Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Toxické účinky brokolicové šťávy na játra?
6 000 šálků brokolice za rok je pravděpodobně příliš mnoho.
Cílení na rakovinné kmenové buňky a ochrana našeho DNA jsou jen jednou z mnoha věcí, které brokolice a brokolicové klíčky podle všeho dokážou. Zde jsou příklady článků zveřejněných pouze v jednom náhodně vybraném měsíci: antikarcinogenní, protizánětlivé, opět protizánětlivé, mohou chránit před rakovinou tlustého střeva, pomáhají bojovat proti rakovině děložního hrdla (čípku), mohou chránit před sluncem (což mě překvapilo), chrání chrupavky. A to jsou přitom příklady z lékařských časopisů vydaných v jediném měsíci.
V čem je háček? Nějaký háček to mít musí. Tak třeba tento. Nedávno byla zveřejněna zpráva, že v Turecku došlo k případu toxického poškození jater šťávou z brokolice. Šestapadesátiletá žena pila asi tři a půl šálků čisté brokolicové šťávy denně, po dobu jednoho měsíce. Komentátor odmítal domněnku, že by samotná brokolicová šťáva mohla být zodpovědná za toxické poškození jater, naznačil, že pravděpodobnější možností je vliv velkého množství reziduí pesticidů. V tak velké denní dávce zeleniny mohlo být tolik reziduí pesticidů, že nepříznivě ovlivnily jaterní buňky.
Tři a půl šálků šťávy denně odpovídá konzumaci 18 šálků brokolice. Takže 18 šálků brokolice po čtyři týdny. To vychází na 500 šálků brokolice. I kdyby šlo o bio brokolici, 500 šálků měsíčně je spousta brokolice. Byla to jen případová zpráva. Naštěstí byly provedeny také oficiální studie o toxicitě u lidí. Například tato.
Výzkumníci jeden týden denně podávali dobrovolníkům extrakt z brokolicových klíčků, který obsahoval stejné množství sulforafanu jako 24 šálků brokolice. A k žádným nepříznivým účinkům nedošlo.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Saw CL, Huang MT, Liu Y, Khor TO, Conney AH, Kong AN. Impact of Nrf2 on UVB-induced skin inflammation/photoprotection and photoprotective effect of sulforaphane. Mol Carcinog. 2011 Jun;50(6):479-86. doi: 10.1002/mc.20725.
- Facchini A, Stanic I, Cetrullo S, Borzì RM, Filardo G, Flamigni F. Sulforaphane protects human chondrocytes against cell death induced by various stimuli. J Cell Physiol. 2011 Jul;226(7):1771-9. doi: 10.1002/jcp.22506.
- Wang X, Govind S, Sajankila SP, Mi L, Roy R, Chung FL. Phenethyl isothiocyanate sensitizes human cervical cancer cells to apoptosis induced by cisplatin. Mol Nutr Food Res. 2011 Oct;55(10):1572-81. doi: 10.1002/mnfr.201000560.
- Healy ZR, Liu H, Holtzclaw WD, Talalay P. Inactivation of tautomerase activity of macrophage migration inhibitory factor by sulforaphane: a potential biomarker for anti-inflammatory intervention. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2011 Jul;20(7):1516-23.
- Kaminski BM, Weigert A, Brüne B, Schumacher M, Wenzel U, Steinhilber D, Stein J, Ulrich S. Sulforaphane potentiates oxaliplatin-induced cell growth inhibition in colorectal cancer cells via induction of different modes of cell death. Cancer Chemother Pharmacol. 2011 May;67(5):1167-78.
- Sharma C, Sadrieh L, Priyani A, Ahmed M, Hassan AH, Hussain A. Anti-carcinogenic effects of sulforaphane in association with its apoptosis-inducing and anti-inflammatory properties in human cervical cancer cells. Cancer Epidemiol. 2011 Jun;35(3):272-8.
- Ekiz F, Yuksel I, Kertmen N, Yuksel O. Liver toxicity due to broccoli juice. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2010 Jul;22(7):898.
- Shapiro TA, Fahey JW, Dinkova-Kostova AT, et al. Safety, tolerance, and metabolism of broccoli sprout glucosinolates and isothiocyanates: a clinical phase I study. Nutr Cancer. 2006;55(1):53-62.
Image thanks to joannaverdan / flickr