Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Studie o nasycených tucích: chlácholení veřejnosti
Kampaň mléčného průmyslu mající za cíl „neutralizovat negativní vnímání mléčného tuku u zákonodárců a zdravotnických odborníků v souvislosti se srdečním onemocněním“ se snaží podrývat doporučení vydaná sdruženími American Heart Association a American College of Cardiology.
Nedávný výtisk časopisu Time měl na úvodní straně text, který vyzýval lidi, aby jedli máslo. Mohlo by to být považováno za zoufalý pokus o oživení poklesu prodeje tisku, nicméně tvrdili zde, že jde o vědecké poznatky. Tento systematický přehled a metaanalýza byly zveřejněna v prestižním časopise. Dle autorů dostupné důkazy jednoznačně nepodporují aktuální kardiologická doporučení. Opatření přitom zahrnují snížení spotřeby nasycených tuků – z masa a mléčných výrobků, například másla.
Není divu, že tato zpráva si získala velkou pozornost tisku. Snižování příjmu nasycených tuků je totiž hlavním cílem většiny výživových doporučení napříč světem, která mají za cíl zabránit chronickým onemocněním, včetně ischemické choroby srdeční. Slovy Center for Science in the Public Interest: co za tím vlastně stojí? Zřejmě chatrná věda a cíl mlékárenského průmyslu – posílit prodej mléka.
Proběhl rozhovor s člověkem z akademického prostředí. Dotyčný prozradil, že někteří výzkumníci mají zájem světu ukázat, že nasycený tuk nezpůsobuje srdeční onemocnění. V roce 2008 se konalo celosvětové setkání producentů mléka, kde byl stanoven cíl: „Neutralizovat negativní obrázek o mléčném tuku u regulačních orgánů a lékařů.“ A když průmysl něco chce, tak to také dokáže. Založili proto velkolepou a dobře financovanou kampaň, která měla za cíl dokázat, že nasycený tuk nezpůsobuje srdeční onemocnění. Shromáždili vědce, kteří byli nakloněni mlékárenskému průmyslu, poskytli jim prostředky a povzbuzovali je, aby vydali prohlášení o mléčných tucích a srdečním onemocnění. Zařizovali jim také proslovy na vědeckých setkáních. Vědecké práce, objevující se od onoho setkání v Mexiku, tak činí přesně to, k čemu byly vypracovány.
Zde jsou některé podklady ze setkání. Co průmysl výroby mléka považuje za největší překážku bránící zvýšení odbytu mléka? Samozřejmě tu uvádějí globální oteplování, konkurenci v podobě alternativ k mléku, nicméně číslem 1 jsou: „Nepříznivé zprávy a tlak na omezení nasycených tuků, ať už od vlád nebo nevládních organizací.“ Stručně řečeno, nepříznivé zprávy převažují ty kladné. Jejich nejdůležitějším cílem je proto neutralizovat představu o nepříznivém vlivu mléčného tuku na srdeční onemocnění mezi regulačními orgány a zdravotníky.
Dobře, co byste tedy na místě mléčného průmyslu udělali? Představte si, že pracujete třeba pro vlivného výrobce másla. Je to docela výzva. Pokud se podíváte na doporučení z celého světa, uvidíte, že se vědci shodují na vhodnosti omezení příjmu nasycených tuků, přičemž většina důležitých orgánů doporučuje dostat podíl kalorií z nich alespoň pod 10 %. Uznávaný U. S. Institute of Medicine a European Food Safety Authority doporučují, aby se snížila spotřeba nasycených tuků na nejnižší možnou míru.
Nejnovější pokyny od American Heart Association a American College of Cardiology znějí: snižte příjem transmastných kyselin. Průkaznost podložena nejsilnější známkou A. To stejné platí také pro snížení příjmu nasycených tuků. Protože se nasycené tuky a transmastné kyseliny vyskytují ve stejném zdroji – mase a mléku, tak snížením příjmu nasycených tuků snížíte i příjem transmastných kyselin. Doporučují snížit podíl kalorií z nasycených tuků asi na 5-6 %. Tuto informaci uvidíte i na stránkách American Heart Association, 5-6 %.
Lidé si neuvědomují, jak malá porce to vlastně je. Již jedno kuřecí prso může tuto hranici překročit. Dva oříšky másla, dvě kostičky sýru a máte na den splněno. Žádný další sýr, maso, vejce. Množství odpovídá asi 200 kcal. V podstatě tedy říkají, že 90 % naší stravy by mělo být bez obsahu nasycených tuků. To je to stejné, jako by American Heart Association řekla, že dvě jídla týdně mohou obsahovat maso, mléčné výrobky a nezdravé potraviny, ale zbytek týdne musíte jít jen a pouze nezpracované rostlinné potraviny. Nová doporučení jsou tedy až takto přísná.
To představuje velký problém pro velké drůbežářské a sýrařské společnosti. Nejvíce nasycených tuků zvyšujících cholesterol získáváme z těchto potravin: sýr, zmrzlina, sýry, kuřecí maso, sladkosti (koláče a buchty), vepřové maso. Co s tím budou tato průmyslová odvětví dělat? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R K Harika, A Eilander, M Alssema, S J Osendarp, P L Zock. Intake of fatty acids in general populations worldwide does not meet dietary recommendations to prevent coronary heart disease: a systematic review of data from 40 countries. Ann Nutr Metab. 2013;63(3):229-38.
- J Aranceta, C Perez-Rodrigo. Recommended dietary reference intakes, nutritional goals and dietary guidelines for fat and fatty acids: a systematic review. Br J Nutr. 2012 Jun;107 Suppl 2:S8-22.
- R H Eckel, J M Jakicic, J D Ard, J M de Jesus, N Houston Miller, V S Hubbard, I M Lee, A H Lichtenstein, C M Loria, and more. 2013 AHA/ACC guideline on lifestyle management to reduce cardiovascular risk: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. Circulation. 2014 Jun 24;129(25 Suppl 2):S76-99.
- R Chowdhury, S Warnakula, S Kunutsor, F Crowe, H A Ward, L Johnson, O H Franco, A S Butterworth, N G Forouhi, S G Thompson, K T Khaw, D Mozaffarian, J Danesh, E Di Angelantonio. Association of Dietary, Circulating, and Supplement Fatty Acids With Coronary Risk. Annals of Internal Medicine 2014; 160(6): 398-406.
- M Katan. Fat Under Fire New findings or shaky science. Nutrition Action May 2014.
- Global Dairy Platform. Global Dairy Platform's Third Annual Meeting: Discovering The Benefits Of Global Collaboration. Rosemont, IL: Global Dairy Platform.
Images thanks to Nemo,OpenPics, Lebensmittelfotos, Lebensmittelfotos, EvolvingScenes, PublicDomainPictures, PublicDomainPictures, Bambo via Pixabay, and itsokstay_calm via Flickr.