Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Která zelenina je nejlepším bojovníkem s rakovinou?
Významná studie otestovala 34 běžných druhů zeleniny proti 8 různým liniím lidských rakovinných buněk.
Nelze říci, že jedna zelenina je lepší než jiná. Některé z těchto druhů zeleniny ovlivňují více typů rakoviny. Máme-li k dispozici tyto údaje, pojďme si říci, co je zdravější.
Představte si, že stojíte ve frontě a máte si objednat salát podle vašich představ; vyberete si druh salátu, přidáte další zeleninu a pak si ještě vyberete nějaký dresink. Dejme tomu, že v rodinné anamnéze nemáte žádný druh rakoviny a nesnažíte se eliminovat nějaký konkrétní druh nádoru. Pojďme si tedy vybrat konkrétní salát. Locika, čekanka, římský salát, endivie nebo špenát. Co je zdravější?
Z těchto pěti druhů působí špenát nejefektivněji proti rakovině prsu. Čím je zobrazení na grafu nižší, tím je daná potravina efektivnější ve zpomalování růstu rakovinných buněk. Proti nádorům mozku, proti rakovině ledvin, proti rakovině plic a dětským mozkovým nádorům působí nejlépe špenát, proto bychom jej měli dávat svým dětem. Nejlépe působí i proti rakovině pankreatu, prostaty a žaludku. Špenát však nedrží první místo v boji proti všem druhům rakoviny, existuje dalších 16 druhů zeleniny, které mají silnější potenciál bránit progresi nádorových buněk žaludku. Ale z těchto pěti druhů salátů špenát vítězí na plné čáře proti každému testovanému typu rakoviny. A co když si připravíme salát bez špenátu? Co bude na druhém místě?
Na druhém místě se v boji s rakovinou prsu umístila čekanka. Proti mozkovým nádorům? Opět je to čekanka. V boji s rakovinou ledvin to zase bude čekanka. Čekanka, římský salát, čekanka, čekanka, čekanka. Z těchto možností je čekanka druhá nejzdravější.
Vrátíme se k našemu menu. Vyberme si teď ze čtyř druhů další zeleniny. Za námi stojí dlouhá řada lidí a všichni už sledují, co si vybereme. Nemáme čas přemýšlet a vybírat čtyři nejlepší, ale mohli bychom alespoň odhadnout, kde se na našem grafu nalézají. Ano nebo ne? Podle těchto úžasných nových informací dokáže mrkev zpomalit růst nádorových buněk o více než 50 %? Je to tak? Ano nebo ne? Odpověď je ne. Ne, ne, ne, ne, ne, ne a zase ne. Nastrouhaná mrkev nebude asi na prvním místě.
Jak by dopadla strouhaná řepa? Dobře nebo ne? Rozhodně dobře! Mozkový nádor? Řepa ho porazí. Rakovinu ledvin ne, tam jsme jen u 50 %, ale pak si stojí skvěle. Takže celkově „ano“ pro řepu. Přidáme si do salátu okurku? I když nám moc chutná, tak si ji tam nepřidáme. U většiny nádorů potlačuje růst buněk o méně než 50 %. A co rajčata? Nepřidáme ani rajčata. A brambory? Proč bychom si neudělali bramborový salát? Tak ano nebo ne? Nevezmeme si ani brambory.
No tak počkejte… Žádný ledový salát, mrkev, okurky, rajčata, brambory… to všechno přece normálně jíme! A přesně to je problém. Dokonce ani lidé konzumující zeleninu jakoby zeleninu ani nejedli. Taková zelenina má malý účinek. Pojďme k jádru věci: v jednom místě je zobrazení mimo rozsah. Studie má jednoho jasného vítěze. Jedna zelenina, která 100% zastavila růst rakoviny v sedmi z osmi nádorových linií. Je to jedno z nejdůležitějších zjištění roku. Která zelenina to byla? Čínské zelí, brokolice, růžičková kapusta, výhonky kapradiny, česnek, kapusta, nebo červené zelí?
V boji s rakovinou prsu zvítězil… Česnek. Proti nádorům mozku? Česnek. Bojovník číslo 2 proti rakovině ledvin? Nebo rakovině plic? Česnek. Proti dětským mozkový nádorům? Vítězí česnek. Kdo vítězí u rakoviny slinivky? Česnek. Rakovina prostaty a rakovina žaludku? Česnek. Co třeba si dát česnekový dresink?
No počkat… Není náhodou česnek toxický pro všechny buňky? Zastavuje sice růst rakovinných buněk, ale co když brzdí i růst zdravých buněk? A to přece nechceme. Proto byl česnek podroben zkoumání. Černě jsou zobrazeny nádorové buňky; bíle normální buňky. Jak můžete vidět, česnek ničí buňky rakoviny, ale nevšímá si normálních buněk. To samé platí pro skoro všechnu zeleninu. Působení je selektivní, cílí na nádorové buňky, ale normálních buněk si nevšímá.
Zelenina je skvělá. I když jste nezvolili česnek, ale některou jinou zeleninu, pravděpodobně jste neudělali chybu. Dvě nejlepší skupiny pro prevenci rakoviny jsou košťálová zelenina, jako brokolice, kapusta, zelí, a dále cibulová zelenina, jako česnek, cibule a pór.
Ještě jednou si to celé zopakujeme. Pěkně od začátku. Košťálová zelenina je zobrazena zeleně, cibulová žlutě. Všimněte si vyšší koncentrace barev v pravé části grafu, která ilustruje potenciál těchto dvou skupin zeleniny: zde pro rakovinu prsu, mozku, rakovinu ledvin, plic nebo rakovinu mozku. Asi si všimnete, že čínské zelí je odlišné, je to zřejmě nejméně zdravá košťálová zelenina. Rakovina pankreatu, prostaty a konečně rakovina žaludku. Vezmeme tedy všechny recepty, které začínají česnekem a cibulí, a pak přidáme něco zeleného. To je způsob, jak se vhodně stravovat.
Vědci dospěli k následujícímu závěru: „Zahrnutí košťálové a cibulové zeleniny do naší stravy je zásadní pro preventivní strategii (v boji s rakovinou).“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org