Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak odstranit hlavní příčiny úmrtí
V minulých letech jsem se zabýval nejnaléhavějšími stravovacími problémy, jako například, která odrůda jablek je nejzdravější, které druhy ořechů nebo sušeného ovoce jsou nejvýživnější nebo které luštěniny a které bobulové ovoce jsou nejlepší? Jak vypadá ideální vyprazdňování střev? Bavili jsme se. Lidé museli hlasovat. Některé lidi to dost vytočilo, především Newyorčany.
A tak jsem se rozhodl to letos odlehčit a odpovědět na otázku, jak nejlépe zabránit smrti? Centrum pro kontrolu nemocí každoročně aktualizuje údaje o příčinách úmrtí v USA. Začněme tedy nahoře a projdeme seznam směrem dolů – a uvidíme, co je nového.
Číslo 1, onemocnění srdce. Nedávno proběhlo kontrolní vyšetření po 35 letech u studie Harvard Nurses' Health Study, nejdéle probíhající studie starších žen. Od zahájení studie tisíce účastnic zemřely, ale to vědcům umožnilo studovat rizikové faktory úmrtnosti. Protože srdeční onemocnění byla hlavní příčinou smrti, není překvapením, že příjem cholesterolu ve stravě je významným rizikovým faktorem úmrtnosti.
Druhou hlavní příčinou byla úmrtí na rakovinu související s kouřením. Ale co je na této studii tak úžasné je to, že provádí porovnání rizik, tudíž jim to umožnilo navzájem porovnávat různé rizikové faktory. Takže konzumace množství cholesterolu, které se nachází v jediném vejci denně, zkracuje ženám život stejně jako vykouření pěti cigaret denně po dobu 15 let.
Opatření, u kterého se projevil nejvyšší ochranný vliv, byla spotřeba vlákniny. Konzumace množství vlákniny odpovídající pouhému šálku ovesných vloček denně prodlužuje život žen stejně jako čtyři hodiny běhání týdně. I když můžete dělat obojí. Všimněte si, že příjem cholesterolu, který je pouze v živočišných potravinách, se pojí s kratší délkou života. A příjem vlákniny, jež je pouze v rostlinných potravinách, se pojí s prodloužením délky života.
A potravinou, která život prodlužuje nejvíce, jsou ořechy. Konzumace pouhých dvou hrstí ořechů denně má zřejmě stejný zdravotní přínos jako čtyři hodiny joggingu týdně. Takže, onemocnění srdce jsou hlavní příčinou úmrtí, ale co když je váš cholesterol v normě? Slyším to od pacientů neustále. Takhle jim to vysvětluji: Podívejte se, mít normální cholesterol ve společnosti, kde je normální umírat na infarkt – to není nutně dobrá věc. A pamatujte si, je to náš zabiják číslo jedna.
V loňské rozsáhlé studii měla většina pacientů s infarktem cholesterol v doporučeném rozmezí, což dokazuje, že současná norma není dostatečně přísná. Téměř polovina obětí infarktu měla hodnoty cholesterolu klasifikované jako optimální. I když si nejsem jistý, zda to jejich truchlící pozůstalé a osiřelé děti příliš utěší. To, co je považováno za optimální, je stále ještě příliš vysoké.
Ano, mít hodnotu cholesterolu pod průměrem riziko snižuje, ale jak napsal šéfredaktor časopisu American Journal of Cardiology před více než deseti lety, je čas přejít od pouhého snížení rizika ke skutečné prevenci a léčení aterosklerózy. Nechceme nízké riziko; chceme nulové riziko. Jak to uděláme?
Zdá se, že pro zastavení nárůstu plaku v našich tepnách musíme snížit celkový cholesterol až na hodnotu kolem 3,9. Jinými slovy, cholesterol je nutno snížit na hladinu průměrného vegetariána. Protože ale relativně málo osob je ochotno dodržovat vegetariánský životní styl, tak se tedy musíte na podobnou úroveň dostat za pomoci medikace. Volba zůstává na nás. Všimněte si však, že i když průměrný vegan má cholesterol kolem 3,9, neznamená to, že všichni vegani mají 3,9. Proto tady na Summerfestu dělám zdarma vyšetření cholesterolu. Zastavte se u mého stolu. Stačí malá kapka krve. Bude to trvat pár minut. Rád to pro vás udělám.
Dobře, takže je to naše volba: dieta nebo léky. A proč si jednoduše nevybrat léky? To je dobrá otázka. Jak minulý večer poznamenal jeden dobrý lékař, FDA právě oznámila zavedení nového povinného označování statinových léčiv snižujících hladinu cholesterolu. Tak tohle je Lipitor, Mevacor, Crestor, Zocor, Vytorin a tak podobně. FDA letos vydala nové výstražné etikety upozorňující na zvýšená rizika pro mozek a související ztrátu paměti a zmatenost, zvýšení hladiny cukru v krvi i vznik diabetu. Jeden významný kardiolog to popsal jako smlouvu Fausta s ďáblem: méně infarktů, ale více diabetu. Díky postižení paměti a zmatení kvůli těm lékům jsme možná zapomněli na způsob, jak snížit riziko infarktu a cukrovky naráz – rostlinnou stravou.
