Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potravina pro hladký porod
Zkrácení délky porodu o hodiny, menší potřeba vyvolání porodu a menší ztráta krve po porodu, to vše díky jednomu ovoci.
Randomizovaná, kontrolovaná studie stovek těhotných žen zjistila, že pokud ženy konzumují 6 datlí denně po několik týdnů předcházejících porodu, mohou dosáhnout lepšího „dozrání čípku“, tedy připravenosti děložního čípku na porod. Děložní čípek spojuje dělohu a pochvu. Děložnímu čípku lze pomoci také léčivy. Nejčastěji se k tomu používá oxytocin. Možná jste slyšeli lékaře mluvit o Pitocinu, to je obchodní název léčiva s oxytocinem. Ačkoliv je účinný, jeho použití je spojeno s několika možnými nežádoucími vedlejšími účinky, které mohou postihnout matku i dítě. Kdyby tak existovalo jednoduché a bezpečné řešení bez vedlejších účinků. Datle by tyto požadavky mohly splňovat.
K použití oxytocinu pro vyvolání porodu došlo ve skupině užívající datle oproti kontrolní skupině u méně než poloviny případů. Těch pár zkonzumovaných datlí stačilo ke spuštění úspěšnějších porodů. V předchozí studii, ve které byly datle konzumovány s několikatýdenním předstihem, to vypadalo, že dokázaly zkrátit celkovou dobu porodu o více než 6 hodin. To vedlo k myšlence, že by datle mohly mít podobné účinky jako oxytocin. Dobře, co tedy udělat studii, ve které postavíte proti sobě oxytocin a datle a zjistíte tak, co je účinnější pro zmírnění poporodního krvácení.
Krvácení po porodu, nadměrná ztráta krve po porodu, je jednou z nejčastějších komplikací těhotenství a také nejčastější příčinou úmrtí matky. Jakmile se placenta odloupne, děloha se má opět stáhnout a zastavit tak krvácení. Pokud se to však nestane, to když nemá děloha dostatečné svalové napětí, můžete podat injekci s oxytocinem a pomoci rodičce snížit ztrátu krve. Stejně jako všechny léky, i tento může mít vedlejší účinky. Někdy způsobuje nebezpečný pokles krevního tlaku. Lékaři mají k dispozici také různá zařízení, která mohou být vložena dovnitř a vyvíjet tam tlak. Přinejhorším ještě může pomoci chirurgický zákrok. Proč však napřed nevyzkoušet ovoce? Je dostupné, levné, bez vedlejších účinků. To sice ano, ale funguje vůbec?
Výzkumníci proto provedli randomizovanou klinickou studii. Ihned po vypuzení placenty ženy dostaly buďto jednorázovou dávku asi 5 datlí nebo nitrosvalovou injekci s oxytocinem. Poté byla všechna krev shromažďována a měřena, aby výzkumníci zjistili, co se osvědčilo lépe.
Tři hodiny po porodu byla ztráta krve v datlové skupině celkově mnohem nižší než ve skupině léčené oxytocinem. Rozdíl byl asi čtvrt šálku. Podívejte se na toto. Vidíme, že datlová skupina spadala většinou do nejnižší kategorie, ztratily tedy méně než dvě třetiny šálku krve. Většina žen z oxytocinové skupiny ztratila celý šálek krve nebo i více.
Závěry: orální podávání datlí (jak jinak užívat datle?) po porodu snížilo krvácení více než nitrosvalové podávání oxytocinu a představuje vhodnou alternativu při bezproblémovém porodu.
Počkat… Jestliže mají datle na stahy dělohy podobné účinky jako oxytocin a mohou zkrátit porod tím, že uspíší započetí děložních stahů, nehrozí třeba, že by zvýšily riziko předčasného porodu? To se asi nedozvíme… Ale ano! Tady to je.
Účinek konzumace datlí na délku těhotenství. Počínaje přibližně 38. týdnem těhotenství byly ženy náhodně rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina dostávala 7 datlí denně, druhá nic. Ukázalo se, že datle neměly nepříznivý vliv na termín porodu. Naopak výrazně snížily potřebu porod uměle vyvolávat léky. Ve skupině bez datlí byl porod spouštěn léky v polovině případů, v datlové skupině konzumující 7 datlí denně to bylo o 30 % méně.
Vyvolání porodu je přitom vážná věc. Může zvýšit komplikace, jako je krvácení, císařský řez, hyperstimulace dělohy a dokonce i prasknutí dělohy. Kromě těchto komplikací mají ženy s uměle vyvolaným porodem obvykle menší pocit spokojenosti se zážitkem porodu svého dítěte. Proto by měla být konzumace datlí v pozdním stádiu těhotenství brána jako bezpečný doplněk stravy, který dokáže snížit potřebu zásahu do porodu. Navíc nemá žádné nežádoucí účinky na matku ani její dítě.
Jediné, co nám ještě chybí, je dvojitě zaslepená studie, ne pouhá randomizovaná studie. A potřebujeme placebem kontrolovanou studii, viďte? Ženy v datlové skupině samozřejmě věděly, že jedí datle, což se klidně mohlo projevit placebo efektem. Jediná dvojitě zaslepená studie, kterou jsem na téma datlí a porodu nalezl, je v arabštině. Ovšem shrnutí je anglicky. Píše se zde, že ženy, které vstupovaly do období porodu, dostávaly buďto datlový sirup nebo placebo. To je skvělé. Je těžké vytvořit placebo datle, ale placebo datlový sirup vytvořit lze, například z melasy nebo něčeho podobného. Mluví zde o medovém datlovém sirupu, nicméně nejde o sirup z datlí a medu, ale o medové datle, což je jeden z kultivarů s velmi měkkými plody, které se rozpouštějí na jazyku, a snadněji se z nich dělá sirup. Jak to dopadlo?
Normální postup porodu byl v datlové skupině zjevně častější, přibližně u 98 % žen, ve srovnání s necelými 70 % v placebo skupině a kontrolní skupině. V datlové skupině byla také kratší délka porodu, asi o dvě hodiny.
Takže až se bude váš termín porodu blížit, může být dobrý nápad dát datlím šanci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Al-Kuran O, Al-Mehaisen L, Bawadi H, Beitawi S, Amarin Z. The effect of late pregnancy consumption of date fruit on labour and delivery. J Obstet Gynaecol. 2011;31(1):29-31.
- Kordi M, Meybodi FA, Tara F, Nemati M, Shakeri MT. The Effect of Late Pregnancy Consumption of Date Fruit on Cervical Ripening in Nulliparous Women. JMRH. 2014;2:150-156.
- Khadem N, Sharaphy A, Latifnejad R, Hammod N, Ibrahimzadeh S. Comparing the Efficacy of Dates and Oxytocin in the Management of Postpartum Hemorrhage. Shiraz E Med J. 2007;8(2):64-71.
- Razali N, Mohd Nahwari SH, Sulaiman S, Hassan J. Date fruit consumption at term: Effect on length of gestation, labour and delivery. J Obstet Gynaecol. 2017;37(5):595-600.
- Kordi M, Salek Nasiri N, Safarian M, Esmaili H, Shadjuo K. The Effect of Oral Honey- Date Syrup Intake during Labor on Labor Progress of Nulliparous Women. Iranian J Obstetr, Gynecol Infert. 2010;13(2):23-30.
Image credit: Enotovyj via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.