Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Odkud pochází nový koronavirus COVID-19?
Role tržišť s mořskými plody a živými zvířaty, obchodu s divokými zvířaty a luskounů ve vzniku SARS-CoV-2.
Posudek publikovaný v prosinci 2019 v jednom vydání odborného časopisu Infectious Disease Clinics of North America dospěl k závěru: „Epidemie SARS názorně ukázala, že nové, vysoce nakažlivé a nemoci způsobující viry překračující bariéru zvíře-člověk zůstávají hlavní hrozbou pro bezpečnost světového zdraví.“ A to autoři ani nevěděli, že v době vydání jejich práce už jeden takový virus vznikal. „Nebude překvapivé, když se v blízké budoucnosti ukážou nějaké nové koronaviry,“ stojí v dalším posudku o pár měsíců starším. „Je velmi pravděpodobné, že budoucí epidemie koronavirů podobných SARS a MERS budou pocházet od netopýrů. S velkou pravděpodobností k tomu dojde v Číně.“ Tato varování nejsou ničím novým, jsou stará více než 10 let. „Přítomnost velkého rezervoáru koronavirů podobných SARS v tělech netopýrů společně s tradicí konzumace exotických savců na jihu Číny představuje časovanou bombu.“ Časovanou bombu, která právě detonovala.
Nyní už doufám chápete, jak bylo varování Dr. Liho o „7 potvrzených případech SARS“ vlastně zlověstné. Proto jsem vypracoval předchozí video o SARS, jelikož vás uvede do obrazu. Lékař však nenarazil na koronavirus SARS, původce SARS, těžkého akutního respiračního syndromu, našel virus, který se později stal známý jako SARS koronavirus 2, původce COVID-19, což je zkratka pro koronavirové onemocnění z roku 2019. Před vznikem názvu SARS-CoV-2 byl znám jednoduše jako „virus zápalu plic z wuhanského tržiště s mořskými plody a živými zvířaty.“
Podle ředitele čínského CDC byla epicentrem pandemie COVID-19 tržnice Chua-nan ve městě Wuhan v Číně, kam se podařilo zpětně vysledovat většinu prvních případů nakažení. Tržnice Chua-nan je označována za největší velkoobchodní tržnici s mořskými plody ve střední Číně, ale prodává i 75 druhů divokých zvířat. Jestli chcete vidět, jak ta část tržnice vypadala, navštivte bit.ly/HuananMarket. Já vám zde ty fotografie nebudu ukazovat, protože někteří by je mohli špatně snášet.
Ačkoliv i ryby mají své koronaviry, 90 % vzorků pozitivně testovaných na virus pocházelo z části více než 46 000 m² rozlehlé tržnice se živými zvířaty, ze které pocházejí zmíněné fotografie a ve které se prodávají exotická zvířata ke konzumaci.
Skutečnost, že genetické sekvence virů získané od několika z nejčasnějších lidských obětí byly na 99,9 % identické, navzdory rychlé schopnosti koronavirů mutovat, nám naznačuje, že současná pandemie má svůj původ ve velmi krátkém období a v jediném zdroji. Ačkoliv existují záznamy o tom, že původní koronavirus SARS unikl z laboratoří, skutečnost, že koronavirus způsobující COVID-19 byl optimalizován pro vazbu na lidské buňky novým způsobem, nám naznačuje, že pandemie, které nyní čelíme, nevznikla uměle v laboratoři, nýbrž přírodní cestou. Ovšem k uchycení nezbytných mutací „by zvířecí hostitel pravděpodobně musel na místě pobývat ve velmi hojných počtech.“
Nový koronavirus zřejmě sdílí stejného předka s původním virem SARS, se kterým má společných 80 % DNA, ale s koronavirem nalezeným v roce 2013 v těle netopýra je to více než 95 %. V současnosti si myslíme, že virus COVID-19 pochází od netopýrů a na lidi přeskočil poté, co prošel přes hostitele prostředníka. Konec konců, pandemie vznikla v zimě, kdy většina druhů netopýrů v oblasti Wuhanu hibernuje. Na tržnici Chua-nan navíc nebyli nalezeni žádní netopýři. V dosahu tržnice jsou laboratoře, ze kterých netopýří viry teoreticky mohly uniknout, ale daný vir byl nalezen v environmentálních vzorcích odebraných přímo na tržnici. Naneštěstí byla tržnice uzavřena a vyklizena ještě dříve, než mohla být zvířata samotná otestována, což komplikuje forenzní pátrání po zdroji nákazy. V případě SARS byla prostředním hostitelem mezi netopýry a přenosem z člověka na člověka cibetka. V případě MERS to byli velbloudi. A co bylo prostředníkem pro COVID-19? Vedoucím kandidátem pro odrazový můstek v současné pandemii je luskoun.
