Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou GMO potraviny bezpečné? Případ kukuřice BT
Spousta informací o geneticky modifikovaných plodinách je nepravdivých – na obou stranách debaty. Co nám mohou nejkvalitnější dostupné důkazy říct o zdravotních důsledcích konzumace Bt kukuřice lidmi?
Prominentní vědecký časopis Nature nedávno konstatoval, že se v současnosti koupeme v záplavě informací o geneticky modifikovaných plodinách, ale mnoho z těchto informací je chybných – a to na obou stranách debaty. Hodně z těchto nesprávných informací ovšem působí sofistikovaně, jsou podpořené legitimním výzkumem a prosazované s jistotou, což by mohlo vést k závěru, že dobrým měřítkem chybnosti tvrzení, co se týče GMO, je míra přesvědčení, se kterou je toto tvrzení předkládáno.
Mnozí ve vědecké komunitě odmítají obavy z GMO jako jednu velkou konspirační teorii. Dokonce jedna položka v psychologickém testu víry v teorie spiknutí spočívá v dotazu, jestli daná osoba věří, že by výrobci potravin mohli mít tu drzost zatajovat používání geneticky modifikovaných potravin. Studie dospěla k závěru, že mnoho lidí cítí skepsi a cynismus ohledně reklamních triků či taktik organizací, jako jsou banky a společnosti prodávající alkohol, léky a tabák. To nezní jako teorie spiknutí; to zní jako byznys.
Menšiny jsou obviňovány z konspiračního blouznění teorií o AIDS, ale musíme si uvědomit, že existuje dlouhá historie vědeckých pochybení. Přidejte do toho průmyslové odvětví s mnohomiliardovým obratem a můžete si představit, jak těžké je dobrat se k pravdě o GMO. Existují argumenty sociální, environmentální, ekonomické, týkající se bezpečnosti potravin či biologické rozmanitosti pro i proti GMO, ale ty jsou mimo oblast mých odborných znalostí. Takže se budu držet bezpečnosti potravin a jelikož jsem lékař, moje veterinární znalosti jsou dost omezené. Vyznám se pouze v jednom druhu, lidských bytostech, takže přeskočím údaje o laboratorních zvířatech, které nám mohou napovědět, čím krmit svého krysího mazlíčka, ale ne nutně čím krmit svou rodinu. Jaké humánní údaje o bezpečnosti GMO máme k dispozici?
Tato studie měla potvrdit, že může dojít k přenosu DNA z geneticky modifikovaných plodin do lidí, kteří je jedí, ale to ta studie neprokázala. Zjistilo se pouze, že rostlinná DNA obecně může být nalezena v lidském krevním řečišti, aniž by docházelo k poškození.
Tato studie však nalezla u lidí protein z GMO kukuřice, byl objeven u 93 % vzorků krve těhotných žen, 80 % pupečníkové krve, a 69 % vzorků od netěhotných žen. Toxin, o kterém mluví, je insekticidní protein produkovaný bakteriemi BT, jejichž gen byl vložen do DNA kukuřice, aby vytvořil tzv. BT kukuřici, která se přidává do krmiv pro zvířata. Pokud je to hlavně v krmivech, jak se to dostalo do těl žen? Vědci přišli s tím, že to může být způsobeno kontaktem s kontaminovaným masem.
Samozřejmě, proč získávat GMO z druhé ruky, když je můžete získat přímo? Další velkou hranicí jsou transgenní hospodářská zvířata. Nejdříve se snažil vydobýt si místo u jídelního stolu geneticky modifikovaný losos. A pak v roce 2010 byly vytvořeny transgenní krávy, ovce, kozy a prasata, geneticky modifikované pro zvýšení objemu svalové hmoty. Frankensteinovy chodící klobásy, dalo by se říci, založené na modelu tzv. supermyši.
Ale zpět ke kukuřičným dětem a jejich matkám; když vědci uvádějí, že se jedná o toxin, je to toxin pro kukuřičné červy, ne nutně pro lidi. Pravda je, že jsem nenašel žádné údaje, které by spojovaly toxin BT s poškozením lidského zdraví, což je dobře, protože se považuje za jeden z mála pesticidů považovaných za tak netoxické, že se stříká i na bioovoce a biozeleninu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Smale, P Zambrano, G Gruere, J Falck-Zepeda, I Matuschke, D Horna, L Nagarajan, I Yerramareddy, H Jones. Measuring the economic impacts of transgenic crops in developing agriculture during the first decade. International Food Policy Research Institute (IFPRI). 2009 June;10.
- A C McPherron, A M Lawler, S J Lee. Regulation of skeletal muscle mass in mice by a new TGF-beta superfamily member. Nature. 1997 May 1;387(6628):83-90.
- B D Rodgers, D K Garikipati. Clinical, agricultural, and evolutionary biology of myostatin: a comparative review. Endocr Rev. 2008 Aug;29(5):513-34.
- E Mader, N L Adamson. Organic Approved Pesticides Minimizing Risks to Bees. The Xerces Society for Invertebrate Conservation. 2012.
- R Dahl. To Label or Not to Label: California Prepares to Vote on Genetically Engineered Foods. Environmental Health Perspectives. 2012 Sept;120: 9.
- Plan for the future. Nature. 2013 Apr 30;497.
- A Furnham. Commercial conspiracy theories: a pilot study. Front Psychol. 2013 Jun 27;4:379.
- S Lewandosky, J Cook, M Marriott, K Oberauer. Recursive Fury: Conspiracist Ideation in the Blogosphere in Response to Research on Conspiracist Ideation. Front Psychol. 2014 March 27; 5: 293.
- V M Mays, C N Coles, S D Cochran. Is there a legacy of the U.S. Public Health Syphilis Study at Tuskegee in HIV/AIDS-related beliefs among heterosexual African-Americans and Latinos? Ethics Behav. 2012 Jan 1;22(6):461-471.
- S Spisak, N Solymosi, P Ittzes, A Bodor, D Kondor, G Vattay, B K Bartak, F Sipos, O Galamb, Z Tulassav, Z Szallasi, S Rasmussen, T Sicheritz-Ponten, S Brunak, B Molnar, I Csabai. Complete genes may pass from food to human blood. PLoS One. 2013 Jul 30;8(7):e69805.
- A Aris, S Leblanc. Maternal and fetal exposure to pesticides associated to genetically modified foods in Eastern Townships of Quebec, Canada. Reprod Toxicol. 2011 May;31(4):528-33.
- N Vasquez-Salat, B Salter, G Smets, L M Houdebine. The current state of GMO governance: are we ready for GM animals? Biotechnol Adv. 2012 Nov-Dec;30(6):1336-43.
- A McCarthy. Genetically Modified Salmon Vying for a Spot at the Dinner Table. Chem Biol. 2011 Jan 28;18(1):1-2.
- A Maxmen. Politics holds back animal engineers Funds and approvals lag for transgenic livestock in US. Nature. 2012 Oct;490:318-319.