Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv marihuany na plodnost a těhotenství
Těhotné a kojící ženy by pravděpodobně měly snížit, nebo ideálně zcela ukončit užívání marihuany. Páry snažící se o početí potomka by také měly zvážit omezení marihuany.
Přibližně jeden z šesti párů není schopen ani po roce počít, a to navzdory mnoha pokusům. Tyto páry jsou pak označeny za neplodné. V polovině případů může být vina na straně muže. Se sníženou tvorbou spermií je spojováno hned několik nezdravých návyků; například kouření cigaret. Jak je to s kouřením marihuany?
Pravidelné kouření marihuany, a to více než jednou týdně, bylo spojeno se snížením koncentrace spermií asi o 28 % a nižším celkovým počtem spermií. Takové byly výsledky studie na více než tisícovce mužů. Při nepravidelném (občasném) užívání marihuany, tedy méně než jednou týdně, nebyl žádný nepříznivý vliv zjištěn.
Nebyla to ovšem randomizovaná studie, takže se mohly vyskytnout další faktory, které se pojí s pravidelným užíváním marihuany, a ty mohly být skutečným viníkem. Vědci však vzali v potaz vliv kouření cigaret, pití alkoholu, užívání jiných drog, pohlavních nemocí a dalších možných faktorů. Vždy existuje možnost, že jim něco uniklo a nepřizpůsobili tomu výsledky.
U žen byla zjištění podobná. V Kalifornii byly zkoumány stovky neplodných párů. Tak jako u mužů šlo o zmenšení počtu spermií o čtvrtinu, tak u žen užívajících marihuanu zase o zmenšení počtu uvolněných vajíček o třetinu. Šlo o ženy, které si marihuanu daly více než 90x za život nebo ji kouřily poslední rok. Opět je možné, že za to mohou nějaké jiné přidružené faktory, ale dokud se toho nedozvíme více, tak by páry snažící se o početí potomka měly zvážit ukončení užívání marihuany.
A jak je to během těhotenství? Lékařské orgány doporučují, aby ženy byť jen uvažující o těhotenství byly povzbuzovány k zanechání užívání marihuany a neužívaly ji ani během těhotenství nebo kojení. Academy of Breastfeeding Medicine však říká, že známé přínosy mateřského mléka v současné době převažují nad možnými škodami způsobenými kuřáctvím marihuany u matky dítěte. Navzdory těmto varováním ze strany úřadů se užívání marihuany v posledních letech rozšířilo. Došlo k nárůstu o 60 %. V praxi to znamená, že z 2,5 % kuřaček došlo k nárůstu na necelá 4 %. To je méně než poloviční rozšířenost kuřáctví marihuany než jakou zaznamenáváme u netěhotných žen.
Co vlastně mají gynekologové proti tomu, aby si ženy dopřávaly marihuanu? V odborném časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology lze najít děsivé články, ve kterých se píše třeba toto: rozsáhlá studie údajně zaznamenala významně zvýšené riziko závažných vrozených vad. Pokud jim to však nebudete slepě věřit a podíváte se na tu samotnou studii, zjistíte, že pozorovaná spojitost vlastně vůbec nebyla statisticky významná. „Objektivní poučení o bezpečnosti užívání marihuany v těhotenství je v pořádku, ale podávání zavádějících informací už ne.“
Určitá rizika však zjištěna byla. Děti těchto kuřaček mají větší riziko, že se narodí anemické, s nižší porodní váhou nebo budou vyžadovat intenzivní lékařskou péči než děti matek, které marihuanu neužívají. Jenže je těžké určit přímé účinky konopí užívaného matkou na vyvíjející se plod. Existuje totiž řada dalších přidružených faktorů ovlivňujících výsledky studie, které výzkumníci nemuseli dokázat podchytit.
Studie také ukazují spojitost mezi prenatálním vystavením marihuaně a problémy s učením ve školním věku dítěte. A to je něco, co nás znepokojuje nejvíce: potenciální dlouhodobé účinky na vývoj mozku dětí. I po vymýcení některých mýtů stále existují dostatečné obavy, a tedy i tlak na to, aby bylo těhotným i kojícím ženám doporučováno snížit spotřebu marihuany nebo její užívání nejlépe zcela ukončit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Eisenberg ML. Invited Commentary: The Association Between Marijuana Use and Male Reproductive Health. Am J Epidemiol. 2015;182(6):482-4.
- Gundersen TD, Jørgensen N, Andersson AM, et al. Association Between Use of Marijuana and Male Reproductive Hormones and Semen Quality: A Study Among 1,215 Healthy Young Men. Am J Epidemiol. 2015;182(6):473-81.
- Klonoff-cohen HS, Natarajan L, Chen RV. A prospective study of the effects of female and male marijuana use on in vitro fertilization (IVF) and gamete intrafallopian transfer (GIFT) outcomes. Am J Obstet Gynecol. 2006;194(2):369-76.
- Foeller ME, Lyell DJ. Marijuana Use in Pregnancy: Concerns in an Evolving Era. J Midwifery Womens Health. 2017;62(3):363-367.
- Brown QL, Sarvet AL, Shmulewitz D, Martins SS, Wall MM, Hasin DS. Trends in Marijuana Use Among Pregnant and Nonpregnant Reproductive-Aged Women, 2002-2014. JAMA. 2017;317(2):207-209.
- Chasnoff IJ. Medical marijuana laws and pregnancy: implications for public health policy. Am J Obstet Gynecol. 2017;216(1):27-30.
- Van gelder MM, Reefhuis J, Caton AR, et al. Maternal periconceptional illicit drug use and the risk of congenital malformations. Epidemiology. 2009;20(1):60-6.
- Torres CA, Hart CL. Marijuana and pregnancy: objective education is good, but biased education is not. Am J Obstet Gynecol. 2017;217(2):227.
- Volkow ND, Compton WM, Wargo EM. The Risks of Marijuana Use During Pregnancy. JAMA. 2017;317(2):129-130.
- Jaques SC, Kingsbury A, Henshcke P, et al. Cannabis, the pregnant woman and her child: weeding out the myths. J Perinatol. 2014;34(6):417-24.
Image credit: Jenna Norman via unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video