Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Studie o výživových hodnotách prosa: Je to zdravá obilovina?
Proso není název konkrétní obiloviny, ale obecný termín, který se vztahuje na řadu zcela odlišných rostlin. Které z nich je nejzdravější?
Proso je vysoce výživné, ale jako hlavní zdroj potravy je značně opomíjeno, především kvůli nedostatečné informovanosti. Slyšeli jste o „starých obilovinách“? Proso si s tím hlavu neláme, pravděpodobně se jedná o finální obiloviny, které lidstvo pěstovalo - a to nejen před 5 000, ale možná i 10 000 lety.
Proč to množné číslo, proso? Mluvíme o nedostatku povědomí! Netušil jsem, že proso není název konkrétní obilniny. Proso je prostě obecný termín, který se nevztahuje jen na spoustu různých druhů, ale na spoustu úplně jiných rostlin. Existují takzvaná hlavní a vedlejší prosa. Existuje proso perlové, což je to, co si myslím, že většina lidí považuje za proso, ale pak existuje proso proso, liščí ohon a proso prstnaté, což jsou úplně jiná zrna. Vypadají podobně, ale nejsou stejná.
Vláknina je jednou z hlavních věcí, které u celých zrn hledáme, a proso kodo je jako utržené ze řetězu. Ve srovnání s ostatními obilovinami se však proso prstnaté a proso liščí také vymykají, i když si všimněte, že to, co většina lidí považuje za proso, je opravdu na nízké úrovni. Ale když se podíváme na obsah polyfenolů, tak i obyčejné proso poráží ostatní obiloviny, včetně čiroku, který jsem dříve pro jeho obsah polyfenolů hypnotizoval. Zdá se však, že opět vítězí proso kodo. Celkově však mají proso kodo a proso prstnaté srovnatelně vysoký obsah antioxidantů.
Z výživového hlediska má prý proso osmkrát více vápníku než ostatní obiloviny, ale mně to připadá spíše jako desetkrát více, prostě mimo tabulky, a třikrát více vápníku než mléko. Některá prosa mají také mimořádně vysoký obsah železa. Obyčejné proso má vysoký obsah, ale proso sudokopytník má asi pětkrát více železa než steak.
Dobře, je tedy výživné, ale co konkrétní potenciální zdravotní benefity? V lékařské literatuře se dočtete například toto: Proso může zabránit kardiovaskulárním onemocněním snížením triglyceridů u hyperlipidemických potkanů. Koho zajímá (možná kromě majitelů domácích mazlíčků), zda potravina snižuje kardiovaskulární onemocnění u hlodavců?
V Číně byla provedena epidemiologická studie, která zjistila nižší úmrtnost na rakovinu jícnu v oblastech, kde se jedlo více prosa a čiroku ve srovnání s kukuřicí a pšenicí - ale to mohlo být způsobeno spíše tím, že se zabránilo kontaminaci karcinogenní houbou než přínosem prosa samotného. Studie ukazují, že proso může být účinné proti množení rakovinných buněk v Petriho misce, přičemž proso kodo a proso proso rychle inhibuje růst rakovinných buněk ve srovnání s prosem perlovým nebo proso liščím, které snižuje růst rakovinných buněk, ale normální buňky nechává na pokoji. A také proso snižuje růst buněk rakoviny tlustého střeva a lidských buněk rakoviny prsu a jater a potenciálně také pomáhá předcházet metastázám tím, že inhibuje migraci rakovinných buněk. Moji pacienti však nejsou ani domácí zvířata, ani Petriho misky, a doposud nebyly provedeny žádné klinické studie s prosem proti rakovině.
