Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nevýhody zelených smoothies
Obavy ohledně smoothie a kyseliny šťavelové, dostupnosti dusičnanů, eroze skloviny a přibírání na váze probereme v tomto videu.
Když rozdělíte ženy do dvou skupin a řeknete jim, aby jedly tolik polévky, kolik chtějí, ale polovina z nich dostane velké lžíce a je jim řečeno, aby jedly rychle, a druhá skupina dostane malé lžíce a je jím řečeno, že mají jíst pomalu, dopadne to tak, že skupina, která jí pomalu, má větší pocit sytosti, ačkoliv snědly méně.
Myšlenka spočívá v tom, že delší čas na jídlo může poskytnout více času našemu vlastnímu tělu, aby nahlásilo „už mám dost“, a to před tím, než bude zkonzumováno příliš mnoho kalorií. Koneckonců v dávné minulosti byly plané ovoce a zelenina mnohem pevnější a obsahovaly více vlákniny. Naše tělo je stvořeno tak, že od nás očekává, že si na jídlo uděláme čas. V afrických savanách také neexistovaly žádné mixéry.
V podobě smoothie můžete vypít ovoce a zeleninu v množství dvou šálků asi za minutu, desetkrát rychleji, než by mohlo trvat je sníst v pevné formě. Kalorie v tekutinách mohou být spotřebovány tak rychle, že mohou podkopat schopnost našeho těla regulovat příjem potravy na zdravou mez. Není to tekutá struktura samotná, ale jde o vysokou míru spotřeby, v jaké jsou tekutiny obvykle požity.
Namixujte si tedy všechna smoothies, jaká jen chcete, ale raději je pomalu usrkávejte déle než půl hodiny nebo tak nějak, spíše než abyste je vypili „na ex“. Ale ani pomalé usrkávání ovocného smoothie nemusí zasytit tak jako nerozmixované ovoce, takže čím více zelených složek můžete přidat do svého smoothie, tím lépe. Můžete přidat i mletá lněná semínka Čím je smoothie vydatnější, tím menší hlad můžete mít o jednu, dvě, či dokonce o čtyři hodiny později.
Lněná semínka vytvoří vydatné smoothie podobné mléčnému koktejlu. Bylo zjištěno, že jedna polévková lžíce lněného semínka potlačuje chuť k jídlu a příjem kalorií. Méně hladu, vetší pocit sytosti a naplnění, méně budoucího příjmu potravy. To znamená, že když dáte někomu jídlo 2 hodiny poté, co snědl polévkovou lžíci lněných semínek, bude jíst podstatně méně a celou dobu mu bude klesat cholesterol. Tohle je jen týden poté, co byla konzumována lžíce denně.
Tuk, který se přirozeně vyskytuje ve lněných semenech, může také pomoci maximalizovat vstřebávání fytonutrientů rozpustných v tucích. Existuje prahová hodnota pro optimální absorpci, kterou lze dosáhnout s množstvím tuku, jaké obsahují asi tři vlašské ořechy. Pokud se tedy snažíte snížit přidané tuky, zelené smoothie s nějakými ořechy, semínky nebo avokádem nám umožní plné využití jedněch z nejzdravějších potravin na planetě – tmavě zelené listové zeleniny.
Smoothies nám také umožňují konzumovat ty části ovoce a zeleniny, které bychom jinak nejedli. Pokud namísto citronové šťávy v základním receptu z Mayo na zelené smoothie použijete klínek citrónu, můžete tak zpracovat i semínka a kůru, které, alespoň jak se zdá na základě laboratorních testů, potlačují růst buněk rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva.
Klinické studie týkající se smoothies ukazují to, co byste očekávali od konzumace skvělých potravin, jako jsou zelenina a bobulové plody – zlepšení sportovní výkonnosti, rychlejší zotavování, zvýšení antioxidační kapacity krevního řečiště, potenciální zlepšení funkce cév, a to jak v krátkodobém, tak i v dlouhodobém horizontu. Smoothies z kiwi chrání před poškozením DNA a jahodová smoothies chrání před záněty. Samozřejmě by pravděpodobně stačilo jen konzumovat zelené potraviny, kiwi a bobule.