Ovšem cholesterol je jen polovina příběhu srdečních onemocnění. Druhá polovina je zánět. Už 15 let víme, že jediné jídlo s vysokým obsahem živočišného tuku – v původní studii to byl McMuffin s klobásou a vejcem, dokáže na pár hodin po konzumaci ochromit naše tepny a na polovinu snížit jejich schopnost se normálně roztáhnout. Celá výstelka našeho cévního řečiště se zanítí a ztuhne. A když se ten zánět – tady vpravo vidíte ubíhající hodiny: 1, 2, 3, 4, 5, 6 – když se ten zánět, to ochromení tepen začíná konečně po 5 nebo 6 hodinách uklidňovat – je čas na oběd! A je to. A pak můžeme naše tepny odrovnat další dávkou masa, vajec nebo mléčných výrobků. Většina lidí je tak v chronickém stavu nízkého stupně zánětu, což zvyšuje riziko nemocí spojených se zánětem, jako jsou onemocnění srdce, rakovina, cukrovka. To samé se děje v plicích – během několika hodin máme v dýchacích cestách zánět. Jediné jídlo způsobí vnitřní poškození, a to ne až po letech působení, ale doslova teď a tady, v tento den, během několika hodin poté, co to sníte.
A právě tento rok jsme konečně přišli na to, jak se to děje, vyřešili jsme záhadu proč. A nezdá se, že by to byl jen ten samotný živočišný tuk. A zřejmě to není ani živočišný protein, co je to, co se účastní zánětu při artritidě. Takže pokud to není živočišný tuk ani živočišná bílkovina, co to tedy je? Celé to je jako nějaká šílená detektivka, kterou vám představím v sérii videí, a to hned příští týden: 4., 5. a 6. července. Teď to jenom nakousnu.
Po jídle sestávajícím z živočišných produktů trpí lidé endotoxemií. Jejich krevní oběh je zaplaven bakteriálními toxiny známými jako endotoxiny, které jsou přítomny v živočišných produktech. Takže není divu, že se naše tělo zblázní! Tyto bakteriální toxiny z mrtvého masa nejsou zničeny žaludeční kyselinou, neničí se pankreatickými enzymy, neničí se varem. Snažili se vařit maso celé hodiny. Stále to nefungovalo. Bylo zjištěno, že tyto bakteriální toxiny jsou vysoce odolné vůči varu i veškerým snahám naší žaludeční kyseliny a trávicích enzymů. Živočišný tuk hraje v tomto celém procesu zásadní roli, neboť převádí bakteriální toxiny přítomné v mase přes střevo do našeho systému.
Takže se zdá, že živočišné produkty vyvolávají okamžitý zánět, protože jsou plné bakterií, které, ať už živé či mrtvé nebo i důkladně povařené, mohou vyvolat zánět. Nasycený živočišný tuk pak zvyšuje vstřebávání těchto toxinů do krevního oběhu.
Takže teď, když víme, co se děje, co musíme udělat? Z kontrolního vyšetření v roce 2012 vyplynulo to nejzřejmější řešení této metabolické endotoxemie. OK, dobře, můžeme snížit příjem nasycených tuků, což je v této zemi obnáší převážně sýry a kuřata. Západní strava ovšem není takovému kroku nakloněná a pro pacienty je těžké tomuto požadavku vyhovět. No a co? Ani jim to raději neřekneme? Tak dobrá... Tento povýšený postoj v lékařské profesi ve stylu: „Pacienti nezmění stravu ani nepřestanou kouřit, i když je to zabijí, tak proč se snažit?“ Tento postoj může být jednou ze skutečných hlavních příčin úmrtí.
Ale vraťme se k oficiálnímu seznamu a jako další si vezměme na mušku rakovinu. Co říkají nejnovější data? Díky největší prospektivní studii zaměřené na výživu a rakovinu, která byla kdy provedena, víme, že výskyt všech druhů rakoviny je u vegetariánů nižší než u jedlíků masa, a to zejména některých z nejrychleji rostoucích nádorů, jako jsou lymfomy a leukémie. A nejhorší maso bylo drůbeží, kuře. Míra výskytu byla až trojnásobná za každých zkonzumovaných 50 gramů drůbeže denně. Čtvrtka kuřecích prsíček: zvyšuje riziko na trojnásobek.
Celá tato prezentace měla být původně v podobě formátu kvízové show, ale došlo k zmatku při plánování. Měl jsem být poslední řečník večera, později večer, a tak bych mohl mluvit dlouho a nenarušoval další program. Každopádně, příští rok se to nebude opakovat a vrátím se k formátu kvízové show. A omlouvám se, musel jsem to zkrátit.
OK, ale spojení mezi masem a rakovinou je tak silné, že i v časopise Journal of Meat Science (Věda o mase) si vloni položili otázku: Měli bychom se stát vegetariány? Anebo, jak uvedli: Můžeme maso učinit bezpečnějším? Existuje spousta přísad, které například mohou potlačit toxické účinky hemového železa v mase. Tato aditiva jsou ještě zkoumána, ale „mohla by být přijatelným způsobem prevence rakoviny tlustého střeva“, protože vyhnout se masu je – podle nich – zcela vyloučeno.
Obávají se, že pokud National Cancer Institute (Národní institut pro rakovinu) doporučí snížení spotřeby masa, výskyt rakoviny by mohl poklesnout, ale zemědělský a masný průmysl budou čelit ekonomickým problémům. Ovšem pro ty z nás, kteří jsou spíše znepokojeni utrpením způsobeným masným průmyslem než utrpením masného průmyslu, co se stane, když převedete rakovinu na veganskou stravu?
Pritikin Research Foundation právě dokončila tuto elegantní sérii experimentů, kterou se chci chvíli zabývat. Jednoduché experimenty. Podávali lidem různý jídelníček, odebírali jim krev a tuto krev potom kapali na rakovinné buňky rostoucí v Petriho misce. Pak jenom čekali a pozorovali, která krev růst rakoviny lépe potlačuje. To oni publikovali studii, jež prokázala, že krev lidí na veganské stravě vykazuje mnohem vyšší bojeschopnost vůči rakovině. Avšak i krev lidí konzumujících standardní americká jídla dokáže s rakovinou bojovat. Kdyby tomu tak nebylo, byli bychom všichni mrtví.