Existují nějaké jedinečné vlastnosti podporující zdraví? Proso je údajně známé svými zdraví prospěšnými vlastnostmi, jako je snižování hladiny cukru v krvi, snižování cholesterolu a působení proti vředům. Ale studie proti vředům, kterou citují, pouze konstatovala, že v některých oblastech s nízkým výskytem vředů se proso také konzumovalo. To však zdaleka neznamená, že se jedná o příčinu a následek. A studie snižující hladinu cholesterolu, kterou uvádějí? Ta zkoumala, co se stane, když vezmete ocasní šlachy krys a namočíte je do cukru a prosa. Cože?! Ale přínosy pro snížení hladiny cukru v krvi jsou oprávněné. Kromě toho, že proso neobsahuje lepek, což je dobré pro 1 nebo 2 procenta lidí s celiakií nebo neceliakální citlivostí na lepek, lze proso využít také při léčbě cukrovky 2. typu díky jeho vlastnostem snižujícím hladinu cukru v krvi, jak uvádí několik studií o prosu a potravinách na jeho bázi u skutečných lidí, o kterých si povíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Majid A, Priyadarshini C G P. Millet derived bioactive peptides: A review on their functional properties and health benefits. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(19):3342-51.
- Taylor JRN. Chapter 4 - Millets: Their Unique Nutritional and Health-Promoting Attributes. In: Gluten-Free Ancient Grains: Cereals, Pseudocereals, and Legumes: Sustainable, Nutritious, and Health-Promoting Foods for the 21st Century. Woodhead Publishing. 2017;55-103.
- Annor GA. Why do millets have slower starch and protein digestibility than other cereals? Trends Food Sci Technol. 2017;66:73-83.
- Lu H, Zhang J, Liu KB, et al. Earliest domestication of common millet (Panicum miliaceum) in East Asia extended to 10,000 years ago. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009;106(18):7367-7372.
- Dias-Martins AM, Pessanha KLF, Pacheco S, Rodrigues JAS, Carvalho CWP. Potential use of pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) in Brazil: Food security, processing, health benefits and nutritional products. Food Res Int. 2018;109:175-86.
- Devi PB, Vijayabharathi R, Sathyabama S, Malleshi NG, Priyadarisini VB. Health benefits of finger millet (Eleusine coracana L.) polyphenols and dietary fiber: a review. J Food Sci Technol. 2014;51(6):1021-40.
- Chandrasekara A, Naczk M, Shahidi F. Effect of processing on the antioxidant activity of millet grains. Food Chem. 2012;133(1):1-9.
- Pradhan A, Nag SK, Patil SK. Dietary management of finger millet (Eleusine coracana L. Gaerth) controls diabetes. Curr Sci. 2010;98(6):763-5.
- Saleh AS, Zhang Q, Chen J, Shen Q. Millet grains: nutritional quality, processing, and potential health benefits. Compr Rev Food Sci F. 2013;12(3):281-95.
- Chen F, Cole P, Mi Z, Xing LY. Corn and wheat-flour consumption and mortality from esophageal cancer in Shanxi, China. Int J Cancer. 1993;53(6):902-6.
- Chandrasekara A, Shahidi F. Antiproliferative potential and DNA scission inhibitory activity of phenolics from whole millet grains. J Funct Foods. 2011;3(3):159-70.
- Shan S, Shi J, Li Z, et al. Targeted anti-colon cancer activities of a millet bran-derived peroxidase were mediated by elevated ROS generation. Food Funct. 2015;6(7):2331-8.
- Zhang L, Liu R, Niu W. Phytochemical and antiproliferative activity of proso millet. PLoS One. 2014;9(8):e104058.
- Shan S, Li Z, Guo S, Li Z, Shi T, Shi J. A millet bran-derived peroxidase inhibits cell migration by antagonizing STAT3-mediated epithelial-mesenchymal transition in human colon cancer. J Funct Foods. 2014;10:444-55.
- Chethan S, Malleshi NG. Finger millet polyphenols: characterization and their nutraceutical potential. Am J Food Technol. 2007;2(7):582-92.
- Tovey FI. Diet and duodenal ulcer. J Gastroenterol Hepatol. 1994 Mar-Apr;9(2):177-85.
- Hegde P, Chandrakasan G, Chandra T. Inhibition of collagen glycation and crosslinking in vitro by methanolic extracts of Finger millet (Eleusine coracana) and Kodo millet (Paspalum scrobiculatum). J Nutr Biochem. 2002;13(9):517.