Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou sportovní nápoje bezpečné a účinné?
Je možné, že komerční zájmy ovlivnily doporučení American College of Sports Medicine o správné hydrataci.
Kdybyste museli vybrat největší úspěch medicíny za poslední dvě století, co byste vybrali? Nejdřív mě napadla vakcína proti neštovicím, ale pak jsem si uvědomil, že byla objevena již v 18. století. British Medical Journal sestavil seznam 15 kandidátů, ale který by zvítězil? Byla by to anestézie? Je jistě celkem fajn, když můžete během operace spát. Byla by to antibiotika? Jedna z těch 15 položek vás možná překvapí. Lékařský zázrak, který představuje voda s cukrem a solí.
Objev, že cukr a sůl se současně vstřebávají v tenkém střevě, byl potenciálně nejdůležitějším lékařským objevem století. Otevřel totiž cestu k perorální rehydratační terapii, což jsou obyčejné sáčky s cukrem a solí ve správném poměru. Když je přidáte do vody, můžete zachránit život dětí, u kterých dochází při těžkých průjmech vyvolaných nemocemi, jako je cholera, ke ztrátě elektrolytů. V našich podmínkách by vás prostě napojili na kapačku a poskytli vám intravenózní rehydratační terapii, ale levná a jednoduchá orální rehydratace každým rokem zachraňuje životy milionů dětí. Takže UNICEF to potom může dát do zprávy, jako je tomu tady, čímž tu práci dokončí.
Náklady jsou nepatrné. Kdyby tak ale byl způsob, jak prodávat vodu s cukrem a solí po dvou dolarech za lahev. V průmyslu sportovních nápojů se točí miliardy dolarů. Podporují ho Coca Cola a Pepsi a nyní se do hry dostávají dokonce i farmaceutické společnosti. Vědci se podívali na internet, aby zjistili, jaké rady ohledně hydratace tam lidé dostávají. Test znalostí! Pravda nebo lež? Spotřeba tekutin během cvičení by měla být založená na pocitu žízně. Je to pravdivý nebo nepravdivý výrok? Spotřeba tekutin během cvičení by měla být založená na pocitu žízně. Vezměte si kus papíru a zapište své odpovědi. Dobře, připraveni? Další otázka: Příjem elektrolytů při cvičení není obvykle nutný. Máte? Pravda nebo nepravda? Dehydratace obvykle není příčinou svalových křečí spojených se cvičením. A poslední: Svalové křeče při cvičení obvykle nejsou způsobené ztrátou elektrolytů. A odpovědi jsou: Pravda, pravda, pravda a zase pravda. Pokud jste na některou otázku odpověděli „nepravda“, mýlili jste se, ale rozhodně v tom nejste sami. 93 % nejnavštěvovanějších webových stránek se mýlí u první otázky, 90 % se mýlí u druhé otázky, 98 % se mýlí u třetí otázky, a u té poslední se mýlí úplně všichni. A aby to bylo ještě horší, ty webové stránky, které jsou patrně u obecné veřejnosti vnímány jako důvěryhodnější, mám na mysli lékařských nebo profesních organizací, nedopadly o nic lépe. Takže byste se neměli cítit špatně, pokud jste na něco odpověděli chybně. Není divu, že sportovci mají na správné doplňování tekutin během cvičení často mylné názory.
Nesnižuje dehydratace výkon? Při zkoumání výkonu triatlonistů překvapivě nebyla nalezena žádná korelace mezi dehydratací a časem dokončení maratónu. Dokonce někteří z těch, kteří ztratili nejvíce vody, patřili mezi ty s nejrychlejšími časy, jak již bylo uvedeno v jiných studiích.
