Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny proti zápachu z úst a zánětu dásní
Nejlepší a nejhorší potraviny při zápachu z úst a zánětu dásní.
Ano, nasycené tuky vytvářejí zánětlivou reakci. Ano, zánět je považován za jeden z klíčových příčinných faktorů periodontitidy, tedy zánětu ozubice. Proto by tím šlo vysvětlit, proč omezení příjmu masa a mléčných výrobků může podpořit zdraví ozubice. Převážně rostlinná strava však není typická pouze nižším příjmem nasycených tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin. Poskytuje také větší množství komplexních sacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších fytochemikálií. Nemusíme tedy znát skutečný mechanismus účinku této stravy. Je pravda, že nasycený tuk je spojen se zhoršováním onemocnění ozubice, ale stejně tak může vláknina působit jako ochrana před takovým zhoršováním. Jak je to doopravdy, se dozvíme jedině testováním.
Účinek výživové intervence v randomizované a kontrolované studii. Tisíc dětí ve věku 7 měsíců bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Asi polovina byla přiřazena do skupiny s nízkým příjmem nasyceného tuku a cholesterolu. Cílem bylo zjistit, jestli budou mít v dospělosti méně srdečního onemocnění. Teď je jim teprve okolo dvaceti let, nicméně už jako děti a dospívající měli ti na zdravější stravě lepší tvorbu slin. Měřilo se to při žvýkání kostek vosku. Lidé přiřazení ke zdravější stravě již od raného dětství tvořili více slin. Sliny jsou přitom nezbytné pro udržení zdravých úst. Pomáhají například rychleji odplavit cukr a kyselinu z povrchu našich zubů. Vědci si myslí, že zvýšený tok slin byl způsoben vyšším příjmem potravin bohatých na vlákninu: celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce a bobuloviny. Tyto potraviny vyžadují více žvýkání a my víme, že žvýkáním se zesiluje tvorba slin. Možná si tedy jejich těla prostě zvykla na to, že je potřeba tvořit více slin? Jinými slovy, kromě všeobecných přínosů pro zdraví může mít vláknina prospěšné účinky také na zdraví úst. Není to nezbytně vlákninou jako takovou, ale spíše samotným aktem žvýkání.
To mi připomíná tuto studii, ve které i jediné jídlo s vysokým obsahem vlákniny dokázalo zmírnit špatný dech na několik hodin. Špatný dech způsobují plynné sloučeniny síry tvořené určitým typem bakterií žijícím převážně v zadní části jazyka. Zlepšení špatného dechu jídlem může být tedy způsobeno tím, že si se nám ústa sama vyčistí pouhým žvýkáním potravy. Proto dává smysl, že potraviny, které vyžadují více žvýkání, mají silnější samočistící účinek na zadní část našeho jazyka než potraviny, které se žvýkají snadněji. Skutečnost se však ukáže jedině testováním. Účastníci dostávali velmi podobná jídla. Jedno však obsahovalo celozrnný rohlík, takže více vlákniny a více žvýkání. Zbytek jídla tvořilo jablko a džem. Druhé jídlo se skládalo z džemu vyrobeného ze šťávy a tepelně zpracovaných jablek, takže méně žvýkání. Poté účastníkům měřili množství zapáchajících sloučenin v dechu dvě a osm hodin po jídle. Dokonce i po jídle s nízkým obsahem vlákniny se zápach z úst zlepšil, ale po jídle s vyšším obsahem vlákniny bylo zlepšení mnohem výraznější a dokonce přetrvalo i po těch osmi hodinách.
Takže důvodem, proč strava se spoustou vlákniny dokáže zlepšit periodontitidu, může být vláknina, nižší příjem nasyceného tuku nebo i žvýkání samotné. Je tu však i jiná možnost. Možná je to zelenina obsahující dusičnany. Už víme, že konzumace dusičnanů ze stravy v podobě listové zeleniny a řepy má mnoho prokázaných příznivých a klinicky významných účinků na celkové zdraví, včetně zachování dobrého průtoku krve a celkového snížení zánětu v těle. Možná by tedy zlepšený průtok krve dásněmi a protizánětlivé účinky mohly prospět pacientům se zánětem ozubice? Pojďme to zjistit. Randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie na lidech testující opakovanou konzumaci šťávy ze salátu? Proč salátová šťáva? To nezní lákavě. Nemějte obavy. Aby pacienti se šťávou neměli takový problém, byla ochucena příchutí heřmánku s medem a oslazená umělým sladidlem značky Splenda (sukralóza). To zní ještě hůř!
Nicméně to zabralo. Klinická intervenční studie prokázala zklidňující účinek dusičnanů ze stravy na zánět dásní. Podívejte se na tohle. V placebo skupině byla většina zubů bez zánětu dásní, asi 60 %, 40 % bylo zasaženo mírným zánětem a středně závažným skoro žádný zub. Po dvou týdnech pití placebo salátové šťávy – těžko říct, jestli to zní líp nebo hůř – nedošlo k žádné opravdové změně, což bychom očekávali. Ve skupině se salátovou šťávou měli lidé na začátku trochu horší stav dásní. Asi polovina zubů vykazovala mírné nebo středně závažné onemocnění dásní. Nicméně po dvou týdnech pití šťávy došlo ke značnému zlepšení zánětu. Žádné středně závažné onemocnění a výskyt lehkého zánětu se snížil na polovinu. Tři čtvrtiny zubů nevykazovaly vůbec žádné známky zánětu dásní.
