Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Srdeční infarkty a cholesterol: umírání za běžných okolností
Většina lidí hospitalizovaná se srdečními infarkty má hladiny cholesterolu, jaké považujeme za „žádoucí“ – tedy pod současnou hranicí. Nicméně mít v dnešní společnosti, ve které je normální umírat na srdeční onemocnění, „normální“ hladinu cholesterolu, nemusí být nutně dostatečně dobré.
Aktuální oficiální doporučení zní, že byste měli mít celkový cholesterol pod 5,1 mmol/l. Více než 6,2 mmol/l je považováno za vysoký cholesterol; 5,1 až 6,1 za hraniční. Mít pod 5,1 mmol je žádoucí. Na základě toho byste si pomysleli, že průměrná výše cholesterolu u lidí, kteří prodělali infarkty, se pohybuje v rozpětí 6,4 – 7,7 mmol/l, to jsou ta nebezpečná čísla, viďte?
V časopise American Heart Journal byla letos zveřejněna významná studie na 65 000 osobách hospitalizovaných s akutními koronárními syndromy, například s infarkty myokardu (srdečními infarkty), v 344 různých nemocnicích. Uhádnete, jaká byla průměrná hladina cholesterolu těchto pacientů při příjmu? 4,3 mmol/l.
Pokud byste šli k lékaři z důvodu obav o své srdce (možná máte srdeční onemocnění v rodině nebo máte pocit, že vaše strava není zrovna nejlepší) a naměřili by vám 4,3 mmol/l cholesterolu v krvi, čímž spadáte právě do toho „žádoucího“ rozpětí, váš lékař by vás pravděpodobně poplácal po zádech, pochválil vaši životosprávu, řekl, že v ní máte pokračovat, a poslal by vás domů.
Na základě těchto nových poznatků můžeme říci, že příště, až se setkáte s lékaři, to už může být po příjezdu na pohotovost – pokud se toho vůbec dožijete. Většina lidí přijatých do nemocnic s infarktem má „normální“ cholesterol. Mít „normální“ cholesterol ve společnosti, kde je „normální“ padnout k zemi mrtvý kvůli srdečnímu onemocnění, není nezbytně dobrá věc. „Žádoucí“ hladiny cholesterolu najednou vlastně tak skvělé nejsou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- National Institutes of Health. 2004. Third Report of the Expert Panel on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults (Adult Treatment Panel III).
- Javed U, Deedwania PC, Bhatt DL, Cannon CP, Dai D, Hernandez AF, Peterson ED, Fonarow GC. Use of intensive lipid-lowering therapy in patients hospitalized with acute coronary syndrome: an analysis of 65,396 hospitalizations from 344 hospitals participating in Get With The Guidelines (GWTG). Am Heart J. 2010 Dec;160(6):1130-6, 1136.e1-3.
Image thanks to Alex Proimos / Flickr