Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence Alzheimerovy choroby změnou životního stylu
Úprava životního stylu může teoreticky v USA zabránit stovkám tisíců případů Alzheimerovy choroby ročně.
Můžeme s klidným svědomím říct, že výzkum Azheimerovy choroby je v krizi. Za poslední dvě desetiletí bylo na toto téma publikováno více než 73 000 odborných článků, to je v průměru 100 článků denně, přesto v praxi došlo jen k malému pokroku. Důvodem, proč vyléčení této nemoci možná ani nemusí být možné, je to, že za ztrátou poznávacích funkcí u pacientů stojí fatální poškození sítí neuronů. Pokud totiž neuron odumře, už ho nelze oživit. I kdyby bylo možné tyto mrtvé neurony nahradit novými, neobešlo by se to bez ztráty osobní identity. Tělo by sice přežilo, ale můžeme vůbec mluvit o vyléčení, když je osobnost člověka navždy ztracená?
Vývoj léků, které si kladou za cíl vyčistit plak z mozku, jenž se nachází ve stadiu pokročilé degenerace, dává asi stejný smysl, jako kdybychom začali bourat náhrobky na hřbitově a doufali, že mrtví vstanou z hrobu. Dokonce i v případě, že by se výrobcům léků podařilo zastavit progresi tohoto onemocnění, mnoho obětí Alzheimerovy choroby by možná ani nechtělo žít. Pacienti by nebyli schopni poznat rodinu, přátele a ani sami sebe v zrcadle.
Prevence Alzheimerovy choroby je proto asi klíčová. To samé platí například pro mrtvici nebo infarkt, kterým se rovněž dá z velké části předejít. Alzheimerovu chorobu si můžeme také představit jako infarkt rozumu. Tomuto infarktu rozumu, stejně jako infarktu myokardu nebo mrtvici, musíme předcházet kontrolou rizikových cévních faktorů, jako je vysoký krevní tlak a cholesterol, čímž můžeme zvládat dlouhodobou hypoperfuzi mozku, která vede k nedostatečnému přívodu krve do mozku roky před tím, než propukne Alzheimerova choroba. To znamená dodržovat zdravou výživu a procvičovat jak tělo, tak i mysl.
Toto je odhad počtu lidí, kteří by před Alzheimerovou chorobou mohli v USA být každoročně uchráněni, pokud bychom snížili výskyt diabetu o 10 %, 25 %. To proto, že cukrovka je rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby. Stejně tak vysoký krevní tlak, obezita, deprese, kouření, nedostatek pohybu a nedostatečné zatěžování mozku. Celkově vzato by malé snížení všech těchto rizikových faktorů mohlo potenciálně zabránit stovkám tisíc zničených rodin.
Pokud by se definitivně prokázalo, že ovlivnitelné rizikové faktory, jako je strava, snižují riziko Alzheimerovy choroby tak, jak naznačuje tato studie, pak máme důvod k oslavám.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- DE Barnes, K Yaffe.The projected effect of risk factor reduction on Alzheimer's disease prevalence. Lancet Neurol. 2011 Sep;10(9):819-28.
- JC de la Torre. A turning point for Alzheimer's disease? Biofactors. 2012 Mar-Apr;38(2):78-83.
- JC de la Torre. Alzheimer's disease is incurable but preventable. J Alzheimers Dis. 2010;20(3):861-70.
- LA Farrer. Intercontinental epidemiology of Alzheimer disease: a global approach to bad gene hunting. JAMA. 2001 Feb 14;285(6):796-8.
Images thanks to Flood G. via Flickr.