Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Omega-3, rakovina prostaty a fibrilace síní
Konzumace ryb a rybího oleje zřejmě nechrání proti srdečnímu onemocnění, arytmiím ani náhlému úmrtí, ale proč by ještě k tomu měla zvyšovat riziko rakoviny?
Rok 2013 byl pro rybí tuk špatným rokem. Tvrzení o schopnosti dlouho-řetězcových omega-3 z rybího oleje (EPA a DHA) zastavit vývoj srdečního onemocnění byla vyvrácena.
Poté se zjistilo, že DHA je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty a navíc na plné čáře selhala v léčbě makulární degenerace (oční onemocnění). Tyto převratné výroky zněly trochu podezřele, a vskutku, dokument byl odvolán s tím, že autor byl prodejcem konkurenčního doplňku stravy, což nepřiznal.
Nicméně úplně od věci to nebylo. O selhání rybího oleje v léčbě onemocnění srdce jsem hovořil již dříve. A co to zvýšené riziko rakoviny?
Muži s nejvyššími hladinami omega-3 v krvi (s dlouhým řetězcem, zvanými DHA) mají zároveň nejvyšší riziko rakoviny prostaty. Následná kompilace všech těchto studií však naznačila, že se zvýšeným rizikem rakoviny je více spojen jiný z hlavních druhů omega-3: EPA.
Tak či onak, tyto omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem byly doporučovány právě pro účinky v prevenci rakoviny a srdečního onemocnění, jenže nyní to vypadá, že žádný přínos proti úmrtí, infarktu ani mrtvici neposkytují. A co hůře, mohou dokonce zvyšovat riziko rakoviny. Obecné doporučení ke zvýšení příjmu těchto tuků by mělo brát v potaz tato potenciální rizika.
Jak by mohla zvýšená konzumace ryb nebo rybího oleje zvýšit riziko rakoviny? V rybách se vyskytují průmyslové znečišťující látky, jako např. PCB (polychlorované bifenyly), které jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny. Má se za to, že obecná populace je těmto látkám vystavena právě z ryb a dále také z masa a mléčných výrobků.
Pokud provedete průzkum potravin ze supermarketu (PCB jsou znázorněny bílou), tak zjistíte, že nejvyšší nález PCB byl ve sladkovodních rybách, nejnižší měli „vegani“ – kanibalové by měli zpozornět… Nebojte, jde pouze o označení výrobků rostlinného původu. Je však pravda, že i samotní vegani byli testováni a našlo se u nich nejmenší množství PCB, včetně druhu spojeného s rakovinou prostaty.
Nicméně tato studie byla provedena v Severní Americe, kde lidé nejedí moc ryb. Dokonce ani skupina s nejvyššími hladinami DHA je neměla až tak vysoké. Možná je přidruženým faktorem i konzumace masa obecně, tedy nejen ryb. Nižší konzumace masa může být tedy vysvětlením pro nižší míry rakoviny prostaty ve skupině lidí s nižšími hladinami DHA. Konzumace dobře propečeného masa je totiž spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty a příjem takového masa by měl být omezen.
Kromě jiného jsme si také mysleli, že omega-3 nás může ochránit před srdeční arytmií – tedy abnormálním srdečním rytmem, jako je fibrilace síní. Miliony lidí trpí tímto stavem, který způsobuje nepravidelný srdeční rytmus a vyšší riziko mrtvice a úmrtí. Konzumace ryb či rybího oleje se však nezdá býti účinná při prevenci ani léčbě tohoto stavu. Jiné typy arytmií mohou dokonce ohrozit život a způsobit náhlé úmrtí.
Navzdory počátečním povzbudivým výsledkům novější studie nejenže neprokázaly schopnost omega-3 snížit úmrtí na kardiovaskulární potíže; ty dokonce úmrtnost takových pacientů zvyšují. Například muži se srdečním onemocněním, kteří dle doporučení jedli více tučných ryb nebo užívali kapsle s rybí olejem, měli vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární příčinu. Možná je to obsahem znečišťujících látek, jako je rtuť.
V každém případě musí být kvůli nekonzistentním nálezům pozitivních důsledků a možným nežádoucím účinkům omega-3 předepisovány s obezřetností. Všeobecné doporučení zvýšení příjmu ryb nebo užívání tobolek s rybím tukem je potřeba přehodnotit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G E Billman. The effects of omega-3 polyunsaturated fatty acids on cardiac rhythm: a critical reassessment. Pharmacol Ther. 2013 Oct;140(1):53-80.
- O Khawaja, J M Gaziano, L Djousse. A meta-analysis of omega-3 fatty acids and incidence of atrial fibrillation. J Am Coll Nutr. 2012 Feb;31(1):4-13.
- B S Peskin. Why fish oil fails: a comprehensive 21st century lipids-based physiologic analysis. J Lipids. 2014;2014:495761.
- B S Peskin. Why fish oil fails: a comprehensive 21st century lipids-based physiologic analysis. J Lipids. 2014;2014:495761.
- B S Peskin. Retracted: Why Fish Oil Fails: A Comprehensive 21st Century Lipids-Based Physiologic Analysis. Journal of Lipids 4 November 2014.
- T M Brasky, A K Darke, X Song, C M Tangen, P J Goodman, I M Thompson, F L Meyskens Jr, G E Goodman, L M Minasian, H L Parns, E A Klein, A R Kristal. Plasma phospholipid fatty acids and prostate cancer risk in the SELECT trial. J Natl Cancer Inst. 2013 Aug 7;105(15):1132-41.
- F L Crowe, P N Appleby, R C Travis, M Barnett, T M Brasky, H B Bueno=de-Mesquita, V Chajes, J E Chavarro, M D Chirlaque, and more. Circulating fatty acids and prostate cancer risk: individual participant meta-analysis of prospective studies. J Natl Cancer Inst. 2014 Sep 10;106(9).
- A Schecter, P Cramer, K Boggess, J Stanley, J R Olson. Levels of dioxins, dibenzofurans, PCB and DDE congeners in pooled food samples collected in 1995 at supermarkets across the United States. Chemosphere. 1997 Mar-Apr;34(5-7):1437-47.
- J M Ritchie, S L Vial, L J Fuortes, H Guo, V E Reedy, E M Smith. Organochlorines and risk of prostate cancer. J Occup Environ Med. 2003 Jul;45(7):692-702.
- H Arguin, M Sanchez, G A Bray, J C Lovejoy, J C Peters, R J Jandacek, J P Chaput, A Tremblay. Impact of adopting a vegan diet or an olestra supplementation on plasma organochlorine concentrations: results from two pilot studies. Br J Nutr. 2010 May;103(10):1433-41.
- M F McCarty, J J Dinicolantonio, C J Lavie, J H O’Keefe. RE: Plasma phospholipid fatty acids and prostate cancer risk in the SELECT trial. J Natl Cancer Inst. 2014 Apr;106(4):dju014.
- D Mandair, R E Rossi, M Pericleous, T Whyand, M E Caplin. Prostate cancer and the influence of dietary factors and supplements: a systematic review. Nutr Metab (Lond). 2014 Jun 16;11:30.
- M L Burrn, P A Ashfield-Watt, F D Dunstan, A M Fehily, P Breay, T Ashton, P C Zotos, N A Haboubi, P C Elwood. Lack of benefit of dietary advice to men with angina: results of a controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2003 Feb;57(2):193-200.
Images thanks to Survivor via Pixabay.