Nicméně krev těch, kteří jedí vegansky, je v boji s rakovinou osmkrát úspěšnější. Krev lidí na standardní americké stravě potlačuje růst rakoviny asi o 9 %. Převeďte lidi na jeden rok na rostlinnou stravu a jejich krev rakovinu prostě zničí. Krev veganů má skoro osmkrát vyšší potenciál zamezit růstu rakovinných buněk. Toto se týkalo rakoviny prostaty, nejběžnějšího druhu rakoviny u mužů; pro ženy je to rakovina prsu.
Výzkumní pracovníci z Pritikinu se proto pokusili studii duplikovat se ženami za použití buněk karcinomu prsu. Ale nechtěli čekat celý rok, aby získali výsledky. Takže je napadlo, aby se pokusili zjistit, co by mohla rostlinná dieta dokázat za pouhé dva týdny proti třem různým typům rakoviny prsu. Toto je původní míra růstu rakoviny při 100% nárůstu. Tady vidíte, jak to vypadá po čtrnáctidenní konzumaci rostlinné stravy. Zpomalení růstu rakoviny je skvělé, ale zbavit se jí, tj. odstranit nádorové buňky, to je ještě lepší. Tady vidíte stav před a po pro míru buněčné smrti rakovinných buněk. Toto je předtím. A tohle je poté. Před a po rostlinné stravě. Stejná krev, která nyní proudí těmito ženskými těly, získala schopnost výrazně zpomalit a zastavit růst buněk rakoviny prsu díky pouhým dvěma týdnům konzumace rostlinné stravy.
Jaký druh krve chceme v našem těle, jaký druh imunitního systému? Chceme krev, kterou odrovná, když se objeví nové rakovinové buňky? Nebo chceme krev, která bude protékat každou částí našeho těla se schopností rakovinu zpomalit a zastavit? Takto se posílila obrana proti rakovině po 14 dnech rostlinné stravy a pohybu. Účastníci denně chodili na třiceti- až šedesátiminutové procházky. Ale počkejte, možná tedy bylo cvičení jediným důvodem, proč jejich těla začala být v boji s rakovinným bujením tak efektivní. Možná, že s tím dieta nemá nic společného.
Vědci se to rozhodli otestovat. Toto je míra ničení nádorových buněk. A toto jsme viděli předtím, vliv krve odebrané od lidí, kteří konzumují rostlinnou stravu, v tomto případě po dobu 14 let, a k tomu mírné cvičení – třeba každodenní procházka. Tedy rostlinná strava a chůze – a dostanete se na tuto míru ničení rakovinných buněk. Porovnejte to s protirakovinovou silou průměrného sedavého člověka – tady malý burger, burger, jablko – promiňte, na webových stránkách je to trochu… takže porovnejte to s průměrným sedavým jedlíkem masa, což je v podstatě nulová síla.
OK, ale co tato střední skupina? Tato prostřední skupina měla namísto 14 let na rostlinné stravě 14 let standardní americké stravy, ale denně prováděla namáhavé hodinové cvičení, něco jako výcvik americké armády. Ne vážně, byla to kalistenika. Chtěli vědět, jestli pokud budete cvičit dost tvrdě a dost dlouho, můžete soupeřit s procházejícími se vegany? Pojďme to zjistit.
A cvičení pomáhalo, o tom není pochyb, že? Ale ani celých 5000 hodin v tělocvičně nemohlo s rostlinnou stravou soupeřit. Toto je reálná mikrofotografie nádorových buněk obarvených tak, že když umírají, vyzařují světlo. Jak vidíte, i v kontrolní skupině několik nádorových buněk umírá. I když se jen povalujete na gauči a zobete smažené brambůrky, vaše tělo není úplně bezbranné. A tady je skupina, která každý den tvrdě cvičila. Rakovinové buňky umírají všude kolem. Více než cvičení ale s nádorovými buňkami zatočila rostlinná strava. Proč? Některé lidi to nezajímá, ale já jsem vždycky zvědavý. Takže…
Jak to, že jednoduchá dietní změna už po pár dnech učiní krevní oběh pro rakovinu tak nepřátelským? Nevěděli jsme až do loňského roku, kdy se vědci pokusili mechanismus těchto protirakovinných účinků objasnit. A je to divoký příběh. Chystám o tom celou řadu videí. Příběh zahrnuje malé lidi a velké lidi, velké psy a malé psy. Také zahrnuje gumové medvídky, hračky Tinker, kanibalismus a veganské kulturisty. Od hovězího steaku až po kulturisty. Věřte mi, že mě mrzí, že nemám více času, ale videa budou brzy dostupná.
Stručně řečeno: odpovědí na Pritikinovu hádanku je IGF-1. Inzulinu podobný růstový faktor IGF-1 je růstový hormon podporující rakovinu, který se účastní každé fáze růstu, šíření, metastazování a invaze rakoviny. Ale převeďte lidi na rostlinnou stravu a jejich hladina IGF-1 bude klesat, a pokud na té rostlinné stravě zůstanou – a toto je po pouhých několika týdnech – pokud se rostlinnou stravou živíte dlouhodobě, hladina IGF-1 dále klesá a bílkoviny vážící IGF-1 vzrůstají.
To je jeden ze způsobů, jak naše tělo potlačuje rakovinu, chrání se před rakovinou, chrání se před nadměrným růstem, uvolněním tohoto vazebného proteinu do krevního oběhu, aby se navázal na IGF-1. Je to něco jako nouzová brzda našeho těla. Ano, za pouhých 11 dní může rostlinná strava přeprogramovat vaše tělo tak, aby snížilo produkci IGF-1.
