Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lněné semínko proti rakovině prostaty
Co se stane, když muži s rakovinou prostaty a prostatickou intraepiteliální neoplazií (PIN) začnou konzumovat relativně nízkotučnou stravu obohacenou o mleté lněné semínko?
Proč ve světě máme tak obrovské rozdíly ve výskytu rakoviny prostaty? Výskyt klinicky zhoubné rakoviny prostaty je nejvyšší u Afroameričanů, asi 30x vyšší než u japonských mužů a 120x vyšší než u čínských mužů z Šanghaje.
Západní strava obecně je bohatá na živočišné bílkoviny a tuky, zatímco vlákniny obsahuje jen málo. Naproti tomu podíl celkového příjmu kalorií ze živočišného tuku v orientální stravě, která je bližší stravě vegetariánské, je celkově nízký a doprovázený vysokým příjmem vlákniny. Možná by tedy strava v takovýchto onemocněních mohla hrát svou roli.
Zdravější stravování z jiných koutů světa není typické jen nižším podílem živočišných bílkovin a tuku společně s vyšším podílem škrobů a vlákniny, toto stravování zahrnuje také vyšší příjem slabých rostlinných estrogenů. Tato studie například zjistila vyšší hladiny fytoestrogenů v prostatických tekutinách mužů v zemích s poměrně nízkým výskytem rakoviny prostaty. In vitro studie ukázaly, že lignany mohou zpomalit růst buněk rakoviny prostaty v Petriho misce. Proto byla zahájena pilotní studie zkoumající účinky lněného semínka u mužů s rakovinou prostaty, a to ještě před operací. Proč zrovna lněné semínko? Tyto protirakovinné lignany se sice vyskytují napříč celou rostlinnou říší, ale lněná semínka jich mají až 800x více než jakákoliv jiná potravina.
Vědci tedy vybrali několik mužů s rakovinou prostaty, kteří měli jít za měsíc na plánovanou operaci, při které by jim byla prostata odstraněna. Začali jim podávat poměrně nízkotučnou stravu s přídavkem tří lžic mletého lněného semínka. Cílem bylo zjistit, jaký vliv, pokud nějaký, to bude mít na růst jejich nádorů. Přestože byli skeptičtí k tomu, že by se dočkali nějakých rozdílů v chování nádorů u pacientů, kteří byli léčeni zásahem do stravy po takto krátkou dobu, už během těch několika týdnů zjistili, že se rakovina šířila mnohem pomaleji. Rakovinné buňky byly navíc častěji zneškodňovány buněčnou smrtí. Stav byl však srovnáván s tzv. historickými kontrolními subjekty, takže porovnávali rakovinné bujení s tím, jaké obvykle pozorujeme u lidí v jejich situaci. Studie tedy neměla skutečnou randomizovanou kontrolní skupinu.
Ale o několik let později byla konečně zveřejněna studie, ve které muži mohli sami sobě posloužit jako kontrolní subjekty. Jednalo se o muže, kterým zrovna provedli biopsii prostaty (odběr vzorků), a měli se dostavit na další za šest měsíců. Vědci tedy provedli to stejné jako minule. Po první biopsii pacientům snížili podíl tuku ve stravě a podávali jim mletá lněná semínka, aby při další biopsii zjistili, jestli se tím něco změnilo. Tito muži měli tzv. PIN, což je takový ekvivalent duktálního karcinomu in situ (počáteční fáze rakoviny prsu, bez šíření), jen v tomto případě je nádor v prostatě. Proto ostatně měli na biopsie chodit opakovaně, aby se lékaři ujistili, že se rakovina nešíří.
A to také zjistili při druhé biopsii. Významný pokles hladin PSA (což je bioukazatel růstu prostatických buněk) a pokles hladin cholesterolu (což bychom u nízkotučné diety se zvýšeným obsahem vlákniny čekali). A co je ještě důležitější, došlo k významnému poklesu rychlosti dělení rakovinných buněk. Ve skutečnosti u dvou mužů hladiny PSA poklesly natolik, že ani nemuseli prodělat druhou biopsii.
Zatím nebylo provedeno mnoho výzkumů zabývajících se předrakovinnou hyperplazií prostaty, v té době jsme měli jen čtyři epidemiologické studie. Nálezy těchto studií byly proměnlivé, zvýšené riziko bylo spojeno například s vyšším příjmem kalorií, bílkovin a živočišných výrobků, zatímco snížené riziko bylo spojeno s konzumací alkoholu, ovoce a zelené a žluté zeleniny. Celkově vzato tak pomohla nízkotučná strava s rostlinným základem a spoustou fytoestrogenů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W. Demark-Wahnefried, C. N. Robertson, P. J. Walther, T. J. Polascik, D. F. Paulson, R. T. Vollmer. Pilot study to explore effects of low-fat, flaxseed-supplemented diet on proliferation of benign prostatic epithelium and prostate-specific antigen. Urology 2004 63(5):900 - 904
- W. Demark-Wahnefried, T. J. Polascik, S. L. George, B. R. Switzer, J. F. Madden, M. T. R. th, D. C. Snyder, K. Owzar, V. Hars, D. M. Albala, P. J. Walther, C. N. Robertson, J. W. Moul, B. K. Dunn, D. Brenner, L. Minasian, P. Stella, R. T. Vollmer. Flaxseed supplementation (not dietary fat restriction) reduces prostate cancer proliferation rates in men presurgery. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2008 17(12):3577 - 3587
- J. V. Heymach, T. J. Shackleford, H. T. Tran, S.-Y. Yoo, K.-A. Do, M. Wergin, P. Saintigny, R. T. Vollmer, T. J. Polascik, D. C. Snyder, M. T. R. th, S. Yan, M. Dewhirst, A. B. Kunnumakkara, B. B. Aggarwal, W. Demark-Wahnefried. Effect of low-fat diets on plasma levels of NF-κB-regulated inflammatory cytokines and angiogenic factors in men with prostate cancer. Cancer Prev Res (Phila) 2011 4(10):1590 - 1598
- M. S. Morton, P. S. Chan, C. Cheng, N. Blacklock, A. Matos-Ferreira, L. Abranches-Monteiro, R. Correia, S. Lloyd, K. Griffiths. Lignans and isoflavonoids in plasma and prostatic fluid in men: Samples from Portugal, Hong Kong, and the United Kingdom. Prostate 1997 32(2):122 - 128
- W. Demark-Wahnefried, D. T. Price, T. J. Polascik, C. N. Robertson, E. E. Anderson, D. F. Paulson, P. J. Walther, M. Gannon, R. T. Vollmer. Pilot study of dietary fat restriction and flaxseed supplementation in men with prostate cancer before surgery: Exploring the effects on hormonal levels, prostate-specific antigen, and histopathologic features. Urology 2001 58(1):47 - 52
- Lin X, Switzer BR, Demark-Wahnefried W. Effect of mammalian lignans on the growth of prostate cancer cell lines. Anticancer Res. 2001 Nov-Dec;21(6A):3995-9.
Images thanks to National Cancer Institute