Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Negativní účinky a výhody rostlinného jídelníčku
Jaké jsou výhody a nevýhody rostlinné stravy?
Vegetariánská strava a životospráva prokazatelně snižuje riziko mnoha chronických onemocnění, která jsou zodpovědná za většinu globálního zatížení nemocemi. Nicméně skutečné přímé zdravotní náklady až do teď nebyly vyčísleny. Zde je, co vědci zjistili. Stejné množství peněz utracené za zubní lékaře. Nicméně v porovnání s konzumenty masa, kteří také nekouřili a nepili alkohol, nebo v porovnání s obecnou populací, měli vegetariáni výrazně nižší výdaje na hospitalizační, ambulantní a celkovou péči, což naznačuje, že více rostlinné stravování může být efektivní strategií, jak ušetřit za zdravotní péči.
Zde je to rozepsáno. Značné snížení nákladů za chronické nemoci ze špatné životosprávy jako vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Dává to smysl. Lidé na rostlinné stravě s převahou nezpracovaných potravin dosahují cílových hodnot pro cholesterol, triglyceridy a systolický i diastolický krevní tlak v 93 % případů, 88 % případů a 95 %, popořadě.
Téměř 50% pokles lékařských nákladů na řešení deprese. To je zajímavé. I celkové snížení nákladů.
Cerebrovaskulární choroba je jen jiný název pro mozkovou mrtvici. Neviděli jsme snad studii, která ukázala vyšší riziko mrtvic u vegetariánů? Pravda, ale to bylo předtím, než následující dvě studie ukázaly na nižší riziko mrtvic na vegetariánské stravě, a ne o málo. Pro ischemickou mrtvici, nejčastější mrtvici z krevní sraženiny, mají vegetariáni konzistentně asi o 60 % snížené riziko. A pro krvácivé mrtvice mají vegetariáni asi o 65 % nižší riziko. A to i navzdory vyššímu homocysteinu kvůli nižšímu příjmu vitamínu B12, což ostatně mohlo vést k vyššímu riziku mrtvice v té předchozí studii.
Z celkového pohledu, když uděláte systematický posudek ze všech důležitých studií, tak komplexní metaanalýza zjistí značný ochranný účinek vegetariánské stravy před výskytem a umíráním na ischemickou chorobu srdeční a výskytem rakoviny obecně. Veganská strava poskytne dokonce dvojnásobnou redukci rakoviny.
Můžeme se na to podívat také z druhé strany. Co když se rozhodneme přestat s vegetariánstvím a začít jíst maso? The Adventist Health Study sledovala přesně tohle a zjistila, že v porovnání s lidmi, kteří zůstali vegetariány, měli bývalí vegetariáni o 231 % vyšší riziko ztloustnutí, o 166 % vyšší riziko rozvoje cukrovky, nárůst rizika mrtvice o 152 % a nárůst rizika diagnostikování srdečního onemocnění o 146 %. Když maso budete jíst nadále, můžete si ze života ukrojit tři a půl roku. Lepší je tedy maso vyřadit opravdu trvale.
Není však nutno jít do toho naplno. I pouhé omezení může pomoci. Jídelníček s důrazem na rostlinné potraviny je spojen se sníženou celkovou úmrtnostní, tedy i významně delším životem. Zde jsou kumulativní rizika úmrtí napříč kategoriemi u částečně vegetariánské stravy. Čím více jíte rostlinné stravy, tím více vám poklesne riziko předčasného úmrtí. Výzkumníci dospěli k závěru, že nyní máme důkazy, že i tak jednoduchá rada jako zvýšit konzumaci rostlinných potravin na úkor konzumace potravin živočišného původu, nabízí přínos pro délku života.