Luskouni, šupinatí hmyzožravci, vypadají jako kříženci mezi lenochodem a stromovou šiškou. Protože jsou žádání pro maso považované za delikatesu i pro šupiny používané v tradiční čínské medicíně, jsou luskouni jedním z nejvíce obchodovaných savců na světě.
Luskouni jsou podáváni v luxusních restauracích v Číně. Jakmile si luskouna někdo objedná, zvíře je tlučeno kladivem, dokud neztratí vědomí. Pak je zabito před zraky zákazníků, což má posloužit jako záruka, že je maso čerstvé. Luskoun je vykrven a krev obvykle dostane zákazník s sebou, aby ji použil doma, nebo se z ní připraví krvavá smažená rýže.
Koronaviry z dvou oddělených dodávek nemocných luskounů propašovaných do Číny byly na 90 % shodné s virem COVID-19. Nejen, že luskouni jsou jediným dalším savcem nakaženým viry podobnými SARS-CoV-2, ale navíc je klíčová oblast vázání na receptor na proteinovém výběžku luskouního koronaviru prakticky stejná s lidským kmenem. Ale stále se to zkoumá. Ať už to bylo jakékoliv zvíře, tak to jediné jídlo, ten jediný lék, může nakonec celé lidstvo stát několik bilionů dolarů a pár milionů lidských životů.
Vzhledem k roli, jakou trh s divokými zvířaty sehrál v současné světové zdravotní krizi, se některé mezinárodní vědecké komunity rozhodly přiklonit k zákazu prodeje divokých zvířat a zavření tržišť s divokými zvířaty. Dokonce i odborníci na infekční nemoci z oblasti Wuhanu začali volat po „úplném vymýcení obchodu se živými zvířaty.“
26. ledna 2020 čínská vláda zareagovala tím, že vyhlásila úplný zákaz obchodu a prodeje masa divokých zvířat. Dle zpráv zavřela nebo uzavřela do karantény téměř 20 000 farem napříč sedmi čínskými provinciemi. Zákaz má být dočasný. Po epidemii SARS v roce 2003 čínská vláda uzákonila podobný zákaz prodeje u cibetek, ale už po pár měsících byl zrušen a zvířata se ocitla zpět na jídelním lístku.
Velká část obchodu s divokými zvířaty už v tu dobu byla v Číně nelegální, chlubili se zákazy starými více než deset let. Například luskoun krátkoocasý je oficiálně považován za kriticky ohrožený druh.
Jenže to je jedna z věcí, co zákazníky přitahuje, podávání velmi vzácného masa je spojováno s prestiží a bohatstvím. Prosperující černý trh již existuje a teoreticky se může stát ještě horším, když ho k tomu kroky vlády přimějí. „Ultimátní řešení,“ napsala skupina čínských vědců, „leží ve změně lidských myslí a toho, co považují za chutné, moderní, prestižní nebo zdravé ke konzumaci.“ Jelikož jsem strávil značný kus svého profesionálního života snahou přesvědčit lidi jíst zdravěji kvůli prevenci chronického onemocnění, mohu se s tím ztotožnit.