Vaše tělo není hloupé; řekne vám, kdy se potřebujete napít. Nyní existuje dostatek důkazů, že můžeme pít jen na základě pocitu žízně. A nemusíte popíjet žádné elektrolyty. Ale počkejte, pokud se potíte a pijete pouze čistou vodu, neriskujete ztrátu přílišného množství solí, přílišného množství sodíku a neskončíte s „cvičením vyvolanou hyponatremií,“ tedy příliš nízkou hladinou sodíku? Ta může být způsobena nadměrným pitím čehokoliv – ať se jedná o vodu nebo o sportovní nápoj. V jednom ze známých případů šlo o středoškolského atleta, který zemřel po vypití asi 7 litrů sportovního nápoje Gatorade. Jak zabráníme takovým úmrtím? Jednoduše tím, že budeme pít podle pocitu žízně. Takže doporučení typu „nečekejte, až pocítíte žízeň“ ve skutečnosti dělají více škody než užitku.
Víme to už od počátku 90. let, ale bylo to ignorováno. Americká vysoká škola sportovní medicíny (ACSM) místo toho začala doporučovat sportovcům, aby během cvičení pili „kolik jen snesou“. A následovala epidemie případů hyponatrémie. V tom, že tato fakta jsou celá desetiletí ignorována, mohou hrát určitou roli obchodní zájmy.
V současnosti to už ACSM nedoporučuje, dokonce i poukazují na to, že nadměrný příjem tekutin může být nebezpečný, ale stále ještě tvrdí, že sportovní nápoje jsou někdy vhodnější než voda. Hm, zajímalo by mě, kdo jsou autoři těchto doporučení? Finanční prostředky získané od Gatorade Sports Science Institute nebo od Gatorade Sports Science Institute Speakers Bureau, Gatorade Science Institute, další Gatorade, pak si odskočíme ke společnosti Coca-Cola, a pak zpět ke Gatorade.
Takže, jaký z těch 15 lékařských zázraků mimochodem nakonec vyhrál? Byla to orální rehydratace, která zabraňuje úmrtím na choleru? Nebo antibiotika, která zabíjejí původce cholery? Ne. Největším lékařským zázrakem za poslední dvě století se stalo… dodržování hygieny. Jímž se zabrání tomu, aby se původci cholery vůbec do naší pitné vody dostali.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Godlee F. Milestones on the long road to knowledge. BMJ. 2007;334 Suppl 1:s2-s3.
- Water with sugar and salt. Lancet. 1978;2(8084):300-301.
- Victora CG, Bryce J, Fontaine O, Monasch R. Reducing deaths from diarrhoea through oral rehydration therapy. Bull World Health Organ. 2000;78(10):1246-1255.
- Amouzou A, Carvajal-Velez L. One is too many: ending child deaths from pneumonia and diarrhoea. UNICEF. 2016.
- Noakes TD. Changes in body mass alone explain almost all of the variance in the serum sodium concentrations during prolonged exercise. Has commercial influence impeded scientific endeavour?. Br J Sports Med. 2011;45(6):475-477.
- Sawka MN, Burke LM, Eichner ER, et al. American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement. Med Sci Sports Exerc. 2007;39(2):377-390.
- Sharwood K, Collins M, Goedecke J, Wilson G, Noakes TD. Weight changes, sodium levels, and performance in the South African Ironman Triathlon. Clin J Sport Med. 2002;12(6):391-399.
- Rosner MH. Preventing deaths due to exercise-associated hyponatremia: The 2015 Consensus Guidelines. Clin J Sport Med. 2015;25(4):301-302.
- Hoffman MD, Bross TL, Hamilton RT. Are we being drowned by overhydration advice on the Internet?. Phys Sportsmed. 2016;44(4):343-348.
- Cohen D. The truth about sports drinks. BMJ. 2012;345:e4737.
- Snow SJ. Anaesthesia: symbol of humanitarianism. BMJ. 2007;334 Suppl 1:s5.
- Bud R. Antibiotics: the epitome of a wonder drug. BMJ. 2007;334 Suppl 1:s6.
- Ferriman A. BMJ readers choose the “sanitary revolution” as greatest medical advance since 1840. BMJ. 2007;334:111.
Image credit: Gellinger via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.