Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Od nulové tolerance k přijatelnému riziku
Rybářský a drůbežářský průmysl navrhuje přesun od nulové tolerance vůči některým nebezpečným patogenům přítomným v potravinách k přijetí politiky „přijatelného rizika“ – jejich výrobky jsou totiž až příliš často kontaminovány potenciálně smrtelnými fekálními bakteriemi.
Podle nejnovější zveřejněné zprávy o maloobchodním mase Retail Meat Report, je více než 80 % kuřecích prsou prodávaných ve Spojených státech amerických kontaminováno fekáliemi. Před sedmi lety to ještě bylo 70 %. Takže fekáliemi je kontaminováno 80 %, přitom je to naprosto legální.
Existuje však několik patogenů, u kterých jsme stanovili nulovou toleranci. Masný průmysl z toho radost nemá. Jak napsal prezident Seafood Importers and Processors Association (Sdružení dovozců a zpracovatelů mořských živočichů) ve svém článku: „Za hranicí nulové tolerance: nový přístup k bezpečnosti potravin“ navrhují „přístup zohledňující riziko, nikoliv přístup založený na předběžné opatrnosti.“
V nedávno vydaném článku týkajícím se syrové drůbeže místo nulové tolerance navrhují toto: „Měla by být používána alternativní terminologie, například ‚přijatelné‘ nebo ‚tolerovatelné‘ riziko…“ Namísto politiky nulové tolerance ohledně potenciálně smrtelné bakterie na drůbežím mase navrhují tzv. ALOP, „odpovídající úroveň ochrany,“ přijatelné riziko, tedy určitý „počet případů na 100 000 obyvatel za rok spojených se specifickým nebezpečím z konkrétního druhu potraviny.“
„Vzhledem k povaze drůbežářského průmyslu ty kontroly, jaké v současnosti probíhají, nezaručí absenci salmonely v syrovém drůbežím mase.“ Takové už jsou naše chovy kuřat. Proto bychom se měli vyvarovat používání termínů jako „nulová tolerance nebo absence mikrobů ve vztahu k syrovému drůbežímu masu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Centers for Disease Control and Prevention. National Antimicrobial Resistance Monitoring System Report.
- Hanekamp, Kwakman. Beyond Zero Tolerance: A New Approach to Food Safety and Residues of Pharmacologically Active Substances in Foodstuffs of Animal Origin.12 ENVIRONMENTAL LIABILITY. 2004; 33-39.
- Mead G, Lammerding AM, Cox N, Doyle MP, Humbert F, Kulikovskiy A, Panin A, do Nascimento VP, Wierup; Salmonella On Raw Poultry Writing Committee. Scientific and technical factors affecting the setting of Salmonella criteria for raw poultry: a global perspective. M J Food Prot. 2010 Aug; 73(8):1566-90.