Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Protizánětlivé účinky fialových brambor
Porovnání antioxidačních a protizánětlivých účinků bílých, žlutých a fialových brambor. Fialové brambory mohou také pomoci snížit vysoký krevní tlak.
Zde je úryvek z nedávno vydaného odborného posudku na téma strava a zánět, jenž provedl dr. Leo Galland, který byl v průběhu mého dětství mým lékařem.
„Zánět se nedávno ukázal jako důležitý aspekt rozvoje neduhů souvisejících s věkem a nejčastějších chronických onemocnění našich industrializovaných společností… onemocnění srdce, cukrovky, Alzheimerovy choroby… rakoviny.“
Nyní už máme k dispozici ukazatele zánětu, například C-reaktivní protein, které lze snadno měřit a udělat si podle toho představu, kolik zánětu v našem těle je. Zánět je přitom předpokladem pro rozvoj některých z těchto onemocnění.
Víme, že rostlinné potraviny obecně mají protizánětlivé účinky, zejména ovoce a zelenina. Ne však všechny rostlinné potraviny. V odborném posudku z roku 2010 se dozvíme, že extra panenský olivový olej snižuje zánětlivé ukazatele lépe než kukuřičný olej nebo rafinovaný olivový olej. Rajčatová šťáva pomáhá, ale syrová rajčata podle všeho ne. Vlašské ořechy, červené víno a prášek z lněného semínka ano; česnekový prášek ne. O čaji máme rozporuplné údaje, ale zdá se, že sladké třešně zánět zklidňují.
Od té doby vzniklo několik dalších studií, které seznam prodloužily. Jedna studie ukazuje, že lidé konzumující už čtyři porce luštěnin týdně (čočka, cizrna, hrách, fazole) dosáhli poklesu hladin C-reaktivního proteinu za dva měsíce o úctyhodných 40 %. A pak tu máme studii, která se zřejmě vůbec poprvé zabývala vlivem konzumace brambor na oxidaci a zánět v lidském těle. A nešlo o ledajaké brambory; nyní máme celou řadu nových odrůd.
Nejprve zkoumali obyčejné bílé brambory, odrůdu Russet. Jeden na páře vařený brambor denně po dobu šesti týdnů. Zánět, měřený hladinou C-reaktivního proteinu v krvi, měl sklon stoupat. Další byly žlutomasé brambory, ty si vedly o něco lépe. Ani jeden druh však nezpůsobil větší odchylky od výchozí hladiny. Pouze fialové brambory, brambory s fialovou dužinou, výrazně snížily zánět v těle. A to stejné platilo pro oxidaci.
V této studii z roku 2012 již během několika hodin od konzumace fialové brambory zvýšily antioxidační kapacitu lidské krve, zatímco bílý bramborový škrob vykazoval prooxidační účinek. Vypadalo to navíc, že fialové brambory pomáhaly snížit krevní tlak u lidí s hypertenzí. Dávali lidem šest až osm malých fialových brambor z mikrovlnné trouby každý den.
Výzkumníci dospěli k závěru, že „fialové brambory jsou účinným hypotenzivním činidlem a snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice u hypertenzních pacientů, přičemž ani nedochází k přibývání na váze.“ V kombinaci se snížením zánětu a poškození DNA fialové brambory nabízejí „spotřebitelům možnost, jak z konzumace brambor učinit výživově hodnotnější volbu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Galland L. Diet and inflammation. Nutr Clin Pract. 2010 Dec; 25(6):634-40.
- Hermsdorff HH, Zulet MA, Puchau B, Martínez JA. Fruit and vegetable consumption and proinflammatory gene expression from peripheral blood mononuclear cells in young adults: a translational study. Nutr Metab (Lond). 2010 May 13; 7:42.
- Watzl B. Anti-inflammatory effects of plant-based foods and of their constituents. Int J Vitam Nutr Res. 2008 Dec; 78(6):293-8.
- Hermsdorff HH, Zulet MÁ, Abete I, Martínez. A legume-based hypocaloric diet reduces proinflammatory status and improves metabolic features in overweight/obese subjects. Eur J Nutr. 2011 Feb; 50(1):61-9.
- Kaspar KL, Park JS, Brown CR, Mathison BD, Navarre DA, Chew BP. Pigmented Potato Consumption Alters Oxidative Stress and Inflammatory Damage in Men. J Nutr. 2011 Jan; 141(1):108-11.
- Vinson JA, Demkosky CA, Navarre DA, Smyda MA. High-antioxidant potatoes: acute in vivo antioxidant source and hypotensive agent in humans after supplementation to hypertensive subjects. J Agric Food Chem. 2012 Feb 6.
Images thanks to Fir0002 via Wikimedia Commons, and Peggy Greb.