Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Sůl nad zlato? Sodík a diety založené na rostlinných potravinách
Stačí pro dosažení cílového snížení příjmu soli jíst rostlinnou stravu?
Snížení spotřeby soli o pouhých 15 % by mohlo zachránit životy milionů lidí. Pokud bychom dokázali snížit náš příjem soli o půl čajové lžičky denně, což je dosažitelné tím, že se vyhneme slaným potravinám a nebudeme sůl do jídla přidávat, mohli bychom zabránit 22 % úmrtí na mrtvici a 16 % smrtelných infarktů. To je teoreticky více, než bychom byli schopni zachránit úspěšnou léčbou pomocí prášků na krevní tlak. Zásah do naší kuchyně, který může být silnější, než řešení z lékáren. Jeden malý dietní trik by mohl pomoci více než léky v hodnotě desítek miliard korun.
Co by to znamenalo v USA? Desítky tisíc životů zachráněných každý rok. Tento jednoduchý krok může být pro veřejné zdraví prospěšný v podobném měřítku, jako intervence zaměřené proti kouření, k redukci váhy, nebo podávání léků snižujících krevní tlak a cholesterol. A to ani nejsme na ideální cílové hranici. Zde je úroveň, pod kterou by se většina lidí měla správně dostat, zároveň ji však překračuje většina Američanů starších 3 let. Tady je doporučená horní hranice příjmu soli pro Afroameričany, lidi s hypertenzí a všechny ve věku nad 40 let.
Zpracované potraviny mají tolik přidané soli, že dokonce ani vyřazení nejslanějších potravin a nesolení vlastních jídel náš příjem soli nedostane níže než sem. Ale i to by ročně ušetřilo životy skoro 100 000 Američanů. Takže „vzhledem k tomu, že 75 % soli pochází ze zpracovaných potravin, je individuální přístup k problému popisován jako nepraktický.“ Musíme přimět potravinářské firmy, aby přestaly zabíjet tolik lidí.
Dobrou zprávou je, že „několik výrobců snižuje obsah soli“ ve svých potravinách. Naneštěstí však „jiní výrobci ve svých výrobcích obsah soli zvyšují.“ „Například přidávání soli do drůbeže, masa a ryb se děje ve velkém měřítku.“
Největším zdrojem soli u dětí a mladistvých je pizza. Pro dospělé nad 51 let je to chléb, ale u dospělých ve věku 20 až 50 let nejsou největším zdrojem soli z jídla konzervované polévky, preclíky ani brambůrky, je jím totiž kuřecí maso. Je to kvůli soli a všem dalším aditivům vstřikovaným do masa. To je jeden z důvodů, proč obecně živočišné potraviny obsahují vyšší množství sodíku než rostlinné potravy.
Vzhledem ke zdrojům sodíku, v souladu s doporučeními pro příjem soli, by snížení „vyžadovalo velké odchylky od běžných stravovacích návyků.“ Mluvíme tu o prudkém nárůstu příjmu zeleniny, ovoce, luštěnin, celých obilovin, doprovázeném sníženým příjmem masa a rafinovaným obilným výrobků. Jak by se dalo očekávat, snížení množství sodíku by vyžadovalo „prudký pokles“ v konzumaci masa u mužů i žen všech věkových kategorií. Z toho pochopíte, proč je tak intenzivní snaha průmyslu mást lidi ohledně soli.
Jak si vedou vegetariáni? Lidé konzumující vše denně přijmou průměrně skoro 3 500 miligramů sodíku, což je ekvivalent asi 1,5 čajové lžičky soli. Americké dietní pokyny však uvádějí jako doporučený příjem méně než 2 300 mg denně. Americká kardiologická společnost nesouhlasí, doporučuje dostat se pod 1 500 mg denně. Vegetariáni jsou na tom lépe, ale přesto sní stále 2x více, než asociace doporučuje. Zdá se, že v Evropě si vedou vegetariáni lépe, tam se dostanou i pod 2 300 mg denně.
Nicméně to vypadá, že jedinou skupinou strávníků, která vyhovuje doporučení Americké kardiologické společnosti, jsou lidé konzumující převážně rostlinnou stravu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Law MR, Frost CD, Wald NJ. By how much does dietary salt reduction lower blood pressure? III--Analysis of data from trials of salt reduction. BMJ. 1991 Apr 6;302(6780):819-24.
- Appel LJ, Anderson CA. Compelling evidence for public health action to reduce salt intake. N Engl J Med. 2010 Feb 18;362(7):650-2.
- Bibbins-Domingo K, Chertow GM, Coxson PG, Moran A, Lightwood JM, Pletcher MJ, Goldman L. Projected effect of dietary salt reductions on future cardiovascular disease. N Engl J Med. 2010 Feb 18;362(7):590-9.
- Strazzullo P, D'Elia L, Cairella G, Scalfi L, Schiano di Cola M. Recommending salt intake reduction to the hypertensive patient: more than just lip service. High Blood Press Cardiovasc Prev. 2012 Jun 1;19(2):59-64.
- Maillot M, Drewnowski A. A conflict between nutritionally adequate diets and meeting the 2010 dietary guidelines for sodium. Appendix C. Am J Prev Med. 2012 Feb;42(2):174-9.
- Drewnowski A, Rehm CD. Sodium intakes of US children and adults from foods and beverages by location of origin and by specific food source. Nutrients. 2013 May 28;5(6):1840-55.
- Beaglehole R, Bonita R, Horton R, Adams C, Alleyne G, Asaria P, Baugh V, Bekedam H, Billo N, Casswell S, Cecchini M, Colagiuri R, Colagiuri S, Collins T, Ebrahim S, Engelgau M, Galea G, Gaziano T, Geneau R, Haines A, Hospedales J, Jha P, Keeling A, Leeder S, Lincoln P, McKee M, Mackay J, Magnusson R, Moodie R, Mwatsama M, Nishtar S, Norrving B, Patterson D, Piot P, Ralston J, Rani M, Reddy KS, Sassi F, Sheron N, Stuckler D, Suh I, Torode J, Varghese C, Watt J; Lancet NCD Action Group; NCD Alliance. Priority actions for the non-communicable disease crisis. Lancet. 2011 Apr 23;377(9775):1438-47.
- Farmer B, Larson BT, Fulgoni VL 3rd, Rainville AJ, Liepa GU. A vegetarian dietary pattern as a nutrient-dense approach to weight management: an analysis of the national health and nutrition examination survey 1999-2004. J Am Diet Assoc. 2011 Jun;111(6):819-27.
- Clarys P, Deliens T, Huybrechts I, Deriemaeker P, Vanaelst B, De Keyzer W, Hebbelinck M, Mullie P. Comparison of nutritional quality of the vegan, vegetarian, semi-vegetarian, pesco-vegetarian and omnivorous diet. Nutrients. 2014 Mar 24;6(3):1318-32.
Image credit: Birte via Pixabay. Image has been modified.