Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Superbakterie C. difficile v mase
Proč je právě maso z USA nejsilněji kontaminováno bakterií C. difficle?
Clostridium difficile je jednou z našich nejnaléhavějších bakteriálních hrozeb, kvůli které každý rok onemocní čtvrt milionu Američanů a tisíce jich zemřou, což ročně stojí miliardu dolarů. Navíc je toto onemocnění na vzestupu.
I když se nekomplikované případy tradičně zvládají silnými antibiotiky, poslední zprávy naznačují, že hypervirulentní kmeny jsou stále více odolné vůči lékařské péči. Takže možná bude třeba, aby do toho vstoupili chirurgové a kvůli záchraně našeho života zcela odstranili celé tlusté střevo, přestože tato operace je tak riskantní, že nás může v polovině případů sama zabít. A právě došlo k nárůstu počtu případů, které skončily pod skalpelem, což může být známkou vzniku těchto hypervirulentních kmenů. Historicky se většina případů objevila v nemocnicích, ale přelomová studie publikovaná v New England Journal of Medicine zjistila, že by kontakt s infikovaným pacientem mohl hrát roli jen asi ve třetině případů.
Dalším možným zdrojem může být zásobování potravinami. Bylo zdokumentováno, že v USA je frekvence kontaminace maloobchodních kuřat s C. difficile až 1 z 6 balíčků dostupných v regálech, zdálo se přitom, že nezáleží na tom, ze kterých částí těla maso pocházelo. Největší pozornost pracovníků veřejného zdravotnictví si ale získala C. difficile získavaná od prasat, protože její lidský kmen, který se stále více objevuje v komunitách mimo nemocnice, je hlavním kmenem mezi prasaty. Od začátku století se C. difficile stále častěji vyskytuje jako hlavní příčina střevních infekcí u selat. C. difficile je nyní v USA jednou z nejběžnějších příčin střevních infekcí u malých selátek. Prasatům byla věnována zvláštní pozornost kvůli velkému výskytu C. difficile v jejich výkalech, což může vést ke kontaminaci maloobchodního vepřového masa; a USA mají nejvyšší úroveň kontaminace masa C. difficile, která byla dosud kdekoli na světě testována. K přítomnosti C. difficile v mase a masných výrobcích pravděpodobně nejvíce přispívá kontaminace mršiny obsahem střev při porážce.
Proč je ale situace ve Spojených státech mnohem horší než jinde? Techniky porážky se v jednotlivých zemích liší, a ve Spojených státech je praktikována ta, která je označována za „rychlejší a špinavější“ způsob. Kolonizace nebo kontaminace prasat superbakteriemi, jako je C. difficile a MRSA, na úrovni zemědělské výroby může však být ještě závažnější než na úrovni jatek. Jedním z důvodů, proč prasnice a jejich selata mohou mít takové vysoké hodnoty C. difficile, je vzájemná kontaminace výkaly v porodních klecích, což jsou kovové klece, ve kterých jsou matky prasnice drženy.
Ale nestačí dodržovat pokyny pro bezpečnost potravin a maso důkladně tepelně zpracovat? Současné pokyny pro bezpečnost potravin jsou naneštěstí proti této superbakterii neúčinné, ta totiž tvoří tyto spory, které jsou vůči teplu odolné. K dnešnímu dni většina pokynů pro bezpečnost potravin uvádí vaření při vnitřní teplotě pouhých 63 stupňů Celsia, což je oficiální doporučení USDA pro vepřové maso, ale nedávné studie ukázaly, že tyto spory C. difficile dokáží přežít i ohřev na 71 stupňů. Hranice by proto měla být zvýšena, aby byla tato potenciálně smrtící infekce vzata do úvahy.
Problémem je, že zdroje kontaminace potravin C. difficile mohou zahrnovat nejenom fekální kontaminaci masa, ale také přenos spór ze střeva do svalů zvířete, do masa. Bakterie Clostridia, podobně jako C. difficile, představují jednu z hlavních skupin bakterií podílejících se na přirozeném rozkladu mršin, takže kolonizací svalové tkáně už před smrtí se C. difficile nemusejí jen přenášet na nové hostitele, kteří toto maso jedí, jako jsme my, ale získávají výhodu už při započetí rozkladu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- CDC. Antibiotic Resistance Threats in the United States, 2013. CDC.
- M M Squire, T V Riley. Clostridium difficile infection in humans and piglets: a 'One Health' opportunity. Curr Top Microbiol Immunol. 2013;365:299-314.
- A Rodriguez-Palacios, S Borgmann, T R Kline, J T Lejeune. Clostridium difficile in foods and animals: history and measures to reduce exposure. Anim Health Res Rev. 2013 Jun;14(1):11-29.
- M Rupnik, J G Songer. Clostridium difficile: its potential as a source of foodborne disease. Adv Food Nutr Res. 2010;60:53-66.
- M P Hensgens, E C Keessen, M M Squire, T V Riley, M G Koene, E de Boer, L J Lipman, E J Kuijper, European Society of Clinical Microbiology Diseases Study Group for Clostridium difficile (ESGCD). Clostridium difficile infection in the community: a zoonotic disease? Clin Microbiol Infect. 2012 Jul;18(7):635-45.
- P Kawken, J S Weese, R Friendship, K Warriner. Longitudinal study of Clostridium difficile and Methicillin-resistant Staphylococcus aureus associated with pigs from weaning through to the end of processing. J Food Prot. 2013 Apr;76(4):624-30.
- K N Norman, R B Harvey, H M Scott, M E Hume, K Anders, A D Brawley. Varied prevalence of Clostridium difficile in an integrated swine operation. Anaerobe. 2009 Dec;15(6):256-60.
- W J Halabi, V Q Nguyen, J C Carmichael, A Pigazzi, M J Stamos, S Mills. Clostridium difficile colitis in the United States: a decade of trends, outcomes, risk factors for colectomy, and mortality after colectomy. J Am Coll Surg. 2013 Nov;217(5):802-12.
- D W Eyre, M L Cule, D J Wilson, D Griffiths, A Vaughan, L O’Connor, C L Ip, T Golubchik, E M Batty, J M Finney, D H Wyllie, X Didelot, K E Dingle, R M Harding, D W Crook, M H Wilcox, T E Peto, A S Walker. Diverse sources of C. difficile infection identified on whole-genome sequencing. N Engl J Med. 2013 Sep 26;369(13):1195-205.
Images thanks to Animals Australia.