Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak předejít mrtvici
Nedostatečný příjem potravin bohatých na vlákninu může vést k tvrdnutí tepen, se kterým se pojí zvýšené riziko mozkové mrtvice.
Vysoký příjem vlákniny může zabránit mrtvici. Přesvědčení, že příjem vlákniny chrání před některými nemocemi, bylo vědci zformulováno před čtyřiceti lety. V průběhu doby o něm pak svědčilo velké množství vědeckých důkazů. Dnes jsou tedy vědci přesvědčeni, že příjem velkého množství vlákniny pomáhá předcházet obezitě, cukrovce a kardiovaskulárním onemocněním, jako je mrtvice.
Mrtvice jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Navíc je mrtvice hlavní příčinou postižení a invalidity, proto by předcházení mrtvici na prvním místě – to se nazývá primární prevence – mělo být klíčovou prioritou v oblasti veřejného zdraví.
Na základě nejlepších dosavadních studií se zdá, že vláknina významně chrání před rizikem mrtvice. Před různými mrtvicemi u různých lidí, možná právě podle toho, jak velký příjem vlákniny mají. Pozoruhodné je, že zvýšení příjmu vlákniny jen o 7 gramů denně bylo spojeno s významným 7% snížením rizika mrtvice. A 7 gramů je málo, to je malá porce celozrnných těstovin s rajčatovou omáčkou a jablko. Jaký je za tím mechanismus?
Vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nebo by to mohlo být tím, že jíme více zeleniny nebo méně kalorií, anebo méně masa a tuků. Nebo je to zlepšením trávení, nebo tím, že nás zeštíhluje, snižuje náš krevní tlak a množství zánětu v těle. Je to ale opravdu důležité? Jak dr. Burkitt komentoval biblickou pasáž, kde můžeme číst: „Člověk vhodí semeno do země … semeno vzchází a roste, on ani neví jak.“ Člověk nečeká, až zjistí, co a jak. Kdyby farmář odložil svůj výsev, dokud by neporozuměl klíčivosti semen, moc dlouho by nevydržel. Takže ano, budeme se i nadále snažit zjišťovat, proč má vláknina takové ochranné účinky, ale mezitím bychom měli příjem vlákniny zvyšovat, což znamená konzumovat nerafinované rostlinné potraviny. A na to není nikdy příliš brzy.
Mrtvice jsou jednou z mnoha komplikací tvrdnutí tepen. Ačkoli k první mrtvici nemusí dojít, dokud nepřekročíme padesátku, naše cévy už možná po celá desetiletí předtím postupně tvrdly, což k mozkové příhodě vedlo. Po dobu 24 let byly sledovány stovky dětí a mladých dospělých, od věku 13 let na druhém stupni ZŠ až do věku 36 let. Zjistilo se, že nižší příjem vlákniny v mládí je spojen s tvrdnutím cév vedoucích do mozku. Proto mezi mládeží musíme podporovat konzumaci potravin bohatých na vlákninu. Ve skutečnosti dokonce už ve věku 13 let vědci zaznamenali rozdíly v tom, jak byly tepny tvrdé – v závislosti na jídelníčku dětí. To zdůrazňuje názor, že by o zvýšený příjem vlákniny mělo být usilováno již tak brzy, v dětském věku. A opět, není to tak složité. Jedno jablko nebo čtvrtka šálku brokolice navíc denně může znamenat velký rozdíl v tom, jak budou cévy v dospělosti tvrdé.
Ale pokud byste opravdu nechtěli dostat mrtvici, pak byste se měli snažit denně přijmout 25 gramů rozpustné vlákniny, která se nachází v luštěninách, ovsu, ořeších a bobulovinách, a 47 gramů nerozpustné vlákniny, která se nachází především v celých obilných zrnech. Člověk by musel jíst mimořádně zdravě, aby měl takový příjem vlákniny, přesto by měly být tyto hodnoty brány v úvahu, jako minimální doporučený denní příjem rozpustné a nerozpustné vlákniny v zájmu prevence mrtvice.
Vědci přiznávají, že tyto hodnoty jsou vyšší než ty, které jsou obvykle hlásány a uváděny jako „dostatečný“ příjem. Chceme ale, aby nás zodpovědné orgány podporovaly v tom, co ony považují za praktické, nebo dáváme přednost tomu, aby nám sdělily, s čím přichází věda, podobně jako to učinili tito naši výzkumníci? Někdo financovaný firmou Kellogg (výrobce cereálií) si písemně postěžoval, že v praxi jsou takové příjmy vlákniny nedosažitelné. Poselství by spíše mělo znít: Hm, čím více, tím lépe, chápejte, prostě si naložte misku cereálií nebo něčeho.
Dr. Kellogg, který byl jedním z našich nejslavnějších lékařů, jemuž se připočítává k dobru, že byl z prvních, kteří bili na poplach ohledně kouření, byl asi prvním americkým lékařem, jenž kvalifikoval oblast výživy jako vědní obor. Asi by se v hrobě obracel, kdyby byl svědkem toho, čím se jeho firma stala.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D Burkitt. Are our commonest diseases preventable? Pharos Alpha Omega Alpha Honor Med Soc. 1991 Winter;54(1):19-21.
- A Satija, F B Hu. Cardiovascular benefits of dietary fiber. Curr Atheroscler Rep. 2012 Dec;14(6):505-14.
- E Casiglia, V Tikhonoff, S Caffi, G Boschetti, C Grasselli, M Saugo, N Giordano, V Rapisarda, P Spinella, P Palatini. High dietary fiber intake prevents stroke at a population level. Clin Nutr. 2013 Oct;32(5):811-8.
- D E Threapleton, D C Greenwood, C E Evan, C L Cleghorn, C Nykjaer, C Woodhead, J E Cade, C P Gale, V J Burley. Dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis. Stroke. 2013 May;44(5):1360-8.
- R J van de Laar, C D Stehouwer, B C van Bussel, S J te Velde, M H Prins, J W Twisk, I Ferreira. Lower lifetime dietary fiber intake is associated with carotid artery stiffness: the Amsterdam Growth and Health Longitudinal Study. Am J Clin Nutr. 2012 Jul;96(1):14-23.
- D E threapleton, D C Greenwood, V J Burley. Response to letter regarding article, "dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis". Stroke. 2013 Sep;44(9):e110.
- V Tikhonoff, P Palatini, E Casiglia. Letter by Tikhonoff et al regarding article, "dietary fiber intake and risk of first stroke: a systematic review and meta-analysis". Stroke. 2013 Sep;44(9):e109.
- R Edwards. Graham-Kellogg, early American contributors to health education. J Sch Health. 1981 Nov;51(9):589-91.
- H Markel. John Harvey Kellogg and the pursuit of wellness. JAMA. 2011 May 4;305(17):1814-5.
Images thanks to ML Cohen via Flickr.