Byly vyjádřeny obavy, že pití zelených smoothies by mohlo obcházet bakterie v ústech, které produkují dusičnany, ale na to je naše tělo příliš chytré a pumpuje dusičnany zpět do našich slinných žláz. I kdybyste tedy zelené potraviny aplikovali trubičkou přímo do svého žaludku, stále byste produkovali oxid dusnatý, který je tak důležitý pro zdraví tepen. Byly také vyjádřeny obavy, že kyselina šťavelová v zelenině může zvýšit riziko ledvinových kamenů, ale jak jsem už vysvětlil dříve, pokud se něco projevilo, pak spíše pravý opak.
Existují tedy nějaké nevýhody konzumace smoothies? Ať už použijete citronovou šťávu nebo klínek, smoothies mohou být kyselé. A kdykoliv jíte nebo pijete něco kyselého, musíte si dávat pozor na erozi zubní skloviny. Pokud máte pod dobu jedné hodiny zuby ponořené do smoothie, významné množství skloviny je poškozeno erozí, ale kdo si máčí zuby hodinu ve smoothie? Ale co takhle studovat účinky smoothies in situ, což je opak in vitro, tedy ve zkumavce?
Pokud necháte lidi mít v ústech smaltované destičky, zatímco pijí smoothie, abyste replikovali typickou expozici zubu, je u nich zjištěno stejné množství eroze, jakoby pili dietní kolu. Proto se doporučuje konzumovat smoothie brčkem, podobně jako u jiných kyselých nápojů, jako jsou limonády nebo ibiškový čaj. V porovnání s tím mělo pití šťávy brčkem méně kyselý účinek, než když ji převalujeme v ústech. Nepřevalujte tedy svá smoothie v ústech a vyčkejte nejméně hodinu, než si vyčistíte zuby. Tak předejdete tomu, abyste čistili sklovinu, když je změkčená. Naproti tomu je ale vypláchnutí úst vodou po vypití smoothie dobrý nápad, protože může pomoci vypláchnout některé z kyselin a ochrání tak vaše zuby.
A jedna poslední námitka proti smoothies. Když jsem obhajoval zelená smoothies kvůli tomu, že zvyšují spotřebu ovoce a zeleniny, mluvil jsem o smoothies z nezpracovaných potravin, ne o těch vyrobených ze šťávy nebo s přidanými cukry, nebo – s lidskými orgány. Některé ženy jsou totiž schopné zkonzumovat svoji placentu. Ačkoli je popisována jako „výživná a chutná“, problém s tím, když sníte svoji placentu, spočívá v jedné z funkcí placenty. Má za úkol odfiltrovat toxiny, a proto může být kontaminována těžkými kovy, a také představuje riziko potravinové otravy, pokud je zkonzumována v syrovém stavu ve smoothie. Zelená smoothies jsou skvělá, ale v případě konzumace určitých druhů červených smoothies bych byl opatrný. :)
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G B Haber, K W Heaton, D Murphy, L F Burroughs. Depletion and disruption of dietary fibre. Effects on satiety, plasma-glucose, and serum-insulin. Lancet. 1977 Oct 1;2(8040):679-82.
- C de Graaf. Why liquid energy results in overconsumption. Proc Nutr Soc. 2011 May;70(2):162-70.
- Y McLeay, M J Barnes, T Mundel, S M Hurst, R D Hurst, S R Stannard. Effect of New Zealand blueberry consumption on recovery from eccentric exercise-induced muscle damage. J Int Soc Sports Nutr. 2012 Jul 11;9(1):19.
- T W George, S Waroonphan, C Niwat, M H Gordon, J A Lovegrove. Effects of acute consumption of a fruit and vegetable purée-based drink on vasodilation and oxidative status. Br J Nutr. 2013 Apr 28;109(8):1442-52.
- T George, C Niwat, S Waroonphan, M H Gordon, J A Lovegrove. Effects of chronic and acute consumption of fruit- and vegetable-puree-based drinks on vasodilation, risk factors for CVD and the response as a result of the eNOS G298T polymorphism. Proc Nutr Soc. 2009 May;68(2):148-61.
- T W George, E Paterson, S Waroonphan, M H Gordon, J A Lovegrove. Effects of chronic consumption of fruit and vegetable puree-based drinks on vasodilation, plasma oxidative stability and antioxidant status. J Hum Nutr Diet. 2012 Oct;25(5):477-87.
- J Kim, G K Jayaprakasha, R M Uckoo, B S Patil. Evaluation of chemopreventive and cytotoxic effect of lemon seed extracts on human breast cancer (MCF-7) cells. Food Chem Toxicol. 2012 Feb;50(2):423-30.
