Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv obezity na imunitní systém a onemocnění ledvin a jater
Jaký vliv má hubnutí na funkci buněk přirozených zabijáků, naši první linii imunitní obrany proti rakovině, a jaký vliv má na funkci ledvin a ztučnění jater?
V abecedě zdravotních následků obezity písmeno I zastupuje imunitu.
Studie SOS sledovala osud tisíců pacientů po operaci zmenšení žaludku po 10-20 let a porovnala je s kontrolní skupinou, která si udržovala svou váhu. Zjistili, že lidé, kteří díky operaci zhubnuli asi 20 % své hmotnosti, nejen žili déle, zčásti díky úbytku cukrovky a kardiovaskulárního onemocnění, ale měli také méně rakoviny. Může to být tím, že imunita vůči nádorům je ovlivňována tělesnou váhou. Buňky přirození zabijáci jsou první linií obrany imunitního systému proti rakovinným buňkám (a mnohým virovým infekcím). Jejich funkce je však u obézních jedinců značně narušena. Když obézní jedince náhodně přiřadíte do hubnoucího programu, zaznamenáte značnou reaktivaci buněk přirozených zabijáků (NK buněk) už během prvních tří měsíců. Tento program zahrnoval i pohyb, není proto jednoduché změřit vliv samotného hubnutí, jelikož i fyzická aktivita sama o sobě posiluje aktivitu NK buněk.
Na druhém konci imunitního spektra leží jiný problém, máme podezření, že obezita je příčinným rizikovým faktorem rozvoje autoimunitního onemocnění, jímž je roztroušená skleróza. Značí nám to, že obezita se pojí s tím nejhorším z obou stran z hlediska fungování imunity. Na jednu stranu snižuje aktivitu důležitou pro ochranu před rakovinou a infekcemi, na druhou stranu také vyvolává přehnanou aktivitu způsobující určitá zánětlivá autoimunitní onemocnění.
Ž jako žloutenka. Kvůli epidemii obezity je nyní nealkoholové ztučnění jater vůbec nejrozšířenějším onemocněním jater v rozvinutých zemích. Tuk nekončí jen na břiše a stehnech, nějaký se nám usazuje i uvnitř orgánů. Více než 80 % jedinců s obezitou v oblasti břicha již může mít tuk v játrech. A u lidí se závažnou obezitou prevalence přesahuje 90 %. Následkem může být zánět, zjizvení a nakonec i cirhóza nebo rakovina jater. V současnosti je nealkoholová steatohepatitida hlavní příčinou transplantace jater u amerických žen, a v roce 2020 to tak nejspíše bude už i u mužů.
L jako ledviny. Obezita je jedním z nejsilnějších rizikových faktorů chronického onemocnění ledvin. Ledviny kompenzují metabolické požadavky přicházející s nadbytečnou váhou tím, že se přepracovávají nad limit. Pracují v „hyperfiltraci,“ aby se popraly s velkou náloží práce. Výsledné zvýšení tlaku v ledvinách může poškodit citlivé struktury ledvin a zvýšit v dlouhodobém měřítku riziko selhání ledvin.
Ještě nějaká písmena? Chceme-li s výčtem pokračovat, máme zde ještě P jako narušená funkce plic, M jako metabolický syndrom a tak dále. Dokonce máme i X pro xiphodynii, bolest na mečovitém výběžku na spodním konci hrudní kosti v důsledku jeho tlačení ven zvětšujícím se břichem.
Vzhledem k myriádě zdravotních problémů spjatých s nadváhou jsou roční zdravotní výdaje související s obezitou v přepočtu více než 40 000 Kč na osobu a obézní pracovníci s několika zdravotními problémy stojí firmy na zdravotní péči až o 215 000 Kč více než jejich štíhlí kolegové. Zčásti se tím mohou vysvětlit rozdíly ve mzdách, kdy obézní lidé dostávají méně, jelikož společnosti se snaží tyto náklady přenést na zaměstnance, nejde tak jen o drzou diskriminaci. Vzhledem k nákladům na zdravotní péči a menší produktivitě kvůli promaroděným pracovním dnům jsou celoživotní náklady na léčbu obézních dětí a dospívajících přes 3,2 miliónů Kč.
