Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Role stravování při poklesu počtu spermií
Současný postupný celosvětový pokles mužské plodnosti může být spojen s vysokým příjmem nasycených tuků a nedostatečným příjmem ovoce a zeleniny.
V roce 1992 byly publikovány výsledky kontroverzní studie, které svědčily o tom, že počet spermií po celém světě za posledních 50 let klesá. To je však ještě stále předmětem k diskusi. Je nesmírně těžké určit počet spermií v obecné populaci, a to ze zřejmého důvodu. Pokud prostě půjdete a požádáte muže o vzorek, méně než jeden ze tří bude ochoten souhlasit s účastí v takovém výzkumu.
Nakonec všem proběhla studie na desítkách tisíc mužů, kteří byli sledováni po dobu 17 let, a skutečně byl zjištěn významný pokles koncentrace spermií. Pokles činil asi 30 %, stejně jako pokles procenta normálně vypadajících spermií. Většina spermií vypadala ještě v 90. letech normálně, v poslední době se však jejich počet snížil na méně než polovinu. To může být závažným varováním v oblasti veřejného zdraví. Kvalita spermatu může ve skutečnosti souviset s očekávanou délkou života.
Ve studii na více než 40 000 mužů, kteří si během 40 let nechávali v laboratoři vyšetřovat sperma, bylo zjištěno, že pokles úmrtnosti souvisel se zvýšením kvality spermatu, což naznačuje, že kvalita spermatu by mohla být základním biomarkerem celkového zdraví mužů. Takže klesající počet spermií může být pro nás i budoucí generaci něco jako kanárek v uhelném dole. Dokonce, i když jsou vadné spermie schopné oplodnit vajíčko, početí dítěte z abnormálního spermatu může mít vážné důsledky pro jeho budoucí zdraví.
Jakou roli v tom může hrát výživa? V předchozím videu jsem představil studii z Harvardské univerzity, první svého druhu, která naznačila, že malé zvýšení příjmu nasycených tuků bylo spojeno s podstatně nižšími počty spermií. Ale ne každý tuk škodil. Vyšší příjem omega-3 byl spojen s lepším tvarem spermií. To může pomoci vysvětlit, proč byli výzkumníci UCLA schopni zlepšit vitalitu, pohyb a tvar spermií tím, že mužům podávali asi 18 vlašských ořechů denně po dobu dvanácti týdnů. Vlašské ořechy však obsahují, protože se jedná o celistvou potravinu, více než jen omega-3. Obsahují i spousty dalších důležitých mikroživin. Ve studii týkající se mužů ve věku od 22 do 80 let měli ti starší muži, kteří konzumovali stravu obsahující množství antioxidantů a mikroživin, například vitamín C, genetickou integritu spermií, která odpovídala mnohem mladším mužům.
Antioxidanty, které jíme, nejenže skončí v našem spermatu, ale také se tam hromadí. Množství vitamínu C, které skončí ve varlatech je téměř 10krát koncentrovanější, než ve zbytku těla. Proč? Protože spermie jsou vysoce náchylné k poškození vyvolanému volnými radikály. Shromážděné důkazy naznačují, že tento oxidační stres hraje důležitou roli v mužské neplodnosti, takže bychom měli přijímat hodně antioxidantů, což znamená konzumovat hodně ovoce a zeleniny.
Proč jen neužívat antioxidanty v pilulkách? Protože antioxidanty ve formě tablet mohou mít nečekané nežádoucí účinky. Takže více ovoce a zeleniny a možná méně masa a mléčných výrobků, kde se nachází většina nasycených tuků. Data z Harvardu však byla považována za předběžná. Studovali méně než 100 mužů. Bylo to ale to nejlepší, co jsme měli. Tedy až do této chvíle.