Ale co všechen ten IGF-1 ze slaniny a vajec, které jste snědli minulý týden? Játra uvolňují tento úderný svazek vazebných proteinů, aby se navázaly a stáhly všechny tyto IGF-1 z oběhu, a jak vidíte, čím déle jíme zdravě, tím více se to zlepšuje. Toto je experiment, který na IGF-1 ukázal prstem. A dopadlo to stejně jako minule. Přejděte na rostlinnou dietu a rychlost růstu nádorových buněk dramaticky klesá. A jak už jsme viděli, míra úmrtí rakovinných buněk vystřelí nahoru.
Ale pak tady máme jednu překvapující záležitost. Co se stane, když je nádor opětovně vystaven stejnému množství IGF-1, kterého se vaše tělo zbavilo konzumací rostlinné stravy? Vezměme si ten stejný IGF-1, přidejte ho zpět k rakovině a uvidíte, co se stane. Efekt stravy a cvičení je zcela pryč. Je to, jako byste ani vůbec nikdy zdravě nejedli.
Takže víme, že snížením spotřeby živočišných produktů snížíme hladinu IGF-1, což vede ke zpomalení růstu rakoviny. Ale jak nízká musí být naše spotřeba živočišných produktů? Jak velká část naší stravy musí být na rostlinné bázi?
Podívejme se na úroveň IGF-1 u jedlíků masa ve srovnání s vegetariány a s vegany. Je dieta založená na rostlinné stravě lepší při snižování hladiny IGF-1 v krevním řečišti ve srovnání s dietou na bázi masa či lakto-ovo vegetariánskou stravou?
Dopadlo to takto. Máme tu konzumenty masa, vegetariány, vegany – a výrazně nižší hladiny byly nalezeny pouze u veganů. Stejný vztah byl nalezen u hladiny proteinu vázajícího IGF-1; to je to, co chceme vyšší. Opět tu nemáme nic. Opravdu to musíte dotáhnout až do konce a přejít na veganskou dietu, aby došlo k navázání veškerého přebytečného IGF-1 v krevním řečišti. Tato studie probíhala u žen. Ale jak dopadli muži, kteří jedli veganskou stravu? Výsledek byl totožný.
Takže přesto, že muži vegani mívají výrazně vyšší hladiny testosteronu než vegetariáni nebo jedlíci masa – což může růst rakoviny prostaty podporovat, důvod, proč veganská strava může u nich naopak zastavit postup rakoviny, jak už jsme viděli, ukázal jsem vám to v minulých letech na práci Deana Ornishe, může být způsoben jejich nízkými hladinami IGF-1. Vegani mají takto vysoký testosteron, ale přitom takto nízkou míru rakoviny.
Takže ať už jste muž či žena, pouze vegetariánská strava zřejmě moc tělu nepomáhá, nezdá se, že by toto snižovala. Zdá se, že aby nastal tento významný pokles hladin růstového hormonu, jenž podporuje rakovinu, musíme živočišné produkty úplně eliminovat. Dobrou zprávou je, že na základě toho, co víme o IGF-1, můžeme předpovědět, že veganská strava může mít velice silný ochranný vliv například u rizika karcinomu prsu u starších žen.
OK, zbývá jen 13 hlavních příčin úmrtí! Pojďme zpět k našemu seznamu.
Tři největší zabijáci bývali srdeční onemocnění, rakovina, mrtvice. Ale to bylo v roce 2011. Teď je to srdeční onemocnění, rakovina a chronická obstrukční plicní nemoc. CHOPN lze naštěstí zabránit pomocí rostlinné stravy, a dokonce ji lze pomocí rostlinné stravy i léčit. Můžete si to ověřit.
Ovšem tabákový průmysl si tato fakta vykládá poněkud jinak. Namísto přidávání rostlin do lidské stravy, aby se zabránilo emfyzému, nebylo by jednodušší je přidat do cigaret? A, voila, přidání bobulí acai do cigaret evidentně má ochranný účinek proti plicní rozedmě – u kouřících myší. Příště začnou dávat bobulky do masa.
To bych vážně nevymyslel. Podívej se na toto. Přidání ovocných výtažků do hamburgerů? Má to ale své mouchy. Ostružiny zbarvily hamburgery tímto výrazným purpurovým odstínem, ovšem namáčení jehněčího masa ve šťávě z kiwi, dříve než nastane posmrtná ztuhlost, evidentně vede k větší jemnosti masa. A nutriční profil párků je také možné zlepšit, a to přidáním mletých hroznových semínek, ovšem objevily se stížnosti, že části zrníček byly v konečném produktu vidět. A podívejte se, je-li něco, co víme o lidech, kteří si rádi pochutnají na párku v rohlíku, tak je to fakt, že jsou ohledně toho, co skončí v jejich jídle vybíraví… Prasečí konečník? OK. Ale hroznová zrníčka? Brr!
Prevence mrtvice, číslo 4. Prevence mrtvice je především o jídle bohatém na draslík. Draslík, prvek, jehož anglický název vychází ze slov popel a hrnec. Vezměte jakoukoliv rostlinu, vložte do hrnce, spalte ji na popel a máte popel v hrnci! Ale může mi někdo pojmenovat rostlinnou potravinu s vysokým obsahem draslíku? [Odpověď z publika: Banány!] Jak je možné, že tuto věc o výživě ví každý? Vážně, to má firma Chiquita tak skvělou PR propagaci? Vsadím se, že byste mohli zajít do Heart Attack Grill (Grill Srdeční záchvat), kde jedí takovéto jídlo, zeptat se na to někoho a oni by vám řekli: „Nevím, co mám jíst, ale vím, že banány obsahují draslík.“ Ve skutečnosti však banány nepatří ani mezi 50 nejlepších zdrojů, jsou na 86. příčce. Přímo před nimi je vanilkový mléčný koktejl z rychlého občerstvení. A teprve pak banány. Prvních pět zdrojů jsou rajčatové a pomerančové koncentráty, a pokud jde o zdroje z celých potravin, je to listová zelenina, fazole a datle. No, a když se podíváte na další hlavní příčinu úmrtí, banány by mohly být přímo nebezpečné (nehody).