Takže jídelníček s velkým podílem rostlin nabízí škálu přínosů, ale existují i nějaká rizika? Navzdory obavám z nedostatku bílkovin, dostatečné množství bílkovin, tj. 0,8 gramů na kilogram tělesné váhy, což vychází na cca 50 gramů denně, lze přijmout i z čistě rostlinné stravy, jak dokládá miliarda lidí po celém světě, která nejí žádné maso. Nedostatek vitamínu B12 je naopak velmi vážný problém, pokud nemáte pravidelný spolehlivý zdroj. Mám pro vás videa, jak si ho zajistit skrze doplňky stravy nebo obohacené potraviny.
Jeden z přínosů, o kterém moc neslyšíme, je role, jakou strava hraje ve vzniku pandemií infekčních onemocnění, jde přitom o téma jedné z mých novějších knih. Pro virus je lehké přenést se z jednoho zvířete na druhé, nemáme však žádné případy, kdy rostlinné viry přeskočily na lidi. Ze stejného důvodu, proč nikdy nechytíme houbové onemocnění zvané grafióza jilmu.
Nejstarší a největší sdružení odborníků na výživu na světě má jasno: Rostlinná strava je vhodná pro všechny fáze života, a může dokonce poskytnout zdravotní přínosy v prevenci a léčbě některých onemocnění. Vegetariáni a vegani mají například snížené riziko ischemické choroby srdeční, cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, určitých druhů rakovin a obezity. Kdo se chce dozvědět více, tomu doporučují podívat se na vybrané webové stránky, včetně mých.
Jak jednou na výživové konferenci prohlásil emeritní děkan School of Public Health z Loma Lindy: „Postoje k vegetariánskému stravování se postupně vyvíjely od výsměchu a skepse přes blahosklonnou toleranci a postupné, byť občas neochotné, přijetí až ke konečnému uznání.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Lin CL, Wang JH, Chang CC, Chiu THT, Lin MN. Vegetarian Diets and Medical Expenditure in Taiwan-A Matched Cohort Study. Nutrients. 2019;11(11):2688.
- Jakše B, Jakše B, Pinter S, et al. Dietary Intakes and Cardiovascular Health of Healthy Adults in Short-, Medium-, and Long-Term Whole-Food Plant-Based Lifestyle Program. Nutrients. 2019;12(1):55.
- Spence JD, Tangney C. Lower risk of stroke with a vegetarian diet. Neurology. 2020;94(11):463-464.
- Chiu THT, Chang HR, Wang LY, Chang CC, Lin MN, Lin CL. Vegetarian diet and incidence of total, ischemic, and hemorrhagic stroke in 2 cohorts in Taiwan. Neurology. 2020;94(11):e1112-e1121.
- Dinu M, Abbate R, Gensini GF, Casini A, Sofi F. Vegetarian, vegan diets and multiple health outcomes: A systematic review with meta-analysis of observational studies. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(17):3640-3649.
- Singh PN, Arthur KN, Orlich MJ, et al. Global epidemiology of obesity, vegetarian dietary patterns, and noncommunicable disease in Asian Indians. Am J Clin Nutr. 2014;100 Suppl 1(1):359S-64S.
- Martínez-González MA, Sánchez-Tainta A, Corella D, et al. A provegetarian food pattern and reduction in total mortality in the Prevención con Dieta Mediterránea (PREDIMED) study [published correction appears in Am J Clin Nutr. 2014 Dec;100(6):1605]. Am J Clin Nutr. 2014;100 Suppl 1:320S-8S.
- Rocha JP, Laster J, Parag B, Shah NU. Multiple Health Benefits and Minimal Risks Associated with Vegetarian Diets. Curr Nutr Rep. 2019;8(4):374-381.
- Reddy BL, Saier MHJ. The Causal Relationship between Eating Animals and Viral Epidemics. Microb Physiol. 2020;30(1-6):2-8.
- Melina V, Craig W, Levin S. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016;116(12):1970-1980.
- Hardinge MG, Johnston PK. Recognition. Am J Clin Nutr. 1999;70(3 Suppl):431S-2S.