Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Paleodiety mohou vyrušit příznivé účinky cvičení
Nepříznivé účinky paleo jídelníčků zřejmě podkopávají příznivé účinky intenzivního kruhového tréninku typu Crossfit.
Obhajování prospěšnosti nízkosacharidové a paleo stravy se často točí kolem inzulínu. Citujme jednoho náhodného bloggera: „Sacharidy zvyšují inzulín, jsou kořenem veškerého zla týkajícího se stravy a zdraví.“ Takže argument zní, že vzhledem ke schopnosti sacharidů zvyšovat inzulín, bychom se měli držet hlavně masa. Maso obsahuje jen tuk a bílkoviny. Takže ho nezvýší? Zvýší. Už půl století víme, že po podání steaku dojde k vzestupu hladin inzulínu. Nejsou potřeba sacharidy, cukry, škroby. Sacharidy inzulín zvyšují, ale bílkoviny také.
V roce 1997 byl zveřejněn inzulinový index potravin. Byl sestaven žebříček 38 z nich, které zvyšují hladiny inzulínu nejvíce. Co podle vás inzulín zvýší nejvíce? Velké jablko se spoustou cukru, šálek ovesné kaše plné sacharidů, šálek a půl bílých těstovin, velký masový karbanátek (bez sacharidů), nebo půlka filetu z lososa? Co myslíte? Správná odpověď zní: maso.
Zkoumali sice jen hovězí a ryby, ale následně získané údaje ukázaly, že nárůst inzulínu se mezi různými druhy masa neliší, kuřecí i hovězí, všechny jsou na tom podobně. Potraviny bohaté na bílkoviny a tuky tudíž mohou vyvolat silné vylučování inzulínu. Bílkoviny z masa dokonce vedou k uvolnění stejného množství inzulínu jako čistý cukr.
Takže dle jejich logiky, kdyby skutečně věřili, že jádrem zla je inzulín, pak by měli vyznavači paleo stravy a nízkosacharidové stravy jíst denně velké mísy bílých špaget, žádné maso.
Ano, hyperinzulinemie, příliš vysoká hladina inzulínu v krvi, jako u diabetiků 2. typu, není dobrá věc. Může zvýšit riziko rakoviny o 10 %. Kdyby se však vyznavači paleo a nízkosacharidového stravování drželi své teorie o inzulínu, ve skutečnosti by měli lidem radit, aby jedli vegetariánsky. Vegetariáni totiž mají značně nižší hladiny inzulínu i při stejné hmotnosti. Platí to pro lakto-ovo-vegetariány, laktovegetariány i vegany. Ti, kteří jedí maso, mají až o 50 % vyšší hladiny inzulínu.
Když převedete člověka na rostlinnou stravu, ať už je to muž či žena, mladý či starý, otylý nebo štíhlý člověk, během 3 týdnů můžete výrazně snížit jeho inzulín – na zdravé veganské stravě. Když pak přidáte byť jen vaječné bílky, tvorbu inzulínu můžete zvýšit během 4 dní o 60 %.
Co když lidem do stravy přidáte sacharidy, dokonce zdvojnásobíte jejich příjem sacharidů? Můžete tak snížit hladiny jejich inzulínu. Čím to je? Zdrojem sacharidů nebyly tvrdé želé bonbóny ani sušenky s cukrem. Lidé dostávali celistvou rostlinnou stravu plnou celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Co když byste někomu nasadili nízkosacharidovou dietu, třeba Atkinsovu? Vyznavači nízkosacharidového stravování předpokládali, že by to snížilo hladiny inzulínu. Dnes dr. Westman nahrazuje dr. Artkinse. Ten zemřel s nadváhou a dle lékařského posudku prodělal infarkt, měl městnavé srdeční selhání a hypertenzi. Ale dr. Westman se mýlil. Žádný významný pokles hladin inzulínu při velmi nízkých dávkách sacharidů nenastal. Naopak došlo k výraznému vzestupu LDL cholesterolu, rizikového faktoru srdečního onemocnění, největšího zabijáka.
Atkinsova dieta je snadným terčem, viďte? Bez ohledu na to, kolik nových podob Atkinsovy diety vznikne, princip bude stejný.
A co paleo? Paleo hnutí dělá spoustu věcí správně. Říkají lidem, aby vyřadili mléčné výrobky a koblihy, jedli hodně ovoce, ořechů a zeleniny, mají vyřadit mnoho zpracovaných potravin. Tato nová studie je však velmi znepokojující. Když vezmete pár mladých zdravých lidí a nasadíte jim paleo dietu, kterou doplníte vysoce intenzivním kruhovým cvičením crossfitového typu, stane se toto. Nutno říci, že pokud pohybem dostatečně zhubnete, dočasně snížíte cholesterol bez ohledu na to, co jíte. Vidíme to u lidí s podvázaným žaludkem, tuberkulózou, u lidí na chemoterapii nebo uživatelů kokainu. Jen samotné snížení váhy může snížit cholesterol, což zde činí potíže.