Čím vyšší je příjem nasycených tuků, tím nižší je počet spermií, počet spermií se sníží až o 65 %. Tato zjištění budí potenciálně velký zájem veřejnosti, protože změny ve způsobu stravování za uplynulá desetiletí mohou být součástí vysvětlení nedávno oznámeného vysokého počtu podprůměrných spermií. V každém případě současná zjištění naznačují, že přizpůsobení příjmu potravy tak, aby bylo konzumováno méně nasycených tuků, může být prospěšné, a to jak pro všeobecné zdraví, tak i pro zdravou reprodukci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T K Jensen, B L Heitmann, M B Jensen, T I Halldorsson, A M Andersson, N E Skakkebaek, U N Joensen, M P Lauritsen, P Christiansen. High dietary intake of saturated fat is associated with reduced semen quality among 701 young Danish men from the general population. Am J Clin Nutr. 2013 Feb;97(2):411-8.
- T E Schmid, B Eskenazi, F Marchetti, S Young, R H Weldon, A Baumgartner, D Anderson, A J Wyrobek. Micronutrients intake is associated with improved sperm DNA quality in older men. Fertil Steril. 2012 Nov;98(5):1130-7.e1.
- W A Robbins, L Xun, L Z FitzGerald, S Esguerra, S M Henning, C L Carpenter. Walnuts Improve Semen Quality in Men Consuming a Western-Style Diet: Randomized Control Dietary Intervention Trial. Biol Reprod. 2012 Oct 25;87(4):101.
- M Rolland, J Le Moal, V Wagner, D Royere, J De Mouzon. Decline in semen concentration and morphology in a sample of 26 609 men close to general population between 1989 and 2005 in France. Hum Reprod. 2013 Feb;28(2):462-70.
- P Zareba, D S Colaci, M Afeiche, A J Gaskins, N Jorgensen, J Mendiola, S H Swan, J E Chavarro. Semen quality in relation to antioxidant intake in a healthy male population. Fertil Steril. 2013 Dec;100(6):1572-9.
- J Le Moal, M Rolland, S Goria, V Wagner, P De Crouy-Chanel, A Rigou, J De Mouzon, D Royere. Semen quality trends in French regions are consistent with a global change in environmental exposure. Reproduction. 2014 Mar 8;147(4):567-74.
- M Cocuzza, S C Esteves. Shedding light on the controversy surrounding the temporal decline in human sperm counts: a systematic review. ScientificWorldJournal. 2014 Feb 2;2014:365691.
- T K Jensen, R Jacobsen, K Christensen, N C Nielsen, E Bostofte. Good semen quality and life expectancy: a cohort study of 43,277 men. Am J Epidemiol. 2009 Sep 1;170(5):559-65.
- M Joffe. What has happened to human fertility? Hum Reprod. 2010 Feb;25(2):295-307.
- M C Afeiche, N D Bridges, P L Williams, A J Gaskins, C Tanrikut, J C Petrozza. Dairy intake and semen quality among men attending a fertility clinic. Fertil Steril. 2014 May;101(5):1280-7.
- M Shiva, A K Gautam, Y Verma, V Shivgotra, H DOshi, S Kumar. Association between sperm quality, oxidative stress, and seminal antioxidant activity. Clin Biochem. 2011 Mar;44(4):319-24.
- S E Lewis, E S Sterling, I S Young, W Thompson. Comparison of individual antioxidants of sperm and seminal plasma in fertile and infertile men. Fertil Steril. 1997 Jan;67(1):142-7.
- Y J Menezo, A Hazout, G Panteix, F Robert, J Rollet, P Cohen-Bacrie, F Chapuls, P Clement, M Benkhalifa. Antioxidants to reduce sperm DNA fragmentation: an unexpected adverse effect. Reprod Biomed Online. 2007 Apr;14(4):418-21.
- R K Sharma, F F Pasqualotto, D R Nelson, A J Jr Thomas, A Agarwal. The reactive oxygen species-total antioxidant capacity score is a new measure of oxidative stress to predict male infertility. Hum Reprod. 1999 Nov;14(11):2801-7.
- E Carlsen, A Giwercman, N Keiding, N E Skakkebaek. Evidence for decreasing quality of semen during past 50 years. BMJ. 1992 Sep 12;305(6854):609-13.