Alzheimerova choroba je nyní naší šestou hlavní příčinou úmrtí. Už 20 let víme, že lidé, kteří jedí maso, červené nebo bílé – včetně drůbeže a ryb – mají ve srovnání s vegetariány 2 až 3krát vyšší pravděpodobnost rozvoje demence. A čím déle jste vegetariáni, tím je riziko vzniku demence nižší. Ale vzrušující nový výzkum se zabývá možností léčit Alzheimerovu chorobu pomocí těchto přírodních rostlinných léků, které prokázaly vyšší účinnost než placebo a fungují stejně dobře jako hlavní lék na Alzheimerovu chorobu. Opět platí, že všechno najdete na našich internetových stránkách – a je to zdarma.
Další na našem zabijáckém seznamu je diabetes, kterému lze pomocí rostlinné stravy předcházet, pomocí rostlinné diety jej lze také léčit a dokonce i v mnoha případech pomocí rostlinné stravy také vyléčit. Každému doporučuji, aby si dnes ve tři hodiny poslechl Brendinu přednášku.
Toto je z října. Lidé živící se vegetariánskou stravou mají podstatně nižší výskyt než jedlíci masa, ale nejlépe na tom jsou vegani. A toto vás překvapí. Tyto výsledky jsou po kontrole faktoru obezity. Mysleli bychom si, že vegani mají nižší výskyt diabetu, protože jsou tak hubení. Ale i při stejné hmotnosti mají vegani jen zlomek rizika diabetu. Proč jsou vegani v průměru tak štíhlí? U lidí, kteří jedí rostlinnou stravu, je obezita velmi vzácná. Výzkumníci v oblasti výživy se zoufale snažili to tajemství odhalit. Ano, jedí méně kalorií, ale ne zase o tolik méně.
V minulých letech jsem prošel celou řadu teorií, které se to snaží vysvětlit. Možná je to proto, že lidé s vysokým podílem rostlinné stravy mají větší expresi enzymu odbourávajícího tuk v mitochondriích, našich buněčných elektrárnách. O tom jsem už mluvil. Možná je to proto, že mají jiné populace střevních bakterií. Možná je to proto, že se vyhýbají chemikáliím vyvolávajícím obezitu, chemikáliím narušujícím endokrinní systém, jež jsou obsažené v mase. Svoji roli může hrát i virus způsobující obezitu a vyskytující se u drůbeže. Pořád si nejsme jisti. Objevují se stále nové teorie.
Tady je nejnovější teorie: možná je to propionátem. Koneckonců, co je jediná látka, která je jen v rostlinných potravinách? Vláknina. Zvířata mají jako oporu kosti; rostliny jako oporu používají vlákninu. Počkejte. Myslel jsem, že vláknina je definována tím, že ji nedokážeme strávit. Pravda je, že my vlákninu rozložit nedokážeme, ale myriády dobrých bakterií v našich střevech to dokáží. Co z toho vyrábějí? Vytvářejí propionát, který se vstřebává do krevního oběhu. Takže technicky vzato vlákninu dokážeme strávit, ale jen s pomocí našich malých přátel.
Ale co dělá propionát? Inhibuje syntézu cholesterolu. To je dobré. Zdá se také, že má to, co se nazývá hypofagický efekt, to znamená, že nám pomáhá jíst méně, evidentně zpomaluje vyprazdňování našich žaludků – a díky tomu se cítíme déle sytí. Propionát reguluje příjem potravy, anebo možná zpomaluje tvorbu nových tukových buněk, ale každopádně vede k tomuto celkovému účinku proti obezitě. A my můžeme podpořit populace těchto dobrých bakterií v našich střevech i bez braní probiotik, jen pomocí vegetariánské stravy, neboť tím živíme své malé přátele vlákninou.
Živočišné potraviny mají také tendenci být kaloricky husté. Například abyste chůzí spálili kalorie z jediné porce másla, budete muset přidat ke své večerní procházce 700 metrů. Nebo půl kilometru běhu na každou sardinku, kterou vložíte do úst. A každý, kdo se rozhodne sníst dvě kuřecí stehna, by měl vyskočit na ta vlastní a uběhnout pět kilometrů navíc, nechce-li přibrat na váze. To se ovšem týká pouze dušeného kuřete, kdy byla kůže odstraněna.
Zde jsou nejnovější údaje: Spotřeba masa a budoucí přírůstek hmotnosti. Mluvíme o stovkách tisíc mužů a žen, kteří byli sledováni v 10 zemích, a po dobu 5 let byl u nich sledován přírůstek hmotnosti. Co vědci zjistili? Celková spotřeba masa spojená s přibýváním na váze u mužů a žen. Závěr je, že snížení spotřeby masa může zlepšit kontrolu hmotnosti. A to bylo po kontrole faktorů, jako byly počáteční hmotnost a fyzická aktivita, úroveň vzdělání, míra kouření, celkový příjem energie…
Cože? Toto je ta překvapivá část. Bylo to po kontrole faktoru kalorického příjmu. Spojení mezi masem a přírůstkem hmotnosti zůstalo i po kontrole kalorií. To znamená, že pokud dva lidé přijímají stejné množství kalorií, ten z nich, který konzumuje více masa, může více přibírat na váze. Dokonce spočítali, o kolik více. Příjem 250 gramů masa denně, což není nic ve srovnání s tím, co se jí ve Spojených státech, by vedl k ročnímu přírůstku hmotnosti o 422 gramů více než přírůstek tělesné hmotnosti u diety s nižším obsahem masa. Po 5 letech by už váhový přírůstek činil 4 kila. Takže jíte stejné množství kalorií, ale pokud jíte maso, jste o 4 kila těžší. A steak přitom nebyl to nejhorší. Nejsilnější vztah mezi ročním přírůstkem hmotnosti byl pozorován u drůbežího masa.
