Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Strava a gastroezofageální reflux (GERD), neboli pálení žáhy
Které potraviny bychom měli jíst, a kterým bychom se měli vyhýbat, chceme-li předejít pálení žáhy neb ose ho zbavit dříve, než nás ohrozí Barrettův jícen a rakovina?
Gastroezofageální reflux je jedním z nejčastějších onemocnění trávicího traktu. Dva nejtypičtější příznaky jsou pálení žáhy a zpětný tok obsahu žaludku nahoru do spodní části jícnu.
Pálení žáhy a kyselá chuť v ústech však nejsou jediným problémem. Gastroezofageální reflux přivádí ročně do ordinací milióny pacientů a vede k miliónům hospitalizací. Jeho nejobávanější komplikací je rakovina. Začínáte se zdravým jícnem. Pokud kyselina stále proniká nahoru do jícnu, jícen se zanítí a výsledkem může být ezofagitida. Ezofagitida (zánět jícnu) se může změnit na Barrettův jícen a ten následně v rakovinu, adenokarcinom. Chcete-li tomu všemu zabránit, potřebujete se předně vyhnout gastroezofageálnímu refluxu.
V posledních třech desetiletích se výskyt tohoto druhu rakoviny v USA zvýšil šestinásobně. To je větší nárůst než u melanomu, rakoviny prsu a rakoviny prostaty. Pálení žáhy vlivem zpětného toku žaludečních šťáv je totiž v USA na vzestupu. V současnosti pálením žáhy nebo zpětným tokem žaludečních šťáv, trpí přinejmenším jednou týdně asi 1 ze 4 Američanů. V Asii má tyto problémy pouze 5 % obyvatel. Naznačuje nám to, že svou roli může hrát strava.
Obecně platí, že vysoký příjem tuku je spojen se zvýšeným rizikem. Naopak potraviny s vysokým obsahem vlákniny se jeví jako ochranné. Důvodem, proč konzumace tuku může souviset s výskytem příznaků GERD a erozivní ezofagitidou, je to, že dle studií na dobrovolnících je při konzumaci tučných jídel svěrač v horní části žaludku – mající za úkol udržet jídlo i kyseliny na místě – uvolněný. Kvůli tomu se může více kyseliny dostat nahoru do jícnu.
Můžete například dobrovolníkům nabídnout tučné jídlo, jako je McMuffin s vejcem a salámem z McDonald’s, a porovnat jeho účinky s nízkotučným jídlem z McDonald’s – s jejich sladkými lívanci. Po konzumaci tučného jídla došlo k výrazně silnějšímu pronikání kyselin z žaludku zpět do jícnu.
Pokud jde o pozdější fáze onemocnění, za posledních 20 let bylo publikováno 45 studií zabývajících se Barrettovým jícnem, rakovinou jícnu a stravou. Celkově studie zjistily, že konzumace masa a tučných jídel zřejmě zvyšuje riziko rakoviny. Různé druhy masa však souvisely s rakovinou na různých místech. Červené maso bylo více spojeno s rakovinou v jícnu, zatímco drůbež s rakovinou v horní části žaludku. Naopak „náhražky masa“, jako jsou luštěniny a ořechy, byly spojeny s výrazně sníženým rizikem rakoviny.
Tato zjištění jsou v souladu s předchozími informacemi, naznačujícími ochranný účinek rostlinných potravin s vyšším obsahem bílkovin, stejně jako ovoce, zeleniny a antioxidantů. Musí však být přijímány v podobě potravin, nikoliv pilulek. Ti, kteří jedli potraviny nejbohatší na antioxidanty, měli jen poloviční riziko rakoviny jícnu. Lidé užívající vitamínové potravinové doplňky, jako jsou pilulky s vitamínem C a E, se žádného snížení rizika nedočkali. Nejsilnější ochranné účinky může poskytnout oranžová nebo červená zelenina, tmavě zelená listová zelenina, šťáva z bobulovitého ovoce a citrusy.
Nemusí za tím však být jen konzumace rostlinných potravin. Když totiž jíme zdravé potraviny, automaticky se z jídelníčku vytěsní ty méně zdravé. Svou roli tedy může hrát obojí. Na základě studie na 3 000 lidech byla konzumace nevegetariánských potravin označena za nezávislý indikátor GERD. Mezi takové potraviny v této indické studii pravděpodobně patřila i vejce, jelikož v Indii jsou vejce považována za nevegetariánskou potravinu. Zdá se, že vaječné žloutky zvyšují hladiny hormonu zvaného cholecystokinin. Žloutky vyvolávají jeho vzestup, což může příliš uvolnit svěrač oddělující jícen od žaludku. Stejný hormon je navýšen také konzumací masa, což může pomoci vysvětlit, proč se vegetariánství jeví jako prvek chránící nás před refluxní ezofagitidou.
Vědci zjistili, že lidé konzumující maso měli dvojnásobnou pravděpodobnost vzniku zánětu jícnu způsobenou reflexem kyselin. Z toho důvodu může vegetariánské stravování nabídnout jistou ochranu. Není však jasné, zda za tím stojí nepřítomnost masa ve stravě nebo zvýšená konzumace zdravých potravin.