Za nepříliš pravděpodobného předpokladu, že současný zákaz zůstane trvalý a dodržování bude vymáháno, nadále zůstává jedna do očí bijící mezera: ze zákazu je vyňato používání divokých zvířat pro tradiční čínskou medicínu. Takže i když je momentálně nelegální jíst maso luskounů, není nelegální požívat jiné části těl luskounů. Jak paradoxní je, že pandemie vznikla na tržnici prodávající údajné léky na podporu imunity a dlouhověkosti. O luskouní krvi se tvrdí, že „podporuje... krevní oběh.“
Něco přes sedm set korun vám na internetu koupí 450 gramů výkalů čínských netopýrů k léčbě očních poruch. Ačkoliv by proces sušení patrně přítomný koronavirus deaktivoval, tak obchodování a manipulace s živými a čerstvě zabitými netopýry pro využití v tradiční medicíně může vést k přímému nakažení lidí nebo umožnit křížové nakažení jiných náchylných zvířecích hostitelů.
Pro xenofobní obyvatelé Západu je jednoduché odsoudit kultury pojídající nosorožčí rohy, tygří kosti a luskouní šupiny, případně záznamy těchto činností ve stylu 21. století - mukbangy, živá vysílání pojídání netopýří polévky a podobných exotických pokrmů. Jak jsem však vysvětlil ve své nové knize, tak poslední pandemie prasečí chřipky H1N1 z roku 2009 nevznikla ve stojatých vodách tržnic v Asii, ale vznikla převážně v USA, v amerických velkochovech prasat. Takže možný vznik SARS-CoV-3 nemusí číhat o nic dál než na našem vlastním talíři.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hui DSC, Zumla A. Severe Acute Respiratory Syndrome: Historical, Epidemiologic, and Clinical Features. Infect Dis Clin North Am. 2019;33(4):869-89.
- Hemida MG. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus and the One Health concept. PeerJ. 2019;7:e7556.
- Fan Y, Zhao K, Shi ZL, Zhou P. Bat Coronaviruses in China. Viruses. 2019;11(3).
- Cheng VC, Lau SK, Woo PC, Yuen KY. Severe acute respiratory syndrome coronavirus as an agent of emerging and reemerging infection. Clin Microbiol Rev. 2007;20(4):660-94.
- Green A. Li Wenliang. Lancet. 2020;395(10225):682.
- The species Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus: classifying 2019-nCoV and naming it SARS-CoV-2. Nat Microbiol. 2020;5(4):536-44.
- Li Q, Guan X, Wu P, et al. Early Transmission Dynamics in Wuhan, China, of Novel Coronavirus-Infected Pneumonia. N Engl J Med. 2020;382(13):1199-1207.
- Malik YS, Sircar S, Bhat S, et al. Emerging novel coronavirus (2019-nCoV)-current scenario, evolutionary perspective based on genome analysis and recent developments. Vet Q. 2020;40(1):68-76.
- Lu R, Zhao X, Li J, et al. Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding. Lancet. 2020;395(10224):565-74.
- Lim PL, Kurup A, Gopalakrishna G, et al. Laboratory-acquired severe acute respiratory syndrome. N Engl J Med. 2004;350(17):1740-5.
- Andersen KG, Rambaut A, Lipkin WI, Holmes EC, Garry RF. The proximal origin of SARS-CoV-2. Nat Med. 2020;26:450-2.
- Zhou P, Yang XL, Wang XG, et al. A pneumonia outbreak associated with a new coronavirus of probable bat origin. Nature. 2020;579(7798):270-3.
- Xiao B, Xiao L. The possible origins of 2019-nCoV coronavirus. 2020.
- Zhang YZ, Holmes EC. A Genomic Perspective on the Origin and Emergence of SARS-CoV-2. Cell. 2020;181(2):223-7.
- Lam TT, Shum MH, Zhu H, et al. Identifying SARS-CoV-2 related coronaviruses in Malayan pangolins. Nature. 2020.