Řekněme, že začínáte na normální váze a každý den si dáte hamburger. Toto ukazuje, kolik váhy vám přibude ještě nad obsažené kalorie. A pokud jste snědli stejný počet kalorií ze zpracovaného masa, jako třeba v podobě šunkového sendviče se třemi plátky šunky, dostanete se sem. A dejte si polovinu kuřecích prsíček a jste hned tady, nad rámec přijatých kalorií.
Naše závěry ukazují, že příjem masa je pozitivně spojen s přibýváním na váze. Toto přetrvávalo po úpravě pro příjem energie, a proto jsme pro zavedení doporučení ke snížení spotřeby masa pro zlepšení veřejného zdraví. Podívejte se na reakci masného průmyslu na tuto studii – velmi zajímavé – stejně jako skvělá snaha PCRM zavést veganskou stravu do firemního prostředí.
Selhání ledvin, 8. hlavní příčině smrti, může být zabráněno dietou na bázi rostlinné stravy – a může tím být také léčeno. Proč? Protože naše ledviny jsou hustě protkané cévami. Proto jsou ledviny uvnitř tak červené. Naše dvě malé ledviny filtrují celý krevní oběh. A pokud je tedy standardní americká strava tak toxická pro cévy v srdci, mozku a pánvi, vede k infarktu, mrtvici a sexuální dysfunkci, co asi může udělat s našimi ledvinami?
Zkrátím to, výzkumníci na Harvardu zjistili tři významné rizikové faktory pro zhoršující se funkci ledvin, což znamená, že začnete s močí ztrácet bílkoviny. Vaše tělo by nemělo při močení ztrácet bílkoviny. Tři rizikové faktory pro pokles funkce ledvin byly: živočišné bílkoviny, živočišný tuk a cholesterol. Nejsou to jenom bílkoviny; není to jenom tuk. Je to živočišný protein, živočišný tuk. Nebyl nalezen žádný vztah pro rostlinný protein nebo rostlinný tuk. Vegani mají nejen lepší funkci ledvin, ale při léčbě pacientů se selháním ledvin čistě veganskou stravou došlo po pouhém jednom týdnu k dramatickým zlepšením.
Zabijáka číslo 9 představují lidé umírající na respirační infekce. Podívejte se na mé video „Kapusta a imunitní systém,“ je o imunostimulačních účincích kapusty. Je něco, co kapusta nedokáže? A když se podíváte na mé video „Posílení imunity prostřednictvím stravy“, které bylo publikováno, jak vidíte, 28. června – je to video dne, které bylo publikováno ve středu, dozvíte se, že konzumací pouhých pár kousků ovoce a zeleniny navíc můžete významně zlepšit imunitní odpověď na pneumokokový zápal plic.
Sebevražda je číslo 10. Loni jsem zde mluvil o zlepšení nálady pomocí stravy. Víme, že vegetariánská strava se pojí s lepší náladou, ale nevěděli jsme, jestli je zde vztah příčiny a následku. Tedy dokud to nebylo podrobeno testování, což se stalo letos.
Tato studie se zaměřila na pravidelné jedlíky masa a odstranila z jejich stravy maso, ryby, drůbež a vejce. Po dvou týdnech můžete vidět výrazné zlepšení skóre nálady.
U léků, jako je Prozac, může trvat měsíce, než se projeví jejich účinek. Léky jako Prozac fungují na principu zvýšení hladiny tzv. hormonu štěstí, serotoninu. Věděli jste, že i v rostlinách je serotonin? Já jsem o tom neměl ani potuchy. Ale rostliny obsahují serotonin a dopamin a všechny lidské neurotransmitery, a to v takovém množství, že se objevily nápady léčit depresi pomocí potravin s vysokým obsahem serotoninu – což jsou malé banány, ananas, banány, kiwi, švestky a rajčata. A jaké mají vedlejší účinky? Například vám v zubech uváznou nějaká zrníčka... Možná proto se vysoký příjem ovoce, zeleniny, hub a sóji pojí se sníženou prevalencí deprese. Může to být důvod, proč se ukázal významný vztah mezi zlepšením chování dospívajících s vyšším příjmem zelené listové zeleniny a čerstvého ovoce.
Počkejte si na má videa, kde se dozvíte o nesprávném způsobu, jak zvýšit serotonin, což je pomocí tryptofanových doplňků, lepším způsobu, jak zvýšit serotonin, a pak o nejlepším způsobu, který je popsán v této dvojitě zaslepené překřížené studii o úspěšném použití semen jedné dýně při léčbě sociální úzkostné poruchy. Úžasné.
Jak může rostlinná dieta zabránit systémovým infekcím? Bakterie přenášené masem se totiž mohou přes střevní stěnu dostat přímo do krevního oběhu, anebo v případě žen se mohou dostat do močového měchýře. Právě tento měsíc, tedy v červnu 2012, jsme získali nezvratné důkazy, že ženy konzumující maso mohou dostat infekci močových cest kvůli masu kontaminovanému fekálními bakteriemi, které se dostanou do močového měchýře. Kuřata jsou jejich nejpravděpodobnější zásobárnou.
Ale počkat. Nemůžete prodávat nebezpečná auta. Nemůžete prodávat nebezpečné hračky. Jak to, že je legální prodávat nebezpečné maso? Průmysl z otrav obviňuje spotřebitele. Jak řekl jeden americký mikrobiolog USDA, syrové maso není odolné vůči idiotům. Když se s masem zachází špatně, je to, jako byste v ruce drželi ruční granát. Vytáhnete rozbušku a někdo dojde úhony. Takže jestli onemocníme, je to naše chyba.
