Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak moc maso ovlivňuje dlouhověkost?
Pokud vám záleží na zdraví natolik, že by pro vás bylo nemyslitelné zapálit si před obědem a po něm cigaretu, možná byste si měli místo masového burrita objednat fazolové.
Podle studie Global Burden of Disease Study strava bohatá na zpracované maso jako slanina, šunka párky, lančmít a klobásy může mít na svědomí přes 100 000 životů ročně. Převážně skrz srdeční onemocnění, ale také rakovinu a cukrovku. Výsledkem jsou miliony ztracených let zdravého života každý rok napříč světem. A nemusí toho být moc. Union of Concerned Scientists odhadla, že kdyby Američané omezili spotřebu na 28 gramů týdně, mohli bychom zabránit každý rok tisícům případů rakoviny. To je na populačním měřítku. Jak ale můžeme lépe porozumět našemu osobnímu riziku?
Ačkoliv panel NutriRECS v Annals of Internal Medicine ve svých dokumentech o mase, o kterých jsem natočil několik videí, zdiskreditoval svá vlastní zjištění pomocí vlastních čísel, redukce červeného a zpracovaného masa je spojena se snížením rizika předčasného úmrtí o 13 %. Co to přesně znamená? Jak se projeví o 13 % vyšší riziko úmrtí? Abyste to dokázali lépe uchopit, představím vám koncept mikroživotů.
Akutní rizika, například řízení motocyklu a seskok s padákem mohou vést k nehodě. Dobrou pomůckou pro porovnání takových rizik je jednotka mikromort, definovaná jako šance 1 : 1 000 000, že náhle zemřete. Nedávno jsem o tom udělal opravdu fascinující video. Nicméně mnoho z rizik, která podstupujeme, nás nezabije hned. Jen si vybavte všechny ty nedostatky v životosprávě, před kterými jsme varováni - kouření, pití alkoholu, špatná strava, nedostatek pohybu a jiné. Mikroživot proto slouží k porovnání těchto chronických rizik. A dělá to tak, že nám ukazuje, o kolik života v průměru přicházíme kvůli faktoru. Mikroživot je definován jako 30 minut z předpokládaného dožití.
Proč? Člověk dvacátník, třeba 22letý muž a 26letá žena, před sebou mají v průměru 57 let života. To je asi 20 000 dní, 500 000 hodin nebo milion půlhodinek. Aha! Tak definují mikroživot: úbytek jedné z milionu půlhodinek, které nám možná zbývají. Zde je pár příkladů věcí, které by nás v průměru jako třicetiletého muže stály jeden mikroživot. Kouření dvou cigaret, pití dvou půllitrů piv nebo každý den života s 5 kg nadváhy. Už asi vidíte, jak užitečný nástroj pro porovnání rizik to je. Takže pití půllitru silného piva vám zkrátí očekávané dožití stejně jako kouření jedné cigarety. Pokud je pro vás nemyslitelné mít tak málo úcty k vlastnímu zdraví, že byste si zapálili dvakrát denně, třeba jednu cigaretu ráno a druhou večer, pak by pro vás mělo být stejně nemyslitelné žít s nadváhou pěti kilogramů.
Alternativně si lze porovnat chování prodlužující život. Například konzumace nejméně pěti porcí ovoce a zeleniny denně může v průměru k vašemu životu přidat čtyři roky u mužů a tři roky u žen. To je až dvakrát přínosnější než se každý den věnovat pohybu. Podívejme se dále. Dvacetiminutové cvičení přidá k vašemu životu jednu hodinu, dva mikroživoty. Pro ty, kteří říkají, že nemají na cvičení čas: je to investice s návratností tři ku jedné. Věnujete 20 minut svého života pohybu a získáte 60 minut navíc. Při delším cvičení už jsou další přínosy méně výrazné, ale i když se budete hýbat hodinu denně, dostanete více, než jste vložili.
Dobře. A co to maso? Každý hamburger je spojen se ztrátou jednoho mikroživota.
Jako byste za jeden hamburger zaplatili 30 minutami svého života. Co se týče délky života, jeden hamburger je ekvivalent dvou cigaret. Jestli by vás při obědě nenapadlo si zapálit, možná byste si i místo masa měli vybrat fazolové burrito.
A zpracované maso je ještě horší. Existuje několik ekvivalentních způsobů, jak to lze vyjádřit. Představte si dva lidi, kteří jsou po všech stránkách identičtí, jen jeden jí denně asi 50 gramů zpracovaného masa, což je jedna větší klobása nebo párek, pár proužků slaniny, a druhý toto nejí vůbec. Konzumace té jedné porce zpracovaného masa každý den vám odhadem vezme z délky života dva roky. O dva roky méně se svými milovanými, se svými vnoučaty, se svým partnerem. O dva roky více žalu pro ně. Nebo si to představte na každodenní bázi. Sendvič s boloňským salámem nebo šunkou každý den, jen dva plátky salámu, vám odhadem vezmou každý den ze života jednu hodinu. Nepřijde vám někdy, že je den příliš krátký? A to si ho můžete ještě o hodinu zkrátit v závislosti na tom, co si zabalíte k obědu. Dále se o tom dá přemýšlet z pohledu „biologického věku“. Konzumace 50 gramů zpracovaného masa denně odhadem přidá dva roky k vašemu „biologickému věku“, což prakticky znamená, že vaše pravděpodobnost úmrtí za rok bude rovna člověku staršímu o dva kalendářní roky.
V souhrnu, napsal předseda katedry výživy na Harvardu a kolegové, doporučení NutriRECS ohledně masa trpí závažnými metodologickými omezeními a obsahují špatné interpretace dat o výživě. Pro zlepšení lidského a planetárního zdraví jako bonus by výživová doporučení měla nadále vyzdvihovat přínos stravy chudé na červené a zpracované maso a bohaté na minimálně zpracované rostlinné potraviny jako ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny: fazole, hrách, cizrna, čočka.
Dovolte mi zakončit citací od Dr. Deana Ornishe reagující na masové dokumenty z Annals of Internal Medicine, jež lidem doporučily, aby nadále jedli maso dle libosti. Jeho studie Lifestyle Heart Trial byla jedna z mnoha studií, které panel ignoroval. Přitom ukázala, že rostlinná strava a režim zdravé životosprávy dokáže zvrátit postup dokonce i u pokročilé ischemické choroby srdeční, zabijáka číslo jedna mužů i žen. Kontrolní skupina dokonce učinila mírné omezení spotřeby masa porovnatelné s tím v přezkumu v Annals, ukázalo se však, že se jejich ateroskleróza dále zhoršovala. „Utěšuji se tím,“ řekl Ornish, že světlo vyhání tmu.“ „V této době však světlo musí svítit opravdu velmi silně. Caveat emptor (‚ať si kupec dá pozor‘). Nenechte se oklamat. Může na tom záviset váš život.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org