- Docea AO, Tsatsakis A, Albulescu D, et al. A new threat from an old enemy: Re‑emergence of coronavirus (Review). Int J Mol Med. 2020;45(6):1631-43.
- Zhang T, Wu Q, Zhang Z. Probable pangolin origin of SARS-CoV-2 associated with the COVID-19 outbreak. Curr Biol. 2020;30(7):1346-51.
- Liu P, Chen W, Chen JP. Viral Metagenomics Revealed Sendai Virus and Coronavirus Infection of Malayan Pangolins. Viruses. 2019;11(11):979.
- Lam TT, Shum MH, Zhu HC, et al. Identifying SARS-CoV-2 related coronaviruses in Malayan pangolins. Nature. 2020.
- Yang Y, Peng F, Wang R, et al. The deadly coronaviruses: The 2003 SARS pandemic and the 2020 novel coronavirus epidemic in China. J Autoimmun. 2020;109:102434.
- Li JY, You Z, Wang Q, et al. The epidemic of 2019-novel-coronavirus (2019-nCoV) pneumonia and insights for emerging infectious diseases in the future. Microbes Infect. 2020;22(2):80-5.
- Harypursat V, Chen YK. Six weeks into the 2019 coronavirus disease (COVID-19) outbreak- it is time to consider strategies to impede the emergence of new zoonotic infections. Chin Med J. 2020;133(9):1118-20.
- China bans sale of wildlife following coronavirus. Vet Rec. 2020;186(5):144-5.
- Normile D, Yimin D. Infectious diseases. Civets back on China's menu. Science. 2003;301(5636):1031.
- Zhou ZM, Buesching CD, Macdonald DW, Newman C. China: clamp down on violations of wildlife trade ban. Nature. 2020;578(7794):217.
- Li J, Li JJ, Xie X, et al. Game consumption and the 2019 novel coronavirus. Lancet Infect Dis. 2020;20(3):275-6.
- Fitzgerald GA. Misguided drug advice for COVID-19. Science. 2020;367(6485):1434.
- Smith GD, Ng F, Ho cheung li W. COVID-19: Emerging compassion, courage and resilience in the face of misinformation and adversity. J Clin Nurs. 2020;29(9-10):1425-8.
- Wassenaar TM, Zou Y. 2019_nCoV/SARS-CoV-2: rapid classification of betacoronaviruses and identification of Traditional Chinese Medicine as potential origin of zoonotic coronaviruses. Lett Appl Microbiol. 2020;70(5):342-8.
- Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 - MeSH. NCBI.
- Ting TCC. China real estate news. China Business Network. Jan 22, 2020.
- Li PJ. First SARS, now the Wuhan coronavirus. Here’s why China should ban its wildlife trade forever. South China Morning Post. Jan 29, 2020.
- China Detects Large Quantity of Novel Coronavirus at Wuhan Seafood Market. Xinhua News. January 27, 2020.
- Standaert M. Coronavirus closures reveal vast scale of China’s secretive wildlife farm industry. The Guardian. Feb 24, 2020.
- Challender D, Wu S, Kaspal P, Khatiwada A, Ghose A, Ching-Min Sun N, Mohapatra RK, Laxmi Suwal L T. Manis pentadactyla (errata version published in 2020). The IUCN Red List of threatened species 2019. 2019. Cambridge (United Kingdom): International Union for Conservation of Nature and Natural Resources.
- Peeri NC, Shrestha N, Rahman MS, et al. The SARS, MERS and novel coronavirus (COVID-19) epidemics, the newest and biggest global health threats: what lessons have we learned? Int J Epidemiol. 2020;dyaa033.
- Santoni D, Vergni D. In the search of potential epitopes for Wuhan seafood market pneumonia virus using high order nullomers. J Immunol Methods. 2020;112787.
- Volpato G, Fontefrancesco MF, Gruppuso P, et al. Baby pangolins on my plate: possible lessons to learn from the COVID-19 pandemic. J Ethnobiology Ethnomedicine. 2020;16,19.