Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak beztrestně vyvázli producenti olovnatého benzínu
Jak dodavatelé olova získali ty nejlepší vědecké důkazy, jaké si lze za peníze koupit.
Dětská lékařka, která zveřejnila informace ohledně kontaminace pitné vody ve městě Flint, uvedla: „Lidé z Flintu žijí o 20 let méně než ti, kteří bydlí v sousedních předměstích. Pro blaho našich dětí jsme se potýkali s každou překážkou. Pak ale od nás dostali olovo.“
Výzkum této lékařky ukázal, že přepojení zásobování vodou z Velkých jezer na znečištěnou řeku Flint vytvořilo dokonalý základ pro kontaminaci olovem, čímž se zdvojnásobil počet dětí se zvýšenou hladinou olova v krvi. Avšak na předměstí, kde lidé používali vodu z původního zdroje, hladiny olova v krvi u dětí zůstaly na stejné úrovni. Tak se zjistilo, že zdrojem kontaminace bylo přepojení na jiné zásobování vodou. Zdvojnásobením hladin olova v krvi obyvatel vyšla najevo Flintská krize.
U toho se zastavíme. Před přepojením, kdy všichni měli stejný zdroj vody, byly u dětí z Flintu hladiny olova dvojnásobné oproti těm z předměstí. U lidí z Flintu a z jiných chudých komunit po celé zemi se hladina olova v jejich krvi zvýšila na dvojnásobek. Viděl však vůbec někdo alarmující novinové titulky ohledně této krize? Po celém světě jsou k dispozici zásoby balené pitné vody, ale děti z Flintu dále žijí v prostředí kontaminovaném olovem.
Nejde opomenout ironii, že voda z řeky Flint byla natolik agresivní, že společnost General Motors zjistila korozi dílů a vrátila se zpět k původnímu zdroji čisté vody. Stížnosti na kvalitu vody od obyvatel Flintu byly dlouhodobě ignorovány. Žel je tu ještě další smutná ironie. Koncern General Motors je hlavním zdrojem celosvětové kontaminace olovem. Poprvé to bylo kvůli tomu, že uvedli do praxe olovnatý benzín. Krátce po zahájení výroby se u dělníků začaly objevovat projevy psychózy a přibývalo úmrtí.
Do očí bijící titulky upozorňovaly na otravu dělníků olovem a ochránci veřejného zdraví varovali před možnými následky u širší populace, která je ohrožena přítomností tohoto toxinu v benzínu. Navzdory varováním bylo zdraví mnoha milionů lidí poškozeno a tyto otravy, kterým šlo předejít, se vyskytují až dodnes.
Veškeré olovo se v životním prostředí vyskytuje díky lidské činnosti. Předtím bylo přítomno pouze hluboko v podzemí či pod oceánem, ale to bylo dříve, než jsme je rozšířili po povrchu planety. Do roku 1970 se každoročně ve Spojených státech, zejména ve městech, uvolnilo na 200 tisíc tun olova z osobních i nákladních automobilů. V opačném případě by se v průmyslu musel používat vysokooktanový benzín, což by nepřineslo tak vysoké zisky. Takže ropný a palivový průmysl úspěšně zhatil vládní snahu snížit používání olovnatého benzínu během 50 let.
Ale jak se jim to mohlo povést? Průmysl totiž ujistil vědeckou komunitu i veřejnost, že žádné nebezpečí nehrozí. Promyšleným PR možná lze uchlácholit naivní veřejnost, ale jak lze manipulovat s odbornou veřejností? Tím, že manipulujete s vědou.
Průmysl svého úspěchu dosáhl tím, že se stal hlavním podporovatelem výzkumu dopadů olova na lidské zdraví. Za své peníze dostal ty nejuspokojivější vědecké závěry. Dlouho před tabákovým průmyslem pochopil průmysl olova nedocenitelnou hodnotu získání „dobrých vědeckých závěrů“.
Většina relevantních studií, které byly publikovány během dalších desetiletí, vyznívala pro zpracovatele olova velice příznivě. Vyslali delegaci ve snaze přesvědčit EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), že regulace pro použití olova nebyla nutná, protože podle jejich tvrzení „olovo je nezbytnou živinou potřebnou pro optimální růst a vývoj.“
Samozřejmě, opak je pravdou, olovo je pro vývoj toxické. Nicméně existují nutriční přístupy, které mohou toxicitu olova snížit. Například existují potraviny, které snižují vstřebávání olova a napomáhají jeho eliminaci z těla. Natočil jsem tři videa, která zmiňují konkrétní stravovací přístupy, zejména které potraviny konzumovat, dále pak, a to bych zdůraznil, obecné přístupy, které snižují vnímavost těla k toxicitě olova, resp. jsou plně v souladu s doporučeními zdravého stravování.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bridbord K, Hanson D. A personal perspective on the initial federal health-based regulation to remove lead from gasoline. Environ Health Perspect. 2009 Aug;117(8):1195-201.
- Needleman HL. The removal of lead from gasoline: historical and personal reflections. Environ Res. 2000 Sep;84(1):20-35.
- Rosner D, Markowitz G. Industry challenges to the principle of prevention in public health: the precautionary principle in historical perspective. Public Health Rep. 2002 Nov-Dec;117(6):501-12.
- Campbell C, Greenberg R, Mankikar D, Ross RD. A Case Study of Environmental Injustice: The Failure in Flint. Int J Environ Res Public Health. 2016 Sep 27;13(10).
- Hanna-Attisha M, Kuehn BM. Pediatrician Sees Long Road Ahead for Flint After Lead Poisoning Crisis. JAMA. 2016 Mar 8;315(10):967-9.
- Ros C, Mwanri L. Lead exposure, interactions and toxicity: food for thought. Asia Pac J Clin Nutr. 2003;12(4):388-95.
- Heaney RP. Lead in calcium supplements: cause for alarm or celebration? JAMA. 2000 Sep 20;284(11):1432-3.
- Hanna-Attisha M, LaChance J, Sadler RC, Champney Schnepp A. Elevated Blood Lead Levels in Children Associated With the Flint Drinking Water Crisis: A Spatial Analysis of Risk and Public Health Response. Am J Public Health. 2016 Feb;106(2):283-90.
- Silbergeld E. The Unbearable Heaviness of Lead. Bulletin of the History of Medicine 78.1 (2004) 197, 199.
Motion graphics by Avocado Video. Image credit: Andrew Bain via Flickr. Image has been modified.