Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jezte ráno více kalorií než večer
Proč se po kaloriích snědených ráno přibírá méně než po kaloriích snědených večer?
Proč se z kalorií přijatých ráno tloustne méně než po kaloriích přijatých večer? Jedním z důvodů je, že ráno spálíme více kalorií prostřednictvím termogeneze spuštěné příjmem potravy. To je množství energie, které tělo potřebuje ke strávení a zpracování jídla; část jí vydá jako odpadní teplo. Pokud dáte lidem stejný pokrm ráno, odpoledne a v noci, jejich těla použijí na jeho zpracování odpoledne až o 25 % více kalorií než v noci a asi o 50 % více kalorií při zpracování ráno. To znamená, že z ranních kalorií zbude méně na uložení do tuků.
Ukažme si to s konkrétními čísly. Skupina italských výzkumníků náhodně rozdělila 20 lidí do skupin. Měli jíst stejný standardizovaný pokrm v 8 hodin nebo ve 20 hodin. O týden později se měli znovu dostavit a prohodit si to. Každý účastník tak dostal možnost jíst stejný pokrm ráno i večer. Po každém jídle byli účastníci napojeni na přístroj „kalorimetr“, který přesně změřil, kolik kalorií pálili během následujících tří hodin. Vědci spočítali, že pokrm podaný ráno vyžadoval ke strávení 300 kalorií, zatímco stejný pokrm podaný v noci vyžadoval ke zpracování jen 200 kalorií. Pokrm měl zhruba 1 200 kalorií, ale při podání ráno poskytl nakonec jen 900 kalorií, zatímco při nočním podání 1 000 kalorií. Stejný pokrm, stejné jídlo, stejné množství, ale o 100 kcal méně. Kalorie si tedy nejsou vždy rovny. Záleží na tom, kdy je jíme.
Proč spalujeme při jídle více kalorií ráno, je to návyky nebo biologií? Kdybyste začali pracovat na noční směny, a tedy i spát během dne a pracovat celou noc, ze kterého jídla dne byste získali méně kalorií? Byla by to „snídaně“ snědená v noci před odchodem do práce, nebo „večeře“ snědená ráno před odchodem do postele? Jinými slovy, existuje něco speciálního, co děláme před spaním a co by způsobilo, že tělo bude více lpět na kaloriích? Nebo je to zabudováno do cirkadiánního rytmu a tělo si uchovává v noci více kalorií bez ohledu na to, co děláme? Něco takového se dá zjistit jedině náležitým testem.
Harvardští vědci náhodně rozdělili lidi k příjmu shodných pokrmů v 8 nebo 20 hodin a simulování nočních a denních směn. Bez ohledu na úroveň aktivity nebo spánkový cyklus byl počet kalorií spalovaný při trávení potravy ráno o 50 % vyšší než večer. Za rozdíl tedy může chronobiologie; je to další součást našich cirkadiánních rytmů - pálit více kalorií z jídla snědeného ráno. Ale proč? Čím přesně to je?
Jaký smysl dává, že naše tělo kaloriemi ráno plýtvá, když před sebou máme celý den?
Naše tělo kaloriemi ani tak neplýtvá, spíše je investuje. Když jíme ráno, naše tělo naplní svaly glykogenem, což je primární energetická rezerva k pohánění svalů. To však stojí energii. Večer naše tělo očekává, že budeme většinu z dalších 12 hodin jen spát. Takže namísto ukládání krevního cukru jako glykogenu do svalů raději kalorie použije jako zdroj energie, což znamená, že pak můžeme pálit méně zásobního paliva (tuků). Ráno však tělo očekává, že nás čeká aktivní den, takže namísto spalování snídaně sáhne do zásob tělesného tuku a využije kalorie ze snídaně k zásobení svalů energetickými rezervami potřebnými pro aktivitu během dne. Právě to může být zdrojem té „neefektivity“. Důvodem, proč ráno vyžaduje zpracování jídla více kalorií, je to, že namísto přímého spalování glukózy (krevního cukru) naše těla tuto energii použijí ke spojení molekul glukózy, ze kterých vytvoří glykogen. Ten pak dodají svalům, které glykogen během dne znovu rozloží na glukózu. Tento krok navíc - skládání/rozkládání - stojí energii, kterou si tělo vezme z pokrmu. Zbude tak méně kalorií.
Ráno jsou naše svaly obzvláště vnímavé vůči inzulínu, rychle odebírají krevní cukr z krevního řečiště a budují si tak rezervy glykogenu. V noci se však naše svaly stávají vůči inzulínu relativně rezistentními. Svaly odolávají signálu, který po nich chce přijmout další cukr. Znamená to tedy, že vám večer krevní cukr a inzulín stoupne po stejném jídle více než ráno? Ano. Například v oné studii s rozdílem 100 kalorií krevní cukry vzrostly dvakrát tolik po jídle snědeném po 20. hodině oproti stejnému jídlu snědenému ráno. Takže přesuneme-li většinu kalorického příjmu do dopoledních hodin, získáme dvojitý přínos - více zhubneme a budeme mít krevní cukr lépe pod kontrolou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Romon M, Edme JL, Boulenguez C, Lescroart JL, Frimat P. Circadian variation of diet-induced thermogenesis. Am J Clin Nutr. 1993;57(4):476-80.
- Bo S, Fadda M, Castiglione A, et al. Is the timing of caloric intake associated with variation in diet-induced thermogenesis and in the metabolic pattern? A randomized cross-over study. Int J Obes (Lond). 2015;39(12):1689-95.
- Morris CJ, Garcia JI, Myers S, Yang JN, Trienekens N, Scheer FA. The Human Circadian System Has a Dominating Role in Causing the Morning/Evening Difference in Diet-Induced Thermogenesis. Obesity (Silver Spring). 2015;23(10):2053-8.
- Yoshino J, Almeda-Valdes P, Patterson BW, et al. Diurnal variation in insulin sensitivity of glucose metabolism is associated with diurnal variations in whole-body and cellular fatty acid metabolism in metabolically normal women. J Clin Endocrinol Metab. 2014;99(9):E1666-70.
- Lombardo M, Bellia A, Padua E, et al. Morning meal more efficient for fat loss in a 3-month lifestyle intervention. J Am Coll Nutr. 2014;33(3):198-205.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Motion graphics by Avocado Video.