Navzdory deseti týdnům náročných cvičebních lekcí a úbytku na váze LDL cholesterol stoupal. Nejhůře dopadli ti, kteří byli ze začátku nejzdravější. Ti, kteří měli na začátku zdravou hladinu pod 1,8 mmol/l, skončili s 20% zvýšením LDL a poklesem HDL cholesterolu. Cvičení má zvýšit váš „dobrý“ cholesterol, nikoli snížit.
Škodlivý vliv paleo diety na krevní tuky je nejen významný, ale tak silný, že potlačil příznivé účinky spojené s lepší kondicí a zdravějším poměrem tuků a svalů v těle. Pohybová aktivita by měla zdraví zlepšovat. Když místo toho lidem nasadíte dietu z rostlinných potravin a doplníte ji nenáročným cvičením, během 3 týdnů může LDL klesnout o 20 % a inzulín o 30 %, navzdory 75-80% podílu sacharidů ve stravě. Naopak paleo strava nejspíše vyruší přínosy cvičení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T Remer, K Pietrzik, F Manz. A moderate increase in daily protein intake causing an enhanced endogenous insulin secretion does not alter circulating levels or urinary excretion of dehydroepiandrosterone sulfate. Metabolism. 1996 Dec;45(12):1483-6.
- C S Kuo, N S Lai, L T Ho, C L Lin. Insulin sensitivity in Chinese ovo-lactovegetarians compared with omnivores. Eur J Clin Nutr. 2004 Feb;58(2):312-6.
- M Valachovicova, M Krajcovicova-Kudlackova, P Blazicek, K Babinska. No evidence of insulin resistance in normal weight vegetarians. A case control study. Eur J Nutr. 2006 Feb;45(1):52-4.
- S H Holt, J C Miller, P Petocz. An insulin index of foods: the insulin demand generated by 1000-kJ portions of common foods. Am J Clin Nutr November 1997 vol. 66 no. 5 1264-1276.
- F Q Nuttall, A D mooradian, M C Gannon, C Billington, P Krezowski. Effect of protein ingestion on the glucose and insulin response to a standardized oral glucose load. Diabetes Care. 1984 Sep-Oct;7(5):465-70.
- C J Hung, P C Huang, Y H Li, S C lu, L T Ho, H F Chou. Taiwanese vegetarians have higher insulin sensitivity than omnivores. Br J Nutr. 2006 Jan;95(1):129-35.
- K E Charlton, L C Tapsell, M J Batterham, R Thorne, J O’Shea, Q Zhang, E J Beck. Pork, beef and chicken have similar effects on acute satiety and hormonal markers of appetite. Appetite. 2011 Feb;56(1):1-8.
- R J Bloomer, M M Kabir, R E Canale, J F Trepanowski, K E Marshall, T M Farney, K G Hammond. Effect of a 21 day Daniel Fast on metabolic and cardiovascular disease risk factors in men and women. Lipids Health Dis. 2010 Sep 3;9:94.
- J F Trepanowski, M M Kabir, R J Jr Alleman, R J Bloomer. A 21-day Daniel fast with or without krill oil supplementation improves anthropometric parameters and the cardiometabolic profile in men and women. Nutr Metab (Lond). 2012 Sep 13;9(1):82.
- H Noto, A Goto, T Tsujimoto, K Osame, M Noda. Latest insights into the risk of cancer in diabetes. J Diabetes Investig. 2013 May 6;4(3):225-32.
- M M Smith, E T Trexler, A J Sommer, B E Starkoff, S T Devor. Unrestricted Paleolithic Diet is Associated with Unfavorable Changes to Blood Lipids in Healthy Subjects. International Journal of Exercise Science 7(2) : 128-139, 2014.
- N B Bueno, I S de Melo, S L de Oliveira, T da Rocha Ataide. Very-low-carbohydrate ketogenic diet v. low-fat diet for long-term weight loss: a meta-analysis of randomised controlled trials. Br J Nutr. 2013 Oct;110(7):1178-87.
- R J Barnard, E J Ugianskis, D A Martin, S B Inkeles. Role of diet and exercise in the management of hyperinsulinemia and associated atherosclerotic risk factors. Am J Cardiol. 1992 Feb 15;69(5):440-4.
- D Rabinowitz, T J Merimee, R Maffezzoli, J A Burgess. Patterns of hormonal release after glucose, protein, and glucose plus protein. Lancet. 1966 Aug 27;2(7461):454-6.
- N K Fukagawa, J W Anderson, G Hageman, V R Young, K L Minaker. High-carbohydrate, high-fiber diets increase peripheral insulin sensitivity in healthy young and old adults. Am J Clin Nutr. 1990 Sep;52(3):524-8.
Images thanks to picaidol via Pixabay and Pascal, Lonnie, and sriram bala via Flickr.