- S Ibrugger, M Kristensen, M S Mikkelsen, A Astrup. Flaxseed dietary fiber supplements for suppression of appetite and food intake. Appetite. 2012 Apr;58(2):490-5.
- M Kristensen, M G Jensen, J Aarestrup, K E Petersen, L Sondergaard, M S Mikkelsen, A Astrup. Flaxseed dietary fibers lower cholesterol and increase fecal fat excretion, but magnitude of effect depend on food type. Nutr Metab (Lond). 2012 Feb 3;9:8.
- S M Blacker, S L Creanor, S Creanor. An in vitro investigation of the initial pH and titratable acidity of a selection of fruit smoothies. Dent Update. 2011 Nov;38(9):604-6, 608-9.
- B H Collins, A Horska, P M Hotten, C Riddoch, A R Collins. Kiwifruit protects against oxidative DNA damage in human cells and in vitro. Nutr Cancer. 2001;39(1):148-53.
- I Edirisinghe, K Banaszewski, J Cappozzo, K Sandhya, C L Ellis, R Tadapaneni, C T Kappagoda, B M Burton-Freeman. Strawberry anthocyanin and its association with postprandial inflammation and insulin. Br J Nutr. 2011 Sep;106(6):913-22.
- R D Mattes, D Rothacker. Beverage viscosity is inversely related to postprandial hunger in humans. Physiol Behav. 2001 Nov-Dec;74(4-5):551-7.
- C de Graaf. Texture and satiation: the role of oro-sensory exposure time. Physiol Behav. 2012 Nov 5;107(4):496-501.
- NA. Cataract Surgery, Choose the time. Mayo Clinic Health Letter Volume 32 Number 5 May 2014.
- S R Gotlz, T N Sapper, M L Failla, W W Campbell, M G Ferruzzi. Carotenoid bioavailability from raw vegetables and a moderate amount of oil in human subjects is greatest when the majority of daily vegetables are consumed at one meal. Nutr Res. 2013 May;33(5):358-66.
- J Selander, A Cantor, S M Young, D C Benyshek. Human maternal placentophagy: a survey of self-reported motivations and experiences associated with placenta consumption. Ecol Food Nutr. 2013;52(2):93-115.
- W Lubell-Snyder, T McKinley. Placentophagia: stir-fry, smoothie or raw? Midwifery Today Int Midwife. 2011-2012 Winter;(100):21-3.
- C W Coyle, K E Hulse, K L Wisner, K E Driscoll, C T Clark. Placentophagy: therapeutic miracle or myth? Arch Womens Ment Health. 2015 Jun 4.
- S M Blacker, R G Chadwick. An in vitro investigation of the erosive potential of smoothies. Br Dent J. 2013 Feb;214(4):E9.
- A M Andrade, G W Greene, K J Melanson. Eating slowly led to decreases in energy intake within meals in healthy women. J Am Diet Assoc. 2008 Jul;108(7):1186-91.
- K Gustafsson, N G Asp, B Hagander, M Nyman. Satiety effects of spinach in mixed meals: comparison with other vegetables. Int J Food Sci Nutr. 1995 Nov;46(4):327-34.
- A O Ademosun, G Oboh, S Passamonti, F Tramer, L Ziberna, A A Boligon, M L Athayde. Inhibition of metalloproteinase and proteasome activities in colon cancer cells by citrus peel extracts. J Basic Clin Physiol Pharmacol. 2015 Sep 1;26(5):471-7.
- M D Sorensen, R S His, T Chi, N Shara, J Wactawski-Wende, A J Kahn, H Wang, L Hou, M L Stoller, Women’s Health Initiative Writing Group. Dietary intake of fiber, fruit and vegetables decreases the risk of incident kidney stones in women: a Women's Health Initiative report. J Urol. 2014 Dec;192(6):1694-9.
- H Ali, J F Tahmassebi. The effects of smoothies on enamel erosion: an in situ study. Int J Paediatr Dent. 2014 May;24(3):184-91.
- J F Tahmassebi, P Kandiah, S Sukeri. The effects of fruit smoothies on enamel erosion. Eur Arch Paediatr Dent. 2014 Jun;15(3):175-81.
- Y B Aswini, P S Tangade, A V Ankola, L Nagesh, H Pradnya. The effect of different methods of drinking a carbonated beverage on the pH of dental plaque: an in vivo study. Oral Health Prev Dent. 2005;3(4):237-41.
Images thanks to Morning smoothie and moppet65535 via Flickr.