Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Konvergence důkazů
Profil úvodníku sepsaného Dr. Deanem Ornishem a zveřejněného v časopise American Journal of Cardiology. Úvodník popisuje, jak vypadá ideální strava, a jak i jednoduché úpravy životního stylu mohou být stejně účinné jako léky a chirurgie.
Dr. Ornish loni zveřejnil v časopise American Journal of Cardiology úvodník, který podle mého názoru krásně shrnuje naše dosavadní poznatky. Popisuje rostoucí sjednocování výsledků výzkumů; stále více se shodneme na tom, že ideální strava je založena především na rostlinách. Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje ořechy, sóju a vlákninu, a můžete snížit svůj špatný cholesterol stejně, jako kdybyste každý den po zbytek svého života užívali léky. Nestojí vás to však nic a nemá to žádné nežádoucí účinky. USA tak ušetříte 20 miliard dolarů.
Samozřejmě většině pacientů není možnost stravovat se rostlinnou stravou ani předložena, protože lékaři si o nás myslí, že toho stejně nejsme schopni. Ve skutečnosti však většina lidí nechce užívat léky. Lidé nenávidějí vedlejší účinky. S léky se nebudete cítit lépe, navíc je to děsivá představa, muset každý den zobat pilulky – nebo padnout a zemřít. Lidé o tom nechtějí ani přemýšlet. Nicméně když skutečně zlepší svou stravu, začnou se cítit o tolik lépe, a to tak rychle, že důvod k provedení těchto změn se z původního strachu z úmrtí, což obvykle není udržitelné, promění na radost ze života, což často je.
A strava nepomáhá jen s cholesterolem. Na rozdíl od léků může rostlinná strava také pomoci předejít cukrovce nebo ji léčit. To stejné platí pro vysoký krevní tlak, obezitu, rakovinu prostaty, rakovinu prsu atd. To vše pilulky opravdu nesvedou. Místo toho, abyste užívali celou řadu léků, jeden lék na toto, jeden nebo dva léky na něco dalšího, si vystačíte s jedním typem stravování, to stejné pomáhá proti srdečnímu onemocnění i cukrovce, rostlinná strava pokryje vše. Jak je to možné?
Protože rostlinné potraviny obsahují více než 100000 různých živin pomáhajících v prevenci nemocí. Dovolte mi to říct ještě jednou: 100000 fytoživin. Ty se nacházejí pouze v rostlinách. Třeba borůvky mají antokyany, které jsou dobré pro naši paměť. Rajčata jsou bohatá na červený pigment lykopen, který se zaměřuje na boj proti srdečnímu onemocnění a rakovině. Zázvor obsahuje gingeroly dobré proti vysokému tlaku. Granátová jablka mají zase zcela odlišné fytoživiny. A nezapomeňte na kadeřávek! Výpis pokračuje dál a dál. A tyto fytoživiny nemůžete užívat v pilulkách. Betakarotenové pilulky mohou ve skutečnosti zvýšit riziko rakoviny, na rozdíl od celé mrkve, která může riziko snížit. Navíc bychom asi nezvládli spolknout stovku pilulek každý den.
Pak dr. Ornish mluví o tom, jak jeho práce vedla k zastavení a zvrácení postupu dokonce i těžkého stádia ischemické choroby srdeční. Zpomalení, zastavení nebo zvrácení rakoviny. Zdravý životní styl a strava dokáží změnit vaše tělo i na genetické úrovni. Posiluje geny chránící před onemocněním a zeslabuje geny posilující rozvoj nemocí, například rakoviny prsu, rakoviny prostaty, zánětu a oxidativního stresu. Léky to nedokážou.
Sečteno a podtrženo, lidé vykazují sklon přemýšlet o průlomech v lékařství jako o nových lécích, laserech a pokročilých chirurgických postupech; je jim přitom zatěžko uvěřit, že jednoduché úpravy životosprávy mohou být stejně účinné jako léky a operace. A často tomu tak je. Někdy jsou dokonce ještě lepší. Nechám vás o tom přemýšlet.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Credit goes to Dr. John Smith. Image thanks to U.S. Department of Agriculture via Flickr.