Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vliv obezity na žlučové kameny, jícnový reflux a kardiovaskulární onemocnění
Dostatečné zhubnutí dokáže snížit riziko smrtelných srdečních infarktů a mrtvic o polovinu.
V abecedě zdravotních následků obezity jsme se ještě nezabývali písmenem Ž, za kterým jsou žlučové kameny.
Nejčastějším důvodem hospitalizace s trávicí soustavou je žlučníkový záchvat. Každý rok si přes milion Američanů vyslechne diagnózu žlučových kamenů a zhruba 700 000 z nich si musí nechat žlučník chirurgicky odstranit. Jde o docela bezpečný zákrok. Komplikace má méně než 5 % operací a umírá jen 1 z 1 000 pacientů. Ovšem u 1 z 10 se může rozvinout postcholecystektomický syndrom - přetrvávající gastrointestinální potíže ještě dlouho po operaci.
Z čeho se žlučové kameny skládají? V 80-90 % případů jsou žlučové kameny převážně ze zkrystalizovaného cholesterolu; vytvoří se tvrdé a ostré krystaly ve žlučníku, pokud je cholesterol příliš koncentrovaný. Vysvětlovalo se tím, proč malé studie staršího data zjišťovaly vyšší výskyt žlučových kamenů u lidí konzumujících maso. Nicméně výsledky z novějších a větších studií jsou nejednoznačné. Jedna studie naznačuje ochranu před onemocněním žlučníku, ale jiná zase vyšší výskyt u vegetariánů, nezávisle na váze jedince. Nejvýznamnějším domnělým příčinným rizikovým faktorem je obezita, ta zvyšuje riziko až sedminásobně. Už váha blízko hranice pro nadváhu vaše riziko zdvojnásobuje.
Paradoxní je, že i rychlé zhubnutí může tyto potíže odstartovat. Čtvrt kilogramu denně je považováno za horní limit lékařsky bezpečného hubnutí s ohledem na tvoření žlučových kamenů. Ultrazvukové studie zjistily, že rychlejší zhubnutí může zvýšit pravděpodobnost vzniku kamenů z 1 : 200 za týden až na 1 : 40 za týden. Jako prevence žlučníkového záchvatu je dobré zvýšit příjem vlákniny. Nejen, že se příjem vlákniny pojí s nižším výskytem onemocnění žlučníku, ale u již nemocných lidí vysoký příjem vlákniny během hubnoucího režimu vede k významně snížené tvorbě žlučníkových kalů oproti tomu, když lidé zhubnou stejný počet kilogramů bez vlákniny navíc.
G jako gastroezofageální reflux. Konzumace potravin bohatých na vlákninu také snižuje riziko refluxu žaludeční kyseliny. Již dříve jsem vysvětloval, jak chronické silné tlačení stolice na WC může vtlačit část žaludku do hrudní dutiny. Stejný efekt může mít nadbytečný tlak v břišní oblasti v důsledku obezity, může vytlačit kyselinu nahoru do jícnu, pak přijde pálení žáhy a zánět. Zvýšený tlak na břišní orgány v důsledku obezity by taky mohl vysvětlit, proč ženy s nadváhou častěji trpí na pánevní prolaps, při kterém jsou orgány jako třeba konečník vytlačeny do vaginální dutiny.
Nesmrtelnějším písmenem v abecedě následků obezity je však S. S jako srdeční onemocnění. Ze 4 miliónů úmrtí připsaných nadměrné tělesné váze každý rok po celém světě je takřka 70 % zapříčiněno kardiovaskulárním onemocněním. Je za tím jen špatná strava? Studie s mendelovskou randomizací naznačují, že lidé od početí předurčeni k vyšší hmotnosti na základě genetických předpokladů skutečně mají vyšší výskyt srdečního onemocnění i mrtvic nehledě na to, co konzumují. Otázkou je, jestli po zhubnutí riziko klesne.