Na závěr můžeme říci, že tato zjištění naznačují schopnost listové zeleniny a řepy posloužit jako užitečný pomocník ke zmírnění chronického zánětu dásní a všech druhů chronických onemocnění. To, co je dobré pro naše ústa, tedy nekuřáctví a zdravější strava, je dobré také pro zbytek našeho těla. Takže mnoho pracovníku v zubním lékařství, kteří často vídají své pacienty pravidelněji než všeobecní lékaři, by mělo svým pacientům doporučovat zdravější návyky. Při dotazování dentálních hygieniků se zjistilo, že většina z nich souhlasí s rolí poradců, kteří své pacienty vedou ke zlepšení stravovacích návyků. Nicméně ve skutečnosti k tomu nedochází. Zeptejte se pacientů a sotva jeden z deseti vám řekne, že dostal nějaké výživové poradenství od lékaře nebo hygienika. Proč? Protože i přes motivaci zubních lékařů k zahrnutí výživového poradenství do své klinické péče se na to většina necítila dostatečně kvalifikována. To lékaře ještě nikdy nezastavilo!
Jenže je to pravda, ve vzdělávání zubních lékařů není zahrnuto dostatek učiva o výživě, stejně jako u všeobecného lékařství. Ve většině případů se lidé učí například biochemii vitamínů nebo Krebsův cyklus stále dokola, na klinickou výživu však takřka nepřijde řada. Vždyť to ale není žádná raketová věda. Ale rukolová věda by to být mohla! Dusičnany ze zeleniny zkrátka jen tak nepřekonáte.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Iwasaki M, Manz MC, Moynihan P, et al. Relationship between saturated fatty acids and periodontal disease. J Dent Res. 2011;90(7):861-7.
- Kondo K, Ishikado A, Morino K, et al. A high-fiber, low-fat diet improves periodontal disease markers in high-risk subjects: a pilot study. Nutr Res. 2014;34(6):491-8.
- Jenzsch A, Eick S, Rassoul F, Purschwitz R, Jentsch H. Nutritional intervention in patients with periodontal disease: clinical, immunological and microbiological variables during 12 months. Br J Nutr. 2009;101(6):879-85.
- Nielsen SJ, Trak-fellermeier MA, Joshipura K, Dye BA. Dietary Fiber Intake Is Inversely Associated with Periodontal Disease among US Adults. J Nutr. 2016;146(12):2530-2536.
- Laine MA, Tolvanen M, Pienihäkkinen K, et al. The effect of dietary intervention on paraffin-stimulated saliva and dental health of children participating in a randomized controlled trial. Arch Oral Biol. 2014;59(2):217-25.
- Wälti A, Lussi A, Seemann R. The effect of a chewing-intensive, high-fiber diet on oral halitosis: A clinical controlled study. Swiss Dent J. 2016;126(9):782-795.
- Jockel-schneider Y, Goßner SK, Petersen N, et al. Stimulation of the nitrate-nitrite-NO-metabolism by repeated lettuce juice consumption decreases gingival inflammation in periodontal recall patients: a randomized, double-blinded, placebo-controlled clinical trial. J Clin Periodontol. 2016;43(7):603-8.
- Khatri J, Mills CE, Maskell P, Odongerel C, Webb AJ. It is rocket science - why dietary nitrate is hard to 'beet'! Part I: twists and turns in the realization of the nitrate-nitrite-NO pathway. Br J Clin Pharmacol. 2017;83(1):129-139.
- Raindi D, Thornley A, Thornley P. Explaining diet as a risk factor for periodontal disease in primary dental care. Br Dent J. 2015;219(10):497-500.
- Kading CL, Wilder RS, Vann WF, Curran AE. Factors affecting North Carolina dental hygienists' confidence in providing obesity education and counseling. J Dent Hyg. 2010;84(2):94-102.
- Hayes MJ, Franki J, Taylor JA. The Frequency of Dietary Advice Provision in a Dental Hygiene Clinic: A Retrospective Cross-Sectional Study. J Dent Hyg. 2016;90(1):12-7.
- Dimaria-ghalili RA, Mirtallo JM, Tobin BW, Hark L, Van horn L, Palmer CA. Challenges and opportunities for nutrition education and training in the health care professions: intraprofessional and interprofessional call to action. Am J Clin Nutr. 2014;99(5 Suppl):1184S-93S.
- Khan SY, Holt K, Tinanoff N. Nutrition Education for Oral Health Professionals: A Must, Yet Still Neglected. J Dent Educ. 2017;81(1):3-4.
Image credit: marilyn barbone via Adobe Stock Photos. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video