Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Regulace hmotnosti díky výživné stravě
Američané konzumující bezmasou stravu mají průměrný příjem většiny živin vyšší, zatímco váhu si udržují nižší. Pravděpodobně je to z části způsobeno rychlejším metabolismem při odpočinku.
Je známo, že vegetariáni bývají štíhlejší, ale existují různá tvrzení, která zmiňují, že vegetariáni mohou trpět nedostatkem živin. A to je podnět pro studii. U 13 000 lidí byla analyzována jejich strava a zhodnocen příjem živin.
V jedné skupině byli ti, kdo jedí maso, ve druhé ti, kteří maso ze stravy vyloučili. Ukázalo se, že lidé, kteří jedli vegetariánskou stravu, měli dokonce vyšší příjem v podstatě všech živin, více vlákniny, více vitamínu A i C, více vitamínu E, vitamínů skupiny B (thiaminu, riboflavinu), folátů, vápníku, hořčíku, železa a draslíku, za současně nižší konzumace škodlivin, kam patří nasycené tuky a cholesterol. Vegetariáni mají dokonce i dostatek bílkovin.
Mnoho z těchto živin chybí v běžné stravě obyvatel USA: lidé mají nedostatek vlákniny, vitamínů A, C a E, vápníku, hořčíku i draslíku, ale ti, kteří maso nejedli, měli vyšší příjem těchto látek. I přesto, že vegetariáni obstáli lépe ve srovnání s typickou americkou stravou, jejich příjem živin stále nebyl dostačující. Tím myslím, že lidé, kteří nekonzumovali maso, sice opravdu jedli více listové zeleniny, ale toto množství bylo vyšší jen o 2 čajové lžičky denně.
Pokud jde o vliv na hmotnost, vegetariáni měli denní příjem energie nižší v průměru o 363 kalorií. To přesně dělají lidé, kteří chtějí držet dietu; omezí příjem potravy. Vegetariáni však konzumovali to, co jedli normálně, a tak by vegetariánská strava mohla být považována za takový typ diety, kdy můžete jíst, co chcete, získáte omezený příjem kalorií a přirozeně docílíte úbytku hmotnosti, který si v rámci stravy bez masa udržíte dlouhodobě. Stačí tedy vegetariánská strava bez nutnosti redukce kalorií, a výsledkem bude snížení hmotnosti.
Zvládnete ale takovou dietu držet dlouhodobě? Ve skutečnosti se jedná o jedinou formou stravy, která je vhodná a udržitelná dlouhodobě, a to nejen proto, že lidé ztrácejí váhu, ale často se také cítí mnohem lépe.
Nemusíte počítat kalorie ani kontrolovat velikost porcí. Ve skutečnosti vegetariáni spalují více kalorií i během spánku. Ti, kteří více konzumují rostlinnou stravu, mají o 11 % vyšší bazální metabolický výdej. V této studii jak vegetariáni, tak vegani měli přirozeným způsobem aktivovaný metabolismus ve srovnání s těmi, kteří jedli maso.
Je však třeba dodat, že vegetariáni v této studii konzumovali vejce a mléčné výrobky, takže i když byli výrazně štíhlejší než ti, kteří konzumovali maso, stále vlastně měli nadváhu. Jak jsme viděli, jediný stravovací model, který umožňuje udržení ideální tělesné hmotnosti, je založený na rostlinné stravě.
Navíc tato studie pomáhá eliminovat mýtus, že bezmasá strava má za následek nedostatek živin. Odpověď šéfredaktora časopisu Journal of the American Dietetic Association, kterou uvedl v reakci na toto téma, zněla: „Která strava je bohatší na živiny než právě vegetariánská?“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- B. Farmer, B. T. Larson, V. L. Fulgoni III, A. J. Rainville, G. U. Liepa. A vegetarian dietary pattern as a nutrient-dense approach to weight management: An analysis of the national health and nutrition examination survey 1999-2004. J Am Diet Assoc. 2011 111(6):819 - 827.
- L. Van Horn. Achieving nutrient density: A vegetarian approach. J Am Diet Assoc. 2011 111(6):799.
- K. Thedford, S. Raj. A vegetarian diet for weight management. J Am Diet Assoc. 2011 111(6):816 - 818.
- S. E. Berkow, N. Barnard, J. Eckart, H. Katcher. Four therapeutic diets: adherence and acceptability. Can J Diet Pract Res. 2010 71(4):199 - 204.
- M. J. Toth, E. T. Poehlman. Sympathetic nervous system activity and resting metabolic rate in vegetarians. Metab. Clin. Exp. 1994 43(5):621 - 625.
- Fraser GE. Vegetarian diets: what do we know of their effects on common chronic diseases?. Am J Clin Nutr. 2009;89(5):1607S-1612S.
Images thanks to wader and madlyinlovewithlife via flickr