Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kiwi a opravy DNA
Strava založená na rostlinných potravinách pomáhá předcházet rakovině nejen tím, že zabraňuje poškozování DNA. Dokáže také posílit schopnost opravných enzymů opravovat poškození v DNA, tedy to, ke kterému dojde i navzdory naší první linii obrany v podobě antioxidantů.
V roce 2003 byla zveřejněna jedna průlomová studie v časopise Carcinogenesis (karcinogeneze). Nyní už víme, že „strava založená na rostlinných potravinách a bohatá na ovoce a zeleninu může zabránit rozvoji několika chronických onemocnění souvisejících s věkem, včetně rakoviny.“ Jenže čím to je?
Mechanismus za tímto ochranným účinkem nám není znám. Víme, že celistvé rostlinné potraviny jsou bohaté na antioxidanty, které jsou schopny snižovat oxidační poškození DNA, čímž by mohly zabránit mutaci a následné rakovině. Ale co naše druhá linie obrany proti oxidačnímu poškození DNA, tedy oprava DNA?
Už při samotné existenci se nelze zcela vyhnout poškození DNA, bez ohledu na to, jak zdravá naše strava je. Je proto důležité najít způsob, jak vylepšit naše opravné enzymy, abychom mohli lépe svou DNA znovu sešívat dohromady. Co kdybychom tedy lidem dali nějaké kiwi a opakovaně je vyřazovali a zařazovali po několik týdnů, abychom mohli pozorovat, co se stane? Proč zrovna kiwi? Protože studie byla financována International Kiwifruit Organization. Finanční prostředky musíte odněkud získat.
Tak zaprvé, co se stalo s úrovní poškození DNA? Každý symbol představuje poškození DNA naměřené u jedné osoby. Den nultý, zcela bez kiwi, „WO“ znamená bez kiwi. Můžete vidět, že úroveň poškození byla u každého člověka jiná. Možná byli někteří kuřáci nebo trávili hodně času v dopravní zácpě. Ale teď se začíná něco dít, takto to vypadá s jedním kiwi denně. A zpět na nulu. Pak dvě kiwi denně. A zpět na nulu. Pak tři kiwi denně. Reakce nebyly zcela konzistentní u každého dne a každé osoby, přesto si můžeme udělat určitou představu, že dny bez kiwi byly ty, kdy jejich úrovně poškození DNA obecně stoupaly. To také odhalila statistická analýza. Podstatně méně poškození DNA ve dnech, kdy jedli kiwi. Všimněte si, že ani nezáleželo na tom, kolik kiwi jedli. Zdálo se, že stejný přínos získali konzumací jednoho i tří kiwi za den. Kiwi obsahuje antioxidanty, takže není divu, že došlo k menšímu poškození DNA.
Ale jakmile už nějaké poškození DNA máte, může kiwi pomoci při jeho obnově? Takže toto je naše první linie obrany, viďte? Antioxidanty v rostlinných potravinách.
A teď k té druhé obranné linii, opravě DNA. Zde se měřila úroveň opravy DNA. Úroveň DNA opravy bez kiwi a při konzumaci kiwi. Bez kiwi. S dvěma kiwi. Bez kiwi. S třemi kiwi. Ačkoliv to nyní vypadá, že tři kiwi fungovala lépe než dvě nebo jedno, statisticky vycházely všechny porce v podstatě nastejno. Naznačuje to, že účinek má nějakou svou ustálenou úroveň. Možná se v kiwi prostě nachází nějaká fytoživina, která posiluje tento opravný systém DNA a jeho enzymy, přičemž je to jen záležitost toho, jestli tuto látku v krvi máte nebo ne. Možná její množství takovou roli nehraje.
Zajímavé by bylo zjistit, co by se stalo, kdybyste ke kiwi přidali ještě jiný druh ovoce nebo zeleniny s úplně jinou škálou fytoživin. Doplňovaly by se navzájem, nebo by se účinek dále neposiloval? To jsme zjistili teprve nedávno. Na danou studii se podíváme v příštím videu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Collins AR, Harrington V, Drew J, Melvin R. Nutritional modulation of DNA repair in a human intervention study. Carcinogenesis. 2003 Mar; 24(3):511-5.
- Bøhn SK, Myhrstad MC, Thoresen M, Holden M, Karlsen A, Tunheim SH, Erlund I, Svendsen M, Seljeflot I, Moskaug JO, Duttaroy AK, Laake P, Arnesen H, Tonstad S, Collins A, Drevon CA, Blomhoff R. Blood cell gene expression associated with cellular stress defense is modulated by antioxidant-rich food in a randomised controlled clinical trial of male smokers. BMC Med. 2010 Sep 16; 8:54.
Thanks to Moriori and LadyofHats via Wikimedia Commons.