Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zabránit nárůstu hladiny krevního cukru a triglyceridů po jídle?
Během několika hodin po požití nezdravého jídla dochází k prudkému nárůstu zánětu, což poškozuje funkci cév, zahušťuje krev a způsobuje nervové vypětí. Naštěstí existují i potraviny, které při konzumaci s každým jídlem této reakci zabrání.
Standardní americké pokrmy plné zpracovaných nekvalitních potravin, masa a mléčných výrobků vedou k ohromným nárůstům hladin tuku a cukru v krvi. To vytváří volné radikály a oxidační stres a spouští biochemickou kaskádu v krevním oběhu, poškození bílkovin v těle, vyvolává záněty, oslabuje funkce artérií, působí houstnutí krve, a způsobuje poplašnou reakci nervů. To vše se děje během pouhých 1, 2, 3, 4 hodin poté, co sníte jídlo. Obáváte se zánětu v těle? Jedna mizerná snídaně dokáže zdvojnásobit hladiny vašich C-reaktivních proteinů dokonce ještě před obědem.
Opakujte to třikrát denně a jste na nejlepší cestě k onemocnění srdce. I když možná ani nevíte, jak špatně na tom jste, protože lékař vám měří hladiny cukru a tuku v krvi ve stavu na lačno, většinou vám odebere krev před jídlem. Ale co se děje po jídle, to může být silnějším prediktorem srdečních záchvatů a mrtvice, což dává smysl, protože tak většina z nás žije náš život, tedy ve stavu zasycení.
A to se netýká jen diabetiků. Pokud sledujete ženy nemající cukrovku, které však mají onemocnění srdce, ale normální hladinu cukru v krvi na lačno, to, jak vysoká je jejich hladina cukru v krvi, když vypijí naráz trochu vody s cukrem, zřejmě určuje, jak rychle se jim ucpou tepny. Možná proto, že čím vyšší hladiny cukrů v krvi, tím více je produkováno volných radikálů.
Takže, jaké jsou výživové strategie, které by mohly situaci zlepšit? Naštěstí zlepšení ve stravě působí výrazné a okamžité příznivé změny. Jaké příznivé změny? Konkrétně: strava s vysokým obsahem antioxidantů, protizánětlivé potraviny. Minimálně zpracované potraviny rostlinného původu s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou zelenina a ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy, to vše výrazně sníží nárůst tuku, cukru a zánětu po jídle.
Co kdybyste si přesto chtěli dopřát třeba chleba značky Wonder Bread? Za méně než hodinu by vám výrazným způsobem narostla hladina cukru v krvi. Ale pokud byste si ho namazali mandlovým máslem, co by se stalo? Přidání asi jedné třetiny šálku mandlí na stejné množství Wonder Bread výrazně snížilo hladinu cukru v krvi.
Ale počkejte, nepomohla by nějaká potravina s nízkým obsahem sacharidů? Proč přidávat mandlové máslo, když si můžete připravit sendvič se salámem? Tak především, potraviny rostlinného původu obsahují antioxidanty, které pomáhají odstraňovat přebytečné volné radikály. Takže nejenže ořechy zmírňují nárůsty hladin cukru v krvi, dokonce zmírňují i oxidativní poškození – včetně inzulínových špiček. Přidání ořechů do jídla nejenže sníží hladinu cukru v krvi, ale také sníží hladiny inzulínu. Teď si asi myslíte: „No jasně, méně cukru znamená méně inzulínu.“ To se ale neděje v případě potravin živočišného původu s nízkým obsahem sacharidů.
Pokud přidáte kuřecí maso do bílé rýže, budete mít větší nárůst inzulínu než u bílé rýže samotné. Takže přidání potravin rostlinného původu s nízký obsahem sacharidů vše zlepšilo, ale přidání potravin živočišného původu s nízkým obsahem sacharidů vše zhoršilo. Totéž se dělo, když se přidala k bramborové kaši kuřecí prsa – tím, že se přidala živočišná bílkovina, došlo k většímu nárůstu inzulinu. Stejné je to i se živočišným tukem. Přidejte do jídla máslo a dramaticky vám stoupne hladina inzulinu.
Pokud přidáte máslo a sýr na bílý chléb, nebo k bramborám, ke špagetám, nebo k bílé rýži, může se vám v některých případech až zdvojnásobit množství inzulinu. Zatímco když přidáte k jídlu půlku avokáda, namísto zhoršení se inzulínová odezva zlepšuje, což se stane i při použití nejdůležitějšího zdroje rostlinných tuků: ořechů.
Co kdybyste místo ořechového másla použili na svůj Wonder Bread ovocný jahodový džem? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- O'Keefe JH, Bell DS. Postprandial hyperglycemia/hyperlipidemia (postprandial dysmetabolism) is a cardiovascular risk factor. Am J Cardiol. 2007 Sep 1;100(5):899-904.
- O'Keefe JH, Gheewala NM, O'Keefe JO. Dietary strategies for improving post-prandial glucose, lipids, inflammation, and cardiovascular health. J Am Coll Cardiol. 2008 Jan 22;51(3):249-55.
- Burton-Freeman B, Linares A, Hyson D, Kappagoda T. Strawberry modulates LDL oxidation and postprandial lipemia in response to high-fat meal in overweight hyperlipidemic men and women. J Am Coll Nutr. 2010 Feb;29(1):46-54.
- Jenkins DJ, Kendall CW, Josse AR, Salvatore S, Brighenti F, Augustin LS, Ellis PR, Vidgen E, Rao AV. Almonds decrease postprandial glycemia, insulinemia, and oxidative damage in healthy individuals. J Nutr. 2006 Dec;136(12):2987-92.
- Cavalot F, Petrelli A, Traversa M, Bonomo K, Fiora E, Conti M, Anfossi G, Costa G, Trovati M. Postprandial blood glucose is a stronger predictor of cardiovascular events than fasting blood glucose in type 2 diabetes mellitus, particularly in women: lessons from the San Luigi Gonzaga Diabetes Study. J Clin Endocrinol Metab. 2006 Mar;91(3):813-9.
- Bornet FR, Costagliola D, Rizkalla SW, Blayo A, Fontvieille AM, Haardt MJ, Letanoux M, Tchobroutsky G, Slama G. Insulinemic and glycemic indexes of six starch-rich foods taken alone and in a mixed meal by type 2 diabetics. Am J Clin Nutr. 1987 Mar;45(3):588-95.
- Sun L, Ranawana DV, Leow MK, Henry CJ. Effect of chicken, fat and vegetable on glycaemia and insulinaemia to a white rice-based meal in healthy adults. Eur J Nutr. 2014 Dec;53(8):1719-26.
- Collier GR, Greenberg GR, Wolever TM, Jenkins DJ. The acute effect of fat on insulin secretion. J Clin Endocrinol Metab. 1988 Feb;66(2):323-6.
- Wien M, Haddad E, Oda K, Sabaté J. A randomized 3×3 crossover study to evaluate the effect of Hass avocado intake on post-ingestive satiety, glucose and insulin levels, and subsequent energy intake in overweight adults. Nutr J. 2013 Nov 27;12:155.
- Hätönen KA, Virtamo J, Eriksson JG, Sinkko HK, Sundvall JE, Valsta LM. Protein and fat modify the glycaemic and insulinaemic responses to a mashed potato-based meal. Br J Nutr. 2011 Jul;106(2):248-53.
Icons created by Persheid, mikicon, unlimicon, Pavel Melnikov, ProSymbols, Imogen Oh, hatayas, Nikita Kozin, retinaicon, and Marco Galtarossa from the Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Video credit: Avocado Video.