Zatímco někteří lidé by zapochybovali, je-li rozumné prodávat v obchodech granáty, expert USDA pro drůbež nesouhlasí. „Myslím, že spotřebitel má největší zodpovědnost, ale odmítá ji přijmout.“ Je to podobné, jako by automobilka říkala: „Ano, namontovali jsme do aut vadné brzdy, ale je to vaše chyba, protože jste své dítě nepřipoutali bezpečnostním pásem.“ Ředitelka Centra pro kontrolu nemocí na tento postoj „obviňte oběť“ ze strany masného průmyslu zareagovala skvěle. Položila otázku: „Je přijatelné, aby tříleté dítě zemřelo, protože jeho rodič nedopekl hamburger?“ Dává to smysl?
Ale žádný strach, masný průmysl to má v malíku. Právě dostali povolení od FDA, aby maso stříkali virem, jenž požírá bakterie. Byly vzneseny obavy z těchto takzvaných bakteriofágů, například z možnosti, že tyto viry mohou mezi bakteriemi rozšířit toxinové geny, což by nebylo dobré, zejména s ohledem na to, že lze jen obtížně zabránit velkému množství těchto virů, aby se nedostaly ven z jatek. Také to může umožnit masnému průmyslu, aby se méně zabýval bezpečností potravin, pokud vědí, že nakonec mohou potraviny prostě postříkat nějakým virem, což se podobá rychlým nápravným opatřením pomocí ozařování. Z hlediska průmyslu nezáleží na tom, zda jsou v mase výkaly, pokud je na závěr můžete vypálit dostatečným množství radiace.
Teď se masný průmysl obává, aby reakce spotřebitelů na používání virů, které napadají bakterie, nepředstavovala pro potravinářský průmysl nějaký problém. Samozřejmě, že by nikdy nebyly označeny na etiketě.
Ale pokud se domnívají, že toto může být výzva, podívejte se na jejich další skvělý nápad. „Účinky extrahovaných larev mouchy domácí na chlazené vepřové výrobky.“ To má být vědecký způsob, jak říct, že chtějí maso natírat larví směskou. Je to nízkonákladová, jednoduchá metoda.
Popřemýšlejte o tom. Larvy se živí hnijícím masem, ale nevíme o tom, že by trpěly nějakými vážnými chorobami – ne že by to někdo opravdu zkoumal – což naznačuje, že mají silný imunitní systém. Musí v sobě mít nějaké antibakteriální schopnosti, jinak by z toho hnijícího masa pošly. Tak vzali tři dny staré larvy, omyli je, osušili. Rozmixovali je v mixéru – něco jako vitamínový mix – a voila! Bezpečnější maso.
Selháním ledvin jsme se už zabývali. A co selhání jater? Už 35 let víme – toto asi ani nevidíte – rok 1977, že dieta na rostlinných bílkovinách může být použita k léčbě selhání jater, neboť významně snižuje množství toxinů, které by se jinak hromadily, pokud konzumujete maso a nemáte plně funkční játra. Představte si, jaké to je, jíst maso bez plně funkčních jater, která by detoxikovala krev.
Musím ovšem přiznat, že i někteří lidé na rostlinné stravě mají zhoršenou funkci jater. Říká se jim alkoholici… Žijí na čistě rostlinné stravě, ať už jsou to brambory, kukuřice, ječmen nebo hrozny, a přesto se jim moc dobře nedaří. Není to úplně jasné.
Další je vysoký krevní tlak, tzv. esenciální hypertenze, kterou v podstatě trpí pouze konzumenti masa. Znovu, už od roku 1974 díky studiím z Hopkinsovy univerzity víme, že konzumace potravin živočišného původu je výrazně propojena s krevním tlakem. A opět mluvím o stavu po kontrole faktoru hmotnosti.
Rychle se přesuneme o 39 let dopředu do roku 2012. Zde je srovnání s nevegetariány, konzumenty masa, a dále narůstá podíl rostlinné potravy, tedy od jedlíků masa k flexitarianům, k lidem, kteří jedí pouze ryby, k lakto-ovo vegetariánům až po vegany. Podívejte se, co se děje s hypertenzí, vysokým krevním tlakem. Riziko se progresivně snižuje až na nepatrný zlomek.
Totéž vidíte u diabetu. Tady je diabetes. Opět platí, že při eliminaci živočišných produktů dochází k postupnému snižování rizika. A totéž se děje s indexem tělesné hmotnosti, BMI. Jak vidíte, míra obezity je nižší a nižší. Vegani jsou dokonce jedinou populací, která v průměru nemá nadváhu. Dokonce i vegetariáni mají nadváhu. Cukrovka, hypertenze: hlavní příčiny smrti. Bude to lékařské profesi trvat dalších 39 let, než s tím něco uděláme?
Jak dlouho musíte být vegan, aby se váš krevní tlak snížil? Dvanáct dní! Dr. McDougall vzal 500 konzumentů masa, převedl je na veganskou stravu, a jejich krevní tlak se za pouhých 11 dnů snížil o 6 %, a asi o dvojnásobek toho u lidí, kteří již předtím hypertenzí trpěli.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- hlavní zabiják: Parkinsonova choroba. Snižuje veganská strava riziko Parkinsonovy choroby?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- For all the sources (and links to the full-text PDFs if available!), see the individual daily videos in which each subject is covered. For example, the competing risks analysis of the Harvard Nurse's Health Study comparing cholesterol, nuts, fiber and exercise is covered in the video What Women Should Eat to Live Longer (https://nutritionfacts.org/video/what-women-should-eat-to-live-longer/). One can browse through all the topics at https://nutritionfacts.org/topics/
- *You can now view a list of sources that a NutritionFacts.org supporter compiled from the individual videos. Many thanks to Moshe Sherf for the list below!
