Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zemřít dobrou smrtí
Hospic je často rámován jako "vzdávání se", ale paradoxně pacienti hospice někdy skutečně žijí déle.
O umírání vedeme celou řadu detailních statistik, ale o zkušenosti se samotným umíráním toho tolik nevíme. Pro zlomek lidí umírajících v paliativní péči ošetřovatelů může být smrt asi označena za dobrou, máme však podezření, že většina lidí, kteří zemřou v nemocnicích nebo domovech seniorů, prožije špatnou zkušenost. A tak zemře většina lidí. Navzdory široce rozšířené preferenci umírání doma dochází téměř ve všech populacích k většině úmrtí v institucích. A to nemá důsledky jen pro pacienta, ale i pro truchlící poskytovatele péče. Pacienti s rakovinou, kteří zemřeli na jednotce intenzivní péče nebo prostě v nemocnici, pociťovali více fyzického i emočního stresu a zhoršenou kvalitu života na konci své cesty. A jejich pečovatelé měli 5x vyšší riziko prodělání posttraumatické stresové poruchy a téměř 9x vyšší riziko vážného a život omezujícího smutku. Jednalo se o observační studii, lidé nebyli randomizováni k umírání v různých místech, takže to neprokazuje příčinný vztah, ale určitě vzbuzuje obavy.
Když se výzkumníci začali zabývat péčí o umírající pacienty v nemocnicích, nebyl to hezký pohled. Základní intervence k zachování pohodlí pacientů často nebyly poskytnuty. Kontakt s umírajícími pacienty byl minimální a distancování a izolace se s blížící smrtí zhoršovaly. Například 52letá žena s metastazující rakovinou rozšířenou do jater. Její břicho bylo roztáhnuté, měla žloutenku a potíže s dechem, byla ale bdělá. Její oči byly opuchlé a plakala nažloutlé slzy. Pacientka neobdržela od přidělených zdravotních sester žádnou péči. Přitom v záznamech zařízení stálo, že byla věnována pozornost její osobní hygieně, prevenci proleženinám, orální hygieně i očím. Ale vše to byla lež. Jediná pozornost, které se jí dostávalo, bylo obdržení toaletní židle od personálu. Celkový čas kontaktu za 4,5 hodin byl šest minut, poznačili si výzkumníci.
Jak by naopak měla vypadat dobrá smrt? Zachování si kontroly, důstojnosti, soukromí, obdržení úlevy od bolesti, zvolení kde a jak zemřít, emocionální podpora, respektování přání, rozloučení a možnost odejít, když přijde čas a nemuset si nechat zbytečně prodlužovat život. Nejlepší šance na toto všechno máte při péči v hospici.
Paliativní péče spočívá v tlumení příznaků a potíží a zlepšení kvality života v jakémkoliv stadiu vážné nemoci. Hospic nabízí jen opatření pro pohodlí, pozornost se přesouvá od léčení onemocnění směrem ke zlepšení kvality života v posledních dnech. Hospic je často brán jako vzdávání se, ale při porovnání přežití pacientů v hospici a jinde pacienti v hospici paradoxně žijí déle. Pacienti, kteří si zvolí péči v hospici, žijí v průměru o měsíc déle, než podobní pacienti, kteří si hospic nezvolili. Když lidi s pokročilou rakovinou plic randomizujete k časné paliativní péči, tak žijí ne o měsíc déle, ale o dva a půl měsíce déle! Zlepšení přežití rovné někdy i standardnímu chemoterapeutickému režimu. Může jít dokonce o jeden ze způsobů, jakým hospice prodlužují přežití – vyřazením rizika nadměrného užití chemoterapie a s ní spojené toxicity.
Paliativní péče však má své limity. I v hospicích, kde bychom očekávali vynikající paliativní péči, najdeme pacienty, kteří nevyhnutelně stráví své poslední měsíce v nekontrolované bolesti. A toto nesnesitelné utrpení navzdory našim nejlepším snahám vede k požadavkům na možnost ukončit pacientův život předčasně. Ačkoliv lékařem asistovaná sebevražda je stále přijímanější, v USA je legální jen v osmi státech a Washingtonu D. C.
Naopak metoda VSED je legální napříč USA, jde o anglickou zkratku pro dobrovolné ukončení příjmu potravy a tekutin. VSED definujeme jako vědomé rozhodnutí dobrovolně z vlastní vůle přestat jíst a pít s primárním cílem přivodit si brzkou smrt z důvodu přetrvávajícího nesnesitelného utrpení. Už jsem vám říkal, jak si půstem prodloužit život, ale co když ho chceme půstem zkrátit?
O lékařem asistované sebevraždě slyšíme často, ale VSED se tolik pozornosti nedostává. Zdá se to být matoucí, jelikož jde údajně o relativně poklidný způsob odchodu. A je tomu tak doopravdy? Jak dlouho to vlastně trvá? Jak to provést? O kladech a záporech i praktických implikacích VSED si povíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org