Na scénu přichází studie SOS, první dlouhodobá kontrolovaná studie porovnávající výsledky tisíců pacientů po zmenšení žaludku s kontrolními subjekty začínajícími na stejné váze, ale hubnoucími bez chirurgie. Kontrolní skupina si svou novou váhu udržela, zatímco chirurgická skupina si udržela jen 20 % svého váhového úbytku - během následujících 10-20 let. Během té doby měla skupina s přirozeným hubnutím o 80 % méně cukrovky a ještě k tomu výrazně méně infarktů a mrtvic. Není překvapením, že se to výrazně projevilo na celkové úmrtnosti. Zde můžete vidět, jak po deseti letech přirozeně hubnoucí skupina snížila riziko smrtelných infarktů a mrtvic na polovinu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Portincasa P, Moschetta A, Palasciano G. Cholesterol gallstone disease. Lancet. 2006;368(9531):230-9.
- Alexander HC, Bartlett AS, Wells CI, et al. Reporting of complications after laparoscopic cholecystectomy: a systematic review. HPB (Oxford). 2018;20(9):786-94.
- Pucher PH, Brunt LM, Davies N, et al. Outcome trends and safety measures after 30 years of laparoscopic cholecystectomy: a systematic review and pooled data analysis. Surg Endosc. 2018;32(5):2175-83.
- Isherwood J, Oakland K, Khanna A. A systematic review of the aetiology and management of post cholecystectomy syndrome. Surgeon. 2019;17(1):33-42.
- Pradhan SB, Joshi MR, Vaidya A. Prevalence of different types of gallstone in the patients with cholelithiasis at Kathmandu Medical College, Nepal. Kathmandu Univ Med J (KUMJ). 2009;7(27):268-71.
- Chang CM, Chiu THT, Chang CC, Lin MN, Lin CL. Plant-based diet, cholesterol, and risk of gallstone disease: a prospective study. Nutrients. 2019;11(2):335.
- McConnell TJ, Appleby PN, Key TJ. Vegetarian diet as a risk factor for symptomatic gallstone disease. Eur J Clin Nutr. 2017;71(6):731-5.
- Stender S, Nordestgaard BG, Tybjaerg-Hansen A. Elevated body mass index as a causal risk factor for symptomatic gallstone disease: a Mendelian randomization study. Hepatology. 2013;58(6):2133-41.
- Stampfer MJ, Maclure KM, Colditz GA, Manson JE, Willett WC. Risk of symptomatic gallstones in women with severe obesity. Am J Clin Nutr. 1992;55(3):652-8.
- Aune D, Norat T, Vatten LJ. Body mass index, abdominal fatness and the risk of gallbladder disease. Eur J Epidemiol. 2015;30(9):1009-19.
- Weinsier RL, Wilson LJ, Lee J. Medically safe rate of weight loss for the treatment of obesity: a guideline based on risk of gallstone formation. Am J Med. 1995;98(2):115-7.
- Tsai CJ, Leitzmann MF, Willett WC, Giovannucci EL. Long-term intake of dietary fiber and decreased risk of cholecystectomy in women. Am J Gastroenterol. 2004;99(7):1364-70.
- Sulaberidze G, Okujava M, Liluashvili K, Tughushi M, Bezarashvili S. Dietary fiber’s benefit for gallstone disease prevention during rapid weight loss in obese patients. Georgian Med News. 2014;(231):95-9.
- Hampel H, Abraham N, El-Serag H. Meta-analysis: obesity and the risk for gastroesophageal reflux disease and its complications. Ann Intern Med. 2005;143(3):199-211.
- Giri A, Hartmann KE, Hellwege JN, Velez Edwards DR, Edwards TL. Obesity and pelvic organ prolapse: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Am J Obstet Gynecol. 2017;217(1):11-26.e3.
- Afshin A, Forouzanfar MH, Reitsma MB, et al. Health effects of overweight and obesity in 195 countries over 25 years. N Engl J Med. 2017;377(1):13-27.
- Hägg S, Fall T, Ploner A, et al. Adiposity as a cause of cardiovascular disease: a Mendelian randomization study. Int J Epidemiol. 2015;44(2):578-86.
- Sjöström L. Review of the key results from the Swedish Obese Subjects (SOS) trial-a prospective controlled intervention study of bariatric surgery. J Intern Med. 2013;273(3):219-34.