Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Překážky na cestě k prevenci srdečního onemocnění
Podle vedoucího slavné studie Framingham Heart Study je nejlepším způsobem, jak dostat pod kontrolu cholesterol a riziko srdečního onemocnění, konzumovat více rostlinných potravin. Proč tedy více lékařů nenabádá své pacienty ke změně stravy?
Proč více lékařů neprovádí preventivní kardiologii? Lékaři často uvádějí jako důvod nedostatek času. Pokud se však podíváte trochu hlouběji, ano, stěžují si na to, že nemají dostatek času na prodiskutování stravy s pacientem, ale nejdůležitějším důvodem byl jejich pocit, že se pacienti příliš obávají rozsáhlého zákazu jejich oblíbených nezdravých jídel. Jen si zkuste představit, že by doktor řekl: „Ano, já bych skutečně rád řekl pacientům, aby přestali kouřit, jenže vím, jak to mají rádi.“
Často se předpokládá, že strava snižující cholesterol vede ke snížení kvality života. Budeme skutečně žít déle, nebo nám to jen bude připadat dlouhé? Navzdory obecnému přesvědčení tato studie nenalezla žádné zjevné snížení kvality života. Odhalila spíše zlepšení některých ukazatelů kvality života, spokojenosti pacienta při léčbě pomocí výživy. Při léčbě léky na vysoký cholesterol nikoliv. Lidé užívající léky snižující cholesterol nepociťují žádnou psychologickou změnu. Tato studie zjistila, že lidé využívající možnosti úpravy životosprávy uvádějí lepší zdravotní stav, větší spokojenost a lepší pocit ze života. Cítí více pozitivních pocitů a méně negativních. Například ve studii Family Heart Study lidé dodržující jídelníček snižující cholesterol vykazovali výrazné zlepšení depresivních nálad a také snížení agresivních projevů nepřátelství.
Další překážkou v preventivní kardiologii je, že lékaři si neuvědomují, jak účinná změna stravy může být. Význam stravy pro zdraví pacientů lékaři nadále podhodnocují. Dokonce i nové pokyny ohledně léčby cholesterolu, které jsou zaměřené na léky, vyzdvihují důležitost správné životosprávy a považují ji za základní prostředek ke snížení rizika aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění. Přesto více než polovina lékařů tuto metodu zcela přeskočí a rovnou nabízí léky na předpis. Lékaři pochybují o tom, že na cílové hladiny cholesterolu se lze dostat jen samotnou úpravou životosprávy.
Podle vedoucího slavné Framingham Heart Study je nejlepším způsobem, jak zvládnout ischemickou chorobu srdeční, snížit hladinu LDL cholesterolu a dalších látek způsobující aterosklerózu. Toho můžete dosáhnout pomocí kombinace správné stravy a léčiv. Pokud však použijete vegetariánskou stravu, dosáhnete ještě lepších výsledků. Ve studii Framingham Heart Study dosáhli účastníci Bostonského maratonu vytyčeného cíle v podobě poměru celkového cholesterolu k dobrému cholesterolu pod 4 :1. Vegetariáni si však vedli ještě lépe.
Pokud se do toho pořádně opřete a nasadíte lidem stravu velmi bohatou na vlákninu, ořechy, zeleninu a ovoce, můžete snížit poměr špatného cholesterolu k tomu dobrému o 25 % během jednoho týdne – úbytek LDL o 33 %. Tento účinek se může rovnat léčbě statiny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E Bruckert, D Pouchain, S Auboiron, C Mulet. Cross-analysis of dietary prescriptions and adherence in 356 hypercholesterolaemic patients. Arch Cardiovasc Dis 2012 105(11):557 – 565.
- L M Delahanty, D Hayden, A Ammerman, D M Nathan. Medical nutrition therapy for hypercholesterolemia positively affects patient satisfaction and quality of life outcomes. Ann Behav Med. 2002 Fall;24(4):269-78.
- G Weidner, SL Connor, JF Hollis, WE Connor. Improvements in hostility and depression in relation to dietary change and cholesterol lowering. The Family Heart Study. Ann Intern Med. 1992 Nov 15;117(10):820-3.
- N J Stone, J Robinson, A H Lichtenstein, N B Merz, C B Blum, R H Eckel, A C Goldberg, D Gordon, D Levy, D M Lloyd-Jones, P McBride, J S Schwartz, S T Shero, S C Smith, K Watson, P W F Wilson. ACC/AHA Guideline on the Treatment of Blood Cholesterol to Reduce Atherosclerotic Cardiovascular Risk in Adults: A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. 2013.
- L R Erhardt, F D R. Hobbs. A global survey of physicians' perceptions on cholesterol management: The From The Heart study. Int. J. Clin. Pract. 2007 61(7):1078 – 1085.
- D J Jenkins, C W Kendall, D G Popovich, E Vidgen, C C Mehling, V Vuksan, T P Ransom, A V Rao, R Rosenberg-Zand, N Tariq, P Corey, P J. Jones, M Raeini, J A Story, E J Furumoto, D R Illingworth, A S Pappu, P W Connelly. Effect of a very-high-fiber vegetable, fruit, and nut diet on serum lipids and colonic function. Metab. Clin. Exp. 2001 50(4):494 – 503.
- W P Castelli. The new pathophysiology of coronary artery disease. Am J Cardiol 1998 82(10):60 – 65.
- T E Kottke, H Blackburn, M L Brekke, L I Solberg. The systematic practice of preventive cardiology. Am J Cardiol 1987 59(6):690 – 694.
Images thanks to The Hamster Factor via Flickr.