Některé odhady vyčíslují národní náklady na obezitu na 150 miliard dolarů ročně a dalších 50 miliard dolarů má přibýt do roku 2030 v důsledku stárnutí stále tlustší generace „baby boomerů.“ Jiní s tím zásadně nesouhlasí, a to z prostého a morbidního důvodu, že tito jedinci asi tak dlouho žít nebudou. Tak jako zdravotní náklady na nemoci související s užíváním tabáku mohou být více než vynulovány zkráceným věkem dožití kuřáků, tak i životní náklady na zdravotní péči o obézní jedince mohou být v konečném důsledku nižší, protože tito lidé nejspíše dříve zemřou. Takže skutečná cena se lépe vyčíslí v samotných životech než penězích. O kolik let vlastně nadváha zkracuje život? Na tuto otázku se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sjöström L. Review of the key results from the Swedish Obese Subjects (SOS) trial-a prospective controlled intervention study of bariatric surgery. J Intern Med. 2013;273(3):219-34.
- Jahn J, Spielau M, Brandsch C, et al. Decreased NK cell functions in obesity can be reactivated by fat mass reduction. Obesity (Silver Spring). 2015;23(11):2233-41.
- Walsh NP, Gleeson M, Shephard RJ, et al. Position statement. Part one: immune function and exercise. Exerc Immunol Rev. 2011;17:6-63.
- Mokry LE, Ross S, Timpson NJ, Sawcer S, Davey Smith G, Richards JB. Obesity and multiple sclerosis: a Mendelian randomization study. PLoS Med. 2016;13(6):e1002053.
- Chen S, Akbar SM, Miyake T, et al. Diminished immune response to vaccinations in obesity: role of myeloid-derived suppressor and other myeloid cells. Obes Res Clin Pract. 2015;9(1):35-44.
- Gallacher J, McPherson S. Practical diagnosis and staging of nonalcoholic fatty liver disease: a narrative review. EMJ. 2018;3(2):108-18.
- Chalasani N, Younossi Z, Lavine JE, et al. The diagnosis and management of non-alcoholic fatty liver disease: practice guideline by the American Gastroenterological Association, American Association for the Study of Liver Diseases, and American College of Gastroenterology. Gastroenterology. 2012;142(7):1592-609.
- Calzadilla Bertot L, Adams LA. The natural course of non-alcoholic fatty liver disease. Int J Mol Sci. 2016;17(5):774.
- Noureddin M, Vipani A, Bresee C, et al. NASH leading cause of liver transplant in women: updated analysis of indications for liver transplant and ethnic and gender variances. Am J Gastroenterol. 2018;113(11):1649-59.
- Kovesdy CP, Furth SL, Zoccali C. Obesity and kidney disease: hidden consequences of the epidemic. Am J Nephrol. 2017;45:283-91.
- Forno E, Han YY, Mullen J, Celedón JC. Overweight, obesity, and lung function in children and adults-a meta-analysis. J Allergy Clin Immunol Pract. 2018;6(2):570-81.e10.
- Zafar U, Khaliq S, Ahmad HU, Manzoor S, Lone KP. Metabolic syndrome: an update on diagnostic criteria, pathogenesis, and genetic links. Hormones (Athens). 2018;17(3):299-313.
- Hogerzeil DP, Hartholt KA, de Vries MR. Xiphoidectomy: a surgical intervention for an underdocumented disorder. Case Rep Surg. 2016;2016:9306262.
- Kim DD, Basu A. Estimating the medical care costs of obesity in the United States: systematic review, meta-analysis, and empirical analysis. Value Health. 2016;19(5):602-13.
- McCrady-Spitzer SK, Levine JA. Nonexercise activity thermogenesis: a way forward to treat the worldwide obesity epidemic. Surg Obes Relat Dis. 2012;8(5):501-6.
- Bhattacharya J, Bundorf MK. The incidence of the healthcare costs of obesity. J Health Econ. 2009;28(3):649-58.
- Hamilton D, Dee A, Perry IJ. The lifetime costs of overweight and obesity in childhood and adolescence: a systematic review. Obes Rev. 2018;19(4):452-63.
- Wang YC, McPherson K, Marsh T, Gortmaker SL, Brown M. Health and economic burden of the projected obesity trends in the USA and the UK. Lancet. 2011;378(9793):815-25.
- van Baal PH, Polder JJ, de Wit GA, et al. Lifetime medical costs of obesity: prevention no cure for increasing health expenditure. PLoS Med. 2008;5(2):e29.