Vegetariánská strava je typická pro své vyšší zastoupení ovoce a zeleniny, obsahujících nesčetné fytochemikálie, vlákninu a antioxidanty; na rozdíl od toho, co najdeme ve „smíšené“ stravě. Vegetariáni také omezují konzumaci živočišných potravin, které bývají obvykle tučnější a mohou nevyžádaně uvolňovat svěrač žaludku a zhoršovat reflux.
Dozvěděli jsme se, že GERD je běžným zdravotním problémem; zatížení populace je obrovské. GERD se často vrací a může vést ke krvácení a zúžení jícnu. Ještě horší je pak riziko smrtelné rakoviny. Hlavním pilířem léčby jsou inhibitory protonové pumpy. Prodej těchto léků přináší výrobcům miliardy dolarů. Američané utratili 4 miliardy dolarů jen za jediný přípravek – Nexium. Za Prevacid jsme utratili 3 miliardy, 2 miliardy za Protonix a 1 miliardu dolarů za Aciphex.
Užívání těchto léků však může způsobit nedostatek některých živin, zvýšit riziko vzniku zápalu plic, otravy jídlem či zlomenin kostí. Je proto důležité najít řešitelné rizikové faktory a s věcí se vypořádat. Známé řešitelné rizikové faktory jsou např. obezita, kouření a konzumace alkoholu. Neexistovaly studie porovnávající účinky konzumace masa s vynecháním masa, nyní však již máme další řešitelný faktor, díky němuž můžeme lépe předcházet refluxu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Gastrolab.
- DJ Becker, J Sinclair, DO Castell, WC Wu. A comparison of high and low fat meals on postprandial esophageal acid exposure. Am J Gastroenterol. 1989 Jul;84(7):782-6.
- SJ Bhatia, DN Reddy, UC Ghoshal, et al. Epidemiology and symptom profile of gastroesophageal reflux in the Indian population: report of the Indian Society of Gastroenterology Task Force. Indian J Gastroenterol. 2011 May;30(3):118-27.
- N Matsuki, T Fujita, N Watanabe, et al. Lifestyle factors associated with gastroesophageal reflux disease in the Japanese population. J Gastroenterol. 2013 Mar;48(3):340-9.
- S Parasa, P Sharma. Complications of gastro-oesophageal reflux disease. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2013 Jun;27(3):433-42.
- A De Ceglie, DA Fisher, R Filiberti, S Blanchi, M Conio. Barrett's esophagus, esophageal and esophagogastric junction adenocarcinomas: the role of diet. Clin Res Hepatol Gastroenterol. 2011 Jan;35(1):7-16.
- AJ Bredenoord, JE Pandolfino, AJ Smout. Gastro-oesophageal reflux disease. Lancet. 2013 Jun 1;381(9881):1933-42.
- JH Rubenstein, JW Chen. Epidemiology of gastroesophageal reflux disease. Gastroenterol Clin North Am. 2014 Mar;43(1):1-14.
- P Terry, J Lagergren, W Ye, O Nyrén, A Wolk. Antioxidants and cancers of the esophagus and gastric cardia. Int J Cancer. 2000 Sep 1;87(5):750-4.
- SA Navarro Silvera, ST Mayne, H Risch, MD Gammon, TL Vaughan, WH Chow, R Dubrow, JB Schoenberg, JL Stanford, AB West, H Rotterdam, WJ Blot, JF Fraumeni Jr. Food group intake and risk of subtypes of esophageal and gastric cancer. Int J Cancer. 2008 Aug 15;123(4):852-60.
- H Winberg, M Lindblad, J Lagergren, H Dahlstrand. Risk factors and chemoprevention in Barrett's esophagus--an update. Scand J Gastroenterol. 2012 Apr;47(4):397-406.
- JG Jung, HW Kang, SJ Hahn, JH Kim, JK Lee, YJ Lim, MS Koh, JH Lee. Vegetarianism as a protective factor for reflux esophagitis: a retrospective, cross-sectional study between Buddhist priests and general population. Dig Dis Sci. 2013 Aug;58(8):2244-52.
- HB El-Serag, JA Satia, L Rabeneck. Dietary intake and the risk of gastro-oesophageal reflux disease: a cross sectional study in volunteers. Gut. 2005 Jan;54(1):11-7.
- T Mitsukawa, J Takemura, S Ohgo, M Mizuta, T Li, T Kuribayashi, S Matsukura. Gallbladder function and plasma cholecystokinin levels in diabetes mellitus. Am J Gastroenterol. 1990 Aug;85(8):981-5.
- KE Charlton, LC Tapsell, MJ Batterham, R Thorne, J O'Shea, Q Zhang, EJ Beck. Pork, beef and chicken have similar effects on acute satiety and hormonal markers of appetite. Appetite. 2011 Feb;56(1):1-8.
- Nebel OT, Castell DO. Lower esophageal sphincter pressure changes after food ingestion. Gastroenterology. 1972 Nov;63(5):778-83.
Images thanks to Jo Christian Oterhals via Flickr.