Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kontakt s drůbeží a neurologická onemocnění
U zaměstnanců pracujících s drůbeží se vyskytuje mnohem častěji celá řada onemocnění, od poruch funkce štítné žlázy přes schizofrenii a autoimunitní neurologické poruchy až po myasthenia gravis. Na vině může být přítomnost virů v tělech kuřat a krůt.
Zvýšená úmrtnost na rakovinu spojená s kontaktem s drůbeží. Jak je to s úmrtností na jiné příčiny? „Hlavní příčina mnoha chronických onemocnění u lidí je konec konců dosud neznámá.“ Kuřata a krůty určené pro lidskou spotřebu, stejně jako výrobky z nich, jsou infikovány velkým množstvím přenositelných patogenů, které u zvířat způsobují řadu onemocnění. Mezi ně patří i rakovina, onemocnění nervového systému, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin a další.“
Bavíme se o zvířatech, nicméně „představují možný zdroj nákazy také pro lidi. Lidé mohou být infikováni přímým kontaktem se živými nebo usmrcenými ptáky nebo jejich krví a výměšky, například šťávou z kuřecího masa, kterou nalezneme na dně balíčku se syrovým masem. K infekci může vést také konzumace syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa a dalších výrobků, například vajec. Riziko je také u vakcín…“
„Již máme sérologické důkazy (byly provedeny testy na protilátky), že jsou lidé běžně infikováni slepičími viry, viry ptačí leukózy/sarkomu, viry retikuloendoteliózy a viry Markovy choroby, které způsobují širokou škálu rakovin, neurologických a jiných onemocnění u kuřat a krůt. Vyvstává proto otázka, zda tyto látky také způsobují podobné onemocnění u lidí, zejména takové, jejichž příčina dosud nebyla řádně objasněna.“
Usoudili, že pokud viry někoho ovlivňují, nejvíce budou zasaženi pracovníci v drůbežářském průmyslu. A je to tak. Zjistili, že v porovnání s kontrolní skupinou byl u pracovníků „pozorován nadměrný počet úmrtí na poruchy štítné žlázy, senilní a předsenilní psychotické stavy (například schizofrenie), onemocnění předních rohů míšních (degenerativní onemocnění míchy), myasthenia gravis (autoimunitní nervové onemocnění), hypertenzi, srdeční onemocnění, nemoci jícnu, peritonitida (zánět břišní výstelky) a různá onemocnění ledvin…“ Vědci dospěli k závěru, že tento zřejmý „nadměrný výskyt onemocnění ovlivňující několik orgánů a systémů, pravděpodobně pochází z rozšířené infekce různými mikroorganismy.“
Takže myšlenka, že „současná zjištění snad mohou poskytnout první vodítka k tomu, že případy některých neurologických onemocnění, které se vyskytují v obecné lidské populaci, mohou jít na vrub přítomnosti přenosných patogenů přítomných v tělech zvířat a živočišných výrobcích určených k jídlu (například v drůbežím mase),“ je věrohodná.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to Julia Manzerova via flickr