- HEART DISEASE
- Deaths: Preliminary Data for 2010
- Risk Factors for Mortality in the Nurses’ Health Study: A Competing Risks Analysis
- Use of intensive lipid-lowering therapy in patients hospitalized with acute coronary syndrome: An analysis of 65,396 hospitalizations from 344 hospitals participating in Get With The Guidelines (GWTG)
- Shifting from decreasing risk to actually preventing and arresting atherosclerosis.
- It's the cholesterol, stupid!
- FDA announces safety changes in labeling for some cholesterol-lowering drugs
- FDA Warns on Statin Drugs
- Effect of a single high-fat meal on endothelial function in healthy subjects.
- Effects of a high-fat meal on pulmonary function in healthy subjects.
- Increase in plasma endotoxin concentrations and the expression of Toll-like receptors and suppressor of cytokine signaling-3 in mononuclear cells after a high-fat, high-carbohydrate meal: implications for insulin resistance.
- The capacity of foodstuffs to induce innate immune activation of human monocytes in vitro is dependent on food content of stimulants of Toll-like receptors 2 and 4.
- High fat intake leads to acute postprandial exposure to circulating endotoxin in type 2 diabetic subjects.
- CANCER
- Cancer incidence in vegetarians: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford).
- Consumption of meat and dairy and lymphoma risk in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition.
- Red meat and colon cancer: should we become vegetarians, or can we make meat safer?
- Nathan Pritikin Research Foundation Bibliography - Published Research Articles
- Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer.
- Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro.
- Insulin-like growth factor 1 (IGF1), IGF binding protein 3 (IGFBP3), and breast cancer risk: pooled individual data analysis of 17 prospective studies.
- The associations of diet with serum insulin-like growth factor I and its main binding proteins in 292 women meat-eaters, vegetarians, and vegans.
- Hormones and diet: low insulin-like growth factor-I but normal bioavailable androgens in vegan men
- Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer.
- LUNG DISEASE
- Treating COPD With Diet
- STROKE
- Potassium Intake, Stroke, and Cardiovascular Disease
- USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 16 – Potassium
- ALSHEIMER'S DISEASE
- Dietary Theory of Alzheimer’s
- The incidence of dementia and intake of animal products: preliminary findings from the Adventist Health Study.
- DIABETES
- Vegetarian diets and incidence of diabetes in the Adventist Health Study-2.
- A Vegetarian Dietary Pattern as aNutrient-Dense Approach to WeightManagement: An Analysis of the National Healthand Nutrition Examination Survey 1999-2004
- Vegetarian diet affects genes of oxidative metabolism and collagen synthesis.
- Characterization of bacteria, clostridia and Bacteroides in faeces of vegetarians using qPCR and PCR-DGGE fingerprinting.
- Endocrine-disrupting chemicals and obesity development in humans: a review.
- Symposium: Emerging Role of Pathogens in Chronic Diseases Requiring Nutritional Intervention
- Propionate. Anti-obesity and satiety enhancing factor?
- Quantification of butyryl CoA:acetate CoA-transferase genes reveals different butyrate production capacity in individuals according to diet and age.
- Meat consumption and prospective weight change in participants of the EPIC-PANACEA study.
- KIDNEY DISEASE
- Preventing Kidney Failure Through Diet
- Associations of Diet with Albuminuria and Kidney Function Decline
- Treating Kidney Failure Through Diet
- Renal function parameters of Thai vegans compared with non-vegans.
- Vegetarian Compared with Meat Dietary Protein Source and Phosphorus Homeostasis in Chronic Kidney Disease
- RESPIRATORY INFECTIONS
- Kale and the Immune System
- Boosting Immunity Through Diet
- Increased fruit and vegetable consumption improves antibody response to vaccination in older people: the ADIT study
- SUICIDE
- Vegetarian diets are associated with healthy mood states: a cross-sectional study in seventh day adventist adults.
- Restriction of meat, fish, and poultry in omnivores improves mood: a pilot randomized controlled trial.
- Improving Mood Through Diet
- Animal Neurotransmitter Substances In Plants
- Depression and Fruit Treatment
- Dietary patterns and depressive symptoms among Japanese men and women.
- The association between dietary patterns and mental health in early adolescence.
- Protein-source tryptophan as an efficacious treatment for social anxiety disorder: a pilot study.
- BLOOD INFECTIONS
- Is Escherichia coli urinary tract infection a zoonosis? Proof of direct link with production animals and meat.
- Chicken as Reservoir for Extraintestinal Pathogenic Escherichia coli in Humans, Canada
- LIVER DISEASE
- Effect of vegetable and animal protein diets in chronic hepatic encephalopathy
- HIGH BLOOD PRESSURE
- Blood Pressure in Vegetarians
- Vegetarian diets and blood pressure among white subjects: results from the Adventist Health Study-2 (AHS-2).
- Rapid reduction of serum cholesterol and blood pressure by a twelve-day, very low fat, strictly vegetarian diet.
- PARKINSON'S DISEASE
- Does a vegan diet reduce risk for Parkinson's disease?
- Consumption of dairy products and risk of Parkinson's disease.
- MEDICATION SIDE EFFECTS
- Incidence of adverse drug reactions in hospitalized patients: a meta-analysis of prospective studies.
- Lifestyle and the use of health services.
- PLANT-BASED DIET
- Influencing public nutrition for non-communicable disease prevention: from community intervention to national programme--experiences from Finland.
- Coronary Heart Disease and Stroke Deaths — United States
- Dietary Guidelines: Advisory Committee Conflicts of Interest
- Dietary Guidelines: Science Versus Corporate Interests
- PCRM - Physicians Committee for Responsible Medicine.
Aaron Wissner of Local Future generously donated his time and energies to videotape this presentation.