revmatoidní artritidou a byla zveřejněna v časopise Journal of Pain.
Revmatoidní artritida je druh typické autoimunitní zánětlivé artritidy. Pacienti trpící touto nemocí často mají velmi nízké hladiny glukokortikoidů, což jsou obíhající steroidní hormony (jako je kortizol), které potlačují zánět. Jejich nízké hladiny proto mohou uvolnit cestu většímu zánětu. Glukokortikoidy také pomáhají našim ledvinám vylučovat draslík. Proto v případě, že jíme hodně draslíku, naše nadledviny vylučují více glukokortikoidů, abychom ho neměli příliš velkou zásobu.
Možná by tedy podávání dodatečného draslíku u pacientů s revmatoidní artritidou pomohlo zvýšit hladiny steroidů, což by zase mohlo pomoci se zánětem. Vědci proto účastníkům zvýšili denní příjem až na 6 500 miligramů denně, což stále neodpovídá tomu, na co jsme stavěni, ale přinejmenším se tak přehoupli přes hranici dostatečného příjmu. Ukázalo se, že vyšší příjem draslíku byl skutečně spojen se zlepšením příznaků revmatoidní artritidy. Nemoc se uklidnila a intenzita bolesti snížila, což „ukazuje na schopnost draslíku působit proti bolesti.“
Navrhli proto sestavit správný dietní režim, který bude zahrnovat konzumaci velkého množství listové zeleniny. Lidé, kteří dodržovali rostlinnou stravu, se dočkali výrazného zvýšení příjmu draslíku. Ačkoliv ani průměrní vegani nejedí dostatek listové zeleniny. Možná by ten skok v příjmu draslíku mohl pomoci vysvětlit, proč je rostlinná strava tak účinná při léčbě revmatoidní artritidy.
Pokud však mechanismus spočívá v tomto, jestliže potraviny bohaté na draslík povzbuzují přirozené protizánětlivé hormony těla, pak by měly být tyto potraviny nápomocné také při jiných zánětlivých onemocněních, viďte? Přesně tato myšlenka byla nedávno nadnesena odborníky. Některé studie prokázaly, že vegetariánská strava zlepšuje příznaky lupénky. Uvažovali, že by se tato „kortizolo-draslíková teorie dala označit za nový mechanismus příznivých účinků vegetariánského stravování.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Eaton SB, Konner M. Paleolithic nutrition. A consideration of its nature and current implications. N Engl J Med. 1985 Jan 31;312(5):283-9.
- Rastmanesh R. Psoriasis and vegetarian diets: a role for cortisol and potassium? Med Hypotheses. 2009 Mar;72(3):368.
- Rastmanesh R, Abargouei AS, Shadman Z, Ebrahimi AA, Weber CE. A pilot study of potassium supplementation in the treatment of hypokalemic patients with rheumatoid arthritis: a randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. J Pain. 2008 Aug;9(8):722-31.
- Field MJ, Giebisch GJ. Hormonal control of renal potassium excretion. Kidney Int. 1985 Feb;27(2):379-87.
- McDougall J, Bruce B, Spiller G, Westerdahl J, McDougall M. Effects of a very low-fat, vegan diet in subjects with rheumatoid arthritis. J Altern Complement Med. 2002 Feb;8(1):71-5.
- Turner-McGrievy GM, Barnard ND, Cohen J, Jenkins DJ, Gloede L, Green AA. Changes in nutrient intake and dietary quality among participants with type 2 diabetes following a low-fat vegan diet or a conventional diabetes diet for 22 weeks. J Am Diet Assoc. 2008 Oct;108(10):1636-45.
Images thanks to James Heilman, MD via Wikimedia