Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Káva podrobena testu na léčení Parkinsonovy choroby
Káva může během tří týdnů zlepšit příznaky Parkinsonovy choroby ve srovnání s placebem, ale vydrží její účinky?
Když James Parkinson poprvé popsal typické příznaky onemocnění, těžko mohl předpovídat vývoj našeho porozumění této nemoci v příštích dvě stě letech. Například roli výživy. Riziko Parkinsonovy choroby se zvyšuje se stoupajícím příjmem živočišného tuku, železa, rtuti a mléčných výrobků. Naopak příjem antioxidantů a jídelníček upřednostňující rostliny může mít ochranné účinky.
Rostlinná strava je známá svými schopnostmi chránit tělesné tkáně před oxidativním stresem a zánětem, což jsou dva charakteristické znaky chronické degenerativní nemoci jako Parkinsonova. Naopak potraviny živočišného původu, zejména ty bohaté na živočišné bílkoviny a nasycené tuky, korelují s podporou rozvoje neurodegenerativních onemocnění. Mimo to přispívají k našim nejčastějším zabijákům jako rakovina, srdeční onemocnění, cukrovka a podobně.
Ne všechny rostliny jsou však nutně prospěšné. Například graviola, plody láhevníku ostnitého, jsou potenciálně neurotoxické. Konzumace gravioly může snížit krevní tlak a hladiny kyseliny močové, ale také může způsobit atypickou formu Parkinsonovy choroby, a to kvůli obsahu neurotoxických látek v plodu. I populační studie ukazují na pojítko mezi nadměrnou konzumací gravioly a neurodegenerativní nemocí.
Lidé na převážně rostlinné stravě sice možná mají nejnižší prevalenci a incidenci Parkinsonovy choroby, ale rostlinná strava není jen o snižování rizika, dá se použít i k tlumení nemoci.
V mém videu „Léčba Parkinsonovy choroby pomocí stravy“ jsem probíral případovou zprávu, ve které strava chudá na živočišný tuk a zahrnující každý den nerafinované obiloviny a dva šálky jahod prokázala účinnost v redukci příznaků Parkinsonovy choroby. Existuje však asi 20 000 jedlých rostlin a jen omezené množství bylo zkoumáno proti Parkinsonově chorobě.
Jednou z rostlin, které se dostalo hodně pozornosti, je káva. Ta může vykazovat ochranný účinek proti rozvoji Parkinsonovy choroby a může dokonce pomoci zpomalit postup onemocnění. Vycházíme ze studií jako tato. Vědci ukázali, že pacienti s Parkinsonovou chorobou pijící kávu nebo čaj s kofeinem snížili své riziko předčasného úmrtí na polovinu. Korelace však není příčinná souvislost. Nemůžeme vědět, jestli kofein pomáhá… dokud to neotestujeme.
Kofein v léčbě Parkinsonovy choroby: Šestitýdenní randomizovaná placebem kontrolovaná dvojitě zaslepená studie. Kofeinová skupina začínala s množstvím kofeinu na úrovni šálku dvakrát za den. Jednou ráno a podruhé po obědě. Pak navýšili na ekvivalent dvou šálků dvakrát denně, což by odpovídalo čtyřem šálkům černého čaje dvakrát denně nebo šesti zeleného čaje. Došlo k výraznému zlepšení příznaků Parkinsonovy choroby během tří týdnů - v porovnání s placebem. Levná, bezpečná a jednoduchá léčba Parkinsonovy choroby. Důležitým omezením bylo trvání studie. Kofein vykazuje tzv. tachyfylaktickou vlastnost, což znamená, že jeho účinek se po čase pravidelného užívání zmenšuje (přinejmenším z hlediska potlačování ospalosti). Bylo by proto velmi přínosné, kdyby někdo studii zopakoval a prováděl ji delší dobu. Takovou studii jsme získali teprve o pět let později. Randomizováním pacientů s Parkinsonem ke kofeinovému ekvivalentu dvou šálků kávy dvakrát denně na ne šest týdnů, ale na více než šest měsíců. A účinek nepřekonal placebo. Škoda.
Nakonec kofein neprokázal stabilní účinek proti příznakům. Kofein možná má krátkodobý účinek, který však rychle vymizí. Každopádně kofein nelze doporučit k tlumení příznaků Parkinsonovy choroby.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Del Rey NLG, Quiroga-Varela A, Garbayo E, et al. Advances in parkinson’s disease: 200 years later. Front Neuroanat. 2018;12:113.
- Baroni L, Zuliani C. A plant-food diet in the risk and management of parkinson’s disease. In: Bioactive Nutraceuticals and Dietary Supplements in Neurological and Brain Disease. Elsevier; 2015:411-20.
- Pistollato F, Battino M. Role of plant-based diets in the prevention and regression of metabolic syndrome and neurodegenerative diseases. Trends Food Sci Technol. 2014;40(1):62-81.
- Smith RE, Shejwalkar P. Potential neurotoxicity of graviola (Annona muricata) juice. In: Safety Issues in Beverage Production. Elsevier; 2020:429-49.
- Alatas H, Sja’bani M, Mustofa M, et al. The effects of soursop supplementation on blood pressure, serum uric acid, and kidney function in a prehypertensive population in accordance with the 2017 ACC/AHA guideline. J Hum Hypertens. 2020;34(3):223-32.
- Renoudet VV, Costa-Mallen P, Hopkins E. A diet low in animal fat and rich in N-hexacosanol and fisetin is effective in reducing symptoms of Parkinson’s disease. J Med Food. 2012;15(8):758-61.
- Rabiei Z, Solati K, Amini-Khoei H. Phytotherapy in treatment of Parkinson’s disease: a review. Pharm Biol. 2019;57(1):355-62.
- Belvisi D, Pellicciari R, Fabbrini G, Tinazzi M, Berardelli A, Defazio G. Modifiable risk and protective factors in disease development, progression and clinical subtypes of Parkinson’s disease: What do prospective studies suggest? Neurobiol Dis. 2020;134:104671.
- Paul KC, Chuang YH, Shih IF, et al. The association between lifestyle factors and Parkinson’s disease progression and mortality. Mov Disord. 2019;34(1):58-66.
- Postuma RB, Lang AE, Munhoz RP, et al. Caffeine for treatment of Parkinson disease. Neurology. 2012;79(7):651-8.
- Postuma RB, Anang J, Pelletier A, et al. Caffeine as symptomatic treatment for Parkinson disease (Café-pd): A randomized trial. Neurology. 2017;89(17):1795-803.