Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kravský mléčný kasomorfin a autismus
Opiátům podobné kasomorfiny uvolňované z kravské mléčné bílkoviny kaseinu jsou obviňovány z toho, že způsobují nemoci jako autismus, syndrom náhlého úmrtí kojenců, cukrovka 1. typu, porodní psychóza, nemoci oběhové soustavy a potravinové alergie.
„Apnoické pauzy (dočasná zástava dechu u kojenců) a svalová atonie (ochabnutí) po vystavení kravskému mléku mohou být také vysvětleny účinky kasomorfinu mimo centrální nervovou soustavu.“
„Kasomorfin, opiátový peptid tvořený z kravského mléka, je také zodpovědný za spouštění pseudoalergických reakcí“ a dalších abnormalit zaznamenaných při syndromu náhlého úmrtí kojenců. A navíc, podobně jako morfin, i kasomorfin prodlužuje vyprazdňování žaludku, čímž může u kojenců zvýšit riziko refluxu obsahu žaludku do plic. „Lze proto říci, že efekt tzv. mléčné apnoe sestává z několika částí: opioidem vyvolaného utlumení dýchání, (pseudoalergické) respirační odezvy související s histaminem, vlivu na… periferní nervový systém, refluxu obsahu jídla vyvolaného konzumací mléka a následné zástavy dechu vdechnutím částic.“
Syndrom náhlého úmrtí kojenců není jediným zdravotním problémem spojeným s těmito morfinu podobnými sloučeninami. Zde je úryvek z nedávného vydání dalšího lékařského časopisu: „Kasomorfiny uvolňované z kravské mléčné bílkoviny, beta kaseinu, jsou obviňovány z podílu na vzniku těchto zdravotních problémů: autismus, syndrom náhlého úmrtí kojenců, cukrovka 1. typu, poporodní psychóza, oběhové poruchy a potravinové alergie…“
Pokud jde o riziko autismu, lidské kasomorfiny, což jsou jediné kasomorfiny nacházející se v mateřském mléku žen, které nekonzumují kravské mléko, jsou spojeny s „normálním psychomotorickým vývojem a normálním svalový napětím.“ Naproti tomu zvýšené hladiny kravského kasomorfinu, obsaženém v dětské náhradě mateřského mléka se základem z kravského mléka, jsou spojeny s „opožděním psychomotorického vývoje“ a výskytem svalových křečí. Tyto důkazy naznačují, že neschopnost některých kojenců dostatečně odstraňovat kravský kasomorfin z těla, může být „rizikovým faktorem pro zpoždění psychomotorického vývoje a další choroby, například autismus.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sun Z, Zhang Z, Wang X, Cade R, Elmir Z, Fregly M. Relation of beta-casomorphin to apnea in sudden infant death syndrome. Peptides. 2003 Jun;24(6):937-43.
- Fiedorowicz E, Jarmołowska B, Iwan M, Kostyra E, Obuchowicz R, Obuchowicz M. The influence of μ-opioid receptor agonist and antagonist peptides on peripheral blood mononuclear cells (PBMCs). Peptides. 2011 Apr;32(4):707-12.
- Kost NV, Sokolov OY, Kurasova OB, Dmitriev AD, Tarakanova JN, Gabaeva MV, Zolotarev YA, Dadayan AK, Grachev SA, Korneeva EV, Mikheeva IG, Zozulya AA. Beta-casomorphins-7 in infants on different type of feeding and different levels of psychomotor development. Peptides. 2009 Oct;30(10):1854-60.
Images thanks to Ninjatacoshell, John Curtis, Shardan, and zimpenfish via Wikimedia Commons, and Judy Baxter via Flickr.