Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fosfátová aditiva – maso a kola
Konzumace fosfátových konzervantů obsažených v nezdravých pochutinách nebo injekčně vpravených do masa, může vést k poškození krevních cév a urychlení stárnutí. Také se může podílet na osteoporóze.
Ve svém videu „Léčba selhání ledvin prostřednictvím stravy“ jsem popsal výzkum, který naznačuje, že využití stravy rostlinného původu může být užitečné pro pacienty se selháním ledvin, protože kontrola příjmu fosforu v potravě je klíčová v úspěšné kontrole hlavní příčiny onemocnění a úmrtí u pacientů se selháním ledvin, kterou je příliš mnoho fosforu v krvi.
Ale teď už si začínáme uvědomovat, že absorbování přílišného množství fosforu není dobré pro nikoho. Přítomnost jeho velkého množství v naší krvi byla shledána nezávislým prediktorem srdečních záchvatů a celkové úmrtnosti populace. Zvyšuje to nejen riziko selhání ledvin, ale také srdečního selhání, srdečních záchvatů, koronárních úmrtí a smrti celkově. Vyšší hladiny fosfátů jsou spojeny s výrazně kratší délkou života.
Celkový příjem fosfátů ve stravě je důležitá věc nejen pro osoby s onemocněním ledvin, ale pro všechny. Předpokládá se, že působí poškození krevních cév a zrychlují proces stárnutí, dokonce i potenciálně poškozují naše kosti, přispívají k osteoporóze tím, že narušují hormonální regulaci.
Odhadovaná průměrná doporučená denní dávka fosforu je méně než 600 mg denně, ale odhadovaný průměrný příjem je ve Spojených státech téměř dvojnásobný. Jak se od tohoto prvku můžeme držet dál? Pokud se podíváte na výživové tabulky, vypadá to, že mnoho potravin rostlinného původu obsahuje stejné množství fosforu jako mnoho potravin živočišného původu. Tak proč je strava založená převážně na potravinách rostlinného původu tak účinná při léčbě pacientů trpících selháním ledvin? Protože se většina fosforu v potravinách rostlinného původu vyskytuje ve formě kyseliny fytové, kterou trávením nezpracováváme, takže biodostupnost rostlinných fosfátů je obvykle méně než 50 %. Vidíte, jen třetina až polovina rostlinného fosforu může být vstřebána, zatímco u většiny živočišných produktů se toto číslo pohybuje kolem 75 %.
Takže když srovnáte, kolik se skutečně dostává do našeho systému, vidíte, že potraviny rostlinného původu jsou lepší. Je to jako s absorpcí hemového a nehemového železa, naše tělo se může chránit před vstřebáním přílišného množství železa z rostlinné stravy, ale nemůže zastavit nadbytek železa z krve, neboli hemového železa, pocházejícího ze živočišné stravy, které proklouzne střevní stěnou.
Nejhorším druhem fosforu, který je absorbován téměř ze 100 %, jsou fosfátové přísady, které se přidávají například ke kolovým nápojům. Proč to výrobci dělají? Kolové nápoje by byly v opačném případě černé. Bez přidaného fosfátu by vyprodukovaly tolik glykotoxinů, že by nápoj změnil barvu na uhlově černou. To je to, čemu kolové nápoje vděčí za svou hnědou barvu, fosfáty.
Přísady fosfátů hrají obzvláště důležitou roli v masném průmyslu, kde se používají jako konzervační látky, a je to ze stejného důvodu – zlepšit barvu masných výrobků. Stejně jako přidává mlékárenský průmysl do sýra hliník, maso a drůbež jsou „vylepšeny“ tím, že jsou do nich injekčně vpraveny fosfáty. Podíváte-li se do časopisů o masném průmyslu do sekcí týkajících se obchodu a budete se prodírat všemi těmi obrovskými reklamami na roboty pro sekání hlav na jatkách, nabídkami drtičů kopyt, uvidíte také všechny tyto reklamy na vstřikovací stroje. Proč? Z důvodu zvýšení ziskovosti. Vylepšené maso má lepší barvu a je v něm méně vody.
