Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba CHOPN pomocí stravy
Úprava stravy, včetně zvýšení příjmu ovoce a zeleniny a snížení příjmu masa, může nejen pomoci zpomalit postup chronické obstrukční plicní nemoci, ale také zlepšit funkci plic.
Sto dvacet pacientů s CHOPN bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Polovině bylo řečeno, aby zvýšili spotřebu ovoce a zeleniny, druhá polovina měla zůstat u svého dosavadního stravování. Intervenční skupině bylo řečeno, aby jedli přinejmenším o jednu porci ovoce nebo zeleniny denně víc.
Účastníci se toho drželi celé tři roky. Jedli více ovoce a zeleniny než kontrolní skupina. Zde je kontrolní skupina. Pomalu, ale jistě se jejich stav zhoršoval. To se se ostatně při chronickém obstrukčním plicním onemocnění (emfyzému) běžně děje. Stav se zhoršuje a zhoršuje, až vás onemocnění usmrtí. Ta skupina, která měla jíst minimálně o jednu porci ovoce nebo zeleniny denně více, na tom byla na začátku stejně, ale v průběhu studie nedošlo ke zhoršení. Jeden rok, dva roky, tři roky. Spíše by se dalo říct, že jejich plíce začaly opět fungovat o něco lépe. Tak to ale nefunguje, jejich stav se přece měl zhoršit.
Příčinou by mohly být antioxidační účinky ovoce a zeleniny. Mohlo by to být také protizánětlivými účinky, ale upřímně, ani to vůbec nemuselo být ovocem či zeleninou. Když něčeho jíte více, obvykle také jíte něčeho jiného méně. Například při přidání ovoce a zeleniny do stravy mohlo zároveň dojít ke snížení spotřeby masa, o kterém je známo, že oxidaci naopak podporuje.
V každém případě teď existuje nějaká naděje. Tato zjištění naznačují, že přechod na stravu s vyšším příjmem potravin bohatých na antioxidanty může být spojen s lepším fungováním plic. Vzhledem k tomu mohou být úpravy jídelníčku považovány za prostředek ke zmírnění COPD.
Tabákový průmysl nahlížel na tato pozoruhodná zjištění poněkud jinak. Nebylo by pro člověka, který chce léčit svůj emfyzém, lehčí kouřit cigarety s přídavkem ovoce, než přidávat ovoce a zeleninu do svého jídelníčku? A tadá, přídavek bobulí acai do cigaret měl ochranný účinek proti emfyzému – u kouřících myší. Příště se pokusí přidat bobuloviny do masa. Vždycky se mohu spolehnout na časopis Meat Science (Věda o mase).
Přidávání ovocných výtažků do hamburgerů se však neobešlo bez zádrhelů. Ostružiny hamburgerové plátky vyloženě obarvily svou jasnou nafialovělou barvou. Ovšem namáčení jehněčího masa ve šťávě z kiwi, dříve než se dostaví posmrtná ztuhlost, evidentně zlepšuje jeho křehkost. Je také možné zlepšit výživový profil frankfurtských párků, stačí přidat prášek ze semínek granátového jablka. Někdo si však stěžoval, že kousky semínek lze v konečném produktu okem vidět. A jestli něco o konzumentech párků v rohlíku víme, tak to, že jsou vybíraví ohledně toho, co vše v jejich jídle skončí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- de Moura RS, Pires KM, Santos Ferreira T, Lopes AA, Nesi RT, Resende AC, Sousa PJ, da Silva AJ, Porto LC, Valenca SS. Addition of açaí (Euterpe oleracea) to cigarettes has a protective effect against emphysema in mice. Food Chem Toxicol. 2011 Apr;49(4):855-63.
- Impact of dietary shift to higher-antioxidant foods in COPD: a randomised trial. Keranis E, Makris D, Rodopoulou P, Martinou H, Papamakarios G, Daniil Z, Zintzaras E, Gourgoulianis KI. Eur Respir J. 2010 Oct;36(4):774-80.
- Ganhão R, Morcuende D, Estévez M. Protein oxidation in emulsified cooked burger patties with added fruit extracts: Influence on colour and texture deterioration during chill storage. Meat Sci. 2010 Jul;85(3):402-9.
- Özvural, Emin Burçin and Vural, Halil. 2011. The Effects of Grape Seed Extract on Quality Characteristics Of Frankfurters. Journal Of Food Processing And Preservation, pp. 1745-4549
Images thanks to Karl / flickr