Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Specifické receptory pro cenné živiny z ovoce a zeleniny
Pestrost stravy je důležitá, protože různé čeledi rostlin obsahují jedinečné kombinace fytoživin, které se mohou vázat na specifické proteiny v našem těle.
Podle nedávného průzkumu je počet Američanů, kteří tvrdí, že snědí „vše na co mají chuť“, historicky nejvyšší.
To žel zahrnuje příliš málo ovoce a zeleniny, navíc nijak rozmanitého výběru. Polovina ze všech porcí ovoce je zastoupena v těchto šesti potravinách: pomerančový a jablečný džus, banány, jablka, hroznové víno a vodní melouny. Polovinu porcí zeleniny představují hranolky, ledový salát, čerstvé brambory, bramborové lupínky a konzervovaná rajčata. Nejen, že konzumujeme málo sezónního ovoce a zeleniny a ochuzujeme se tak o bobuloviny (nejzdravější ovoce) a listovou zeleniny (ta je nejzdravější ze zeleniny obecně), ale celá paleta ovoce a zeleniny našim chuťovým buňkám zkrátka chybí.
Proč je důležité konzumovat rozmanitou stravu? Různé potraviny mohou ovlivňovat různé problémy. Zelí, květák, brokolice a růžičková kapusta snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva ve střední a pravé části, zatímco riziko vzniku rakoviny tlustého střeva níže na levé straně těla může být lépe ovlivněno konzumací mrkve, dýně či jablek. Konkrétní druhy ovoce a zeleniny mohou různě ovlivňovat vznik rakoviny na různých místech stejného orgánu. Rozmanitost je kořením života a může jej dokonce prodloužit.
Nezávisle na množství, pestrost v konzumaci ovoce a zeleniny může snížit riziko rakoviny plic. Pokud dva lidé jedí stejné množství ovoce a zeleniny, ten, kdo je konzumuje v pestřejším zastoupení, může mít nižší riziko. A netýká se to jen rakoviny.
Ve studii zahrnující tisíce mužů a žen se ukázalo, že větší množství zeleniny a její větší rozmanitost mohou být nezávisle na sobě prospěšné pro snížení rizika diabetu typu II. Pomineme-li celkové množství, zařazení dalších dvou druhů ovoce a zeleniny týdně bylo spojeno s 8% snížením incidence diabetu. Proč? Kvůli izolovaným nebo synergickým účinkům mnoha různých bioaktivních látek obsažených v ovoci a zelenině. Konzumace bohaté škály zvýší pravděpodobnost toho, že jich prostě sníme celkově více. Všechna zelenina může poskytnout ochranu proti chronickým onemocněním, ale každá skupina zeleniny obsahuje jedinečnou kombinaci fytonutrientů, která ji odlišuje od ostatních. Protože každá zelenina obsahuje jedinečnou kombinaci, měli bychom kvůli zdravotním benefitům konzumovat více druhů zeleniny.
Záleží na tom, jestli ze stravy získáme alfakaroten nebo betakaroten? Není antioxidant jako antioxidant?
Opravdu není. Bylo prokázáno, že se fytochemikálie váží na specifické receptory a bílkoviny v našem těle. Například máme v našem těle receptor pro zelený čaj, receptor pro EGCG, což je klíčová složka zeleného čaje. Máme vazebné bílkoviny pro fytonutrienty, které najdete v hroznech, cibuli a kaparech. Zmiňoval jsem i receptory pro brokolici. Na povrchu našich buněk byl nedávno nalezen receptor vážící živiny z jablečné slupky. Tyto bílkoviny jsou nezbytné pro správné uplatnění živin z rostlinné stravy, ale mohou to udělat jen tehdy, pokud je skutečně sníme.
Je lepší sníst celý pomeranč, než spolknout pilulku s vitamínem C. Jinak přicházíme o všechny ostatní úžasné věci obsažené v pomerančích, které nejsou v pilulce. Když budeme jíst jiné ovoce, například jablka, získáme z nich cenné látky, ale jiné, než jaké jsou v pomerančích. Pokud se jedná o jedinečný profil fytonutrientů každého druhu ovoce a zeleniny, je to jako srovnávat jablka s pomeranči.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J S Dias. Nutritional Quality and Health Benefits of Vegetables: A Review. FNS Vol.3 No.10, October 2012.
- A J Cooper, S J Sharp, M A Lentjes, R N Luben, K T Khaw, N J Wareham, N G Forouhi. Diabetes Care. 2012 Jun;35(6):1293-300.
- N Annema, J S Heyworth, S A McNaughton, B Lacopetta, L Fritschi. Fruit and vegetable consumption and the risk of proximal colon, distal colon, and rectal cancers in a case-control study in Western Australia. J Am Diet Assoc. 2011 Oct;111(10):1479-90.
- A Murakami, K Ohnishi. Target molecules of food phytochemicals: Food science bound for the next dimension. Food Funct. 2012 May;3(5):462-76.
- F L Buchner, H B Bueno-de-Mesquita, M M Ros, K Overvad, C C Dahm, L Hansen, A Tjonneland, and more. Variety in fruit and vegetable consumption and the risk of lung cancer in the European prospective investigation into cancer and nutrition. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2010 Sep;19(9):2278-86.
- J Putnam, J Allshouse, L S Kantor. U.S. Per Capita Food Supply Trends: More Calories, Refined Carbohydrates, and Fats. FoodReview, Vol 25, Issue 3.
Images thanks to StockSnap via pixabay. Images have been modified.