Tato „voda“ je termín používaný k popisu kapaliny, která vytéká z masa v průběhu jeho zrání. Mnoho spotřebitelů to považuje za neatraktivní, a tak průmysl vidí tento postup jako výhru. Když napustíte kuře fosfáty, spotřebiteli to prospěje tím, že vnímá maso jako kvalitnější a výrobce má zase prospěch ze zvýšeného výnosu, protože maso napustil jen vodou a prodává ho na kila. Problémem je, že to může zvýšit hladinu fosforu v mase téměř o 70 %. Jde o skutečné a zákeřné nebezpečí pro pacienty s nemocnými ledvinami, ale teď už víme, že je to nebezpečí pro všechny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Y. Shutto, M. Shimada, M. Kitajima, H. Yamabe, M. S. Razzaque. Lack of awareness among future medical professionals about the risk of consuming hidden phosphate-containing processed food and drinks. PLoS ONE 2011 6(12):e29105.
- R. A. Sherman, O. Mehta. Dietary phosphorus restriction in dialysis patients: Potential impact of processed meat, poultry, and fish products as protein sources. Am. J. Kidney Dis. 2009 54(1):18 - 23
- M. A. M. Ai-Ashmawy. Prevalence and public health significance of aluminum residues in milk and some dairy products. J. Food Sci. 2011 76(3):T73 - T76
- N. W. Gunther. 4th. Effects of polyphosphate additives on Campylobacter survival in processed chicken exudates. Appl. Environ. Microbiol. 2010 76(8):2419 - 2424.
- N. W. Gunther 4th, Y. He, P. Fratamico. Effects of polyphosphate additives on the pH of processed chicken exudates and the survival of Campylobacter. J. Food Prot. 2011 74(10):1735 - 1740.
- R. A. Sherman, O. Mehta. Phosphorus and potassium content of enhanced meat and poultry products: Implications for patients who receive dialysis. Clin J Am Soc Nephrol. 2009 4(8):1370 - 1373.
- E. Ritz, K. Hahn, M. Ketteler, M. K. Kuhlmann, J. Mann. Phosphate additives in food--a health risk. Dtsch Arztebl Int. 2012 109(4):49 - 55.
- O. Benini, C. D'Alessandro, D. Gianfaldoni, A. Cupisti. Extra-phosphate load from food additives in commonly eaten foods: A real and insidious danger for renal patients. J Ren Nutr. 2011 21(4):303 - 308.
- J. Uribarri. Phosphorus additives in food and their effect in dialysis patients. Clin J Am Soc Nephrol. 2009 4(8):1290 - 1292.
- J. B. León, C. M. Sullivan, A. R. Sehgal AR. The prevalence of phosphorus-containing food additives in top-selling foods in grocery stores. J Ren Nutr. 2013 23(4):265-270.
- L. Murphy-Gutekunst, J. Uribarri. Hidden Phosphorus-Enhanced Meats: Part 3. J Ren Nutr. 2005 15(4):E1-E4.
- C. M. Sullivan, J. B. Leon, A. R. Sehgal. Phosphorus-containing food additives and the accuracy of nutrient databases: Implications for renal patients. J Ren Nutr. 2007 17(5):350 - 354.
- J. Uribarri, M. S. Calvo. Hidden sources of phosphorus in the typical American diet: Does it matter in nephrology? Semin Dial. 2003 16(3):186 - 188.
- B. G. Lyon, D. P. Smith, E. M. Savage. Descriptive sensory analysis of broiler breast fillets marinated in phosphate, salt, and acid solutions. Poult. Sci. 2005 84(2):345 - 349.
Images thanks to FotoDawg and HPZ via flickr; Mogens Engelund, Andrew Lih, Jina Lee, Sanjay Acharya, Justinc, Pingpongwill, Zerohund, Salimfadhley, H Padleckas, Heqs, Mattysc, and Rainer Zenz via Wikimedia; and Renee Comet at National Cancer Institute. Thanks to Maxim Fetissenko, PhD, and Laurie-Marie Pisciotta for their Keynote wizardry!