Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vyhladovění rakoviny omezením methioninu
Omezení přísunu methioninu – čehož nejlépe dosáhneme rostlinnou stravou – může mít výrazný dopad na pacienty s rakovinou, protože na rozdíl od normálních tkání mnoho lidských nádorů ke svému růstu potřebuje aminokyselinu methionin.
Když vyrábíte antibiotika, tak například nevytvoříte lék, který by ničil DNA, protože to je něco, co je lidem i bakteriím společné. Zabilo by to bakterie, jistě, ale mohlo by to zabít i nás. Takže mnoho antibiotik účinkuje prostřednictvím napadání bakteriální buněčné stěny, což je něco, co bakterie mají, zatímco my ne.
Antifungální látky mohou napadat jedinečné buněčné stěny hub. Pesticidy mohou působit napadáním speciálního vnějšího skeletu hmyzu. Ale bojovat s rakovinou je těžší, protože rakovinné buňky jsou naše vlastní buňky. Takže boj s rakovinou spočívá v nalezení a využití rozdílů mezi rakovinnými a normálními buňkami.
Před čtyřiceti lety byla publikována průlomová studie, která jako první prokázala, že mnoho druhů rakovin u člověka má něco, čemu se říká absolutní methioninová závislost. To znamená, že normální buňky můžete vypěstovat v Petriho misce, aniž byste jim přidávali aminokyselinu methionin – normální buňky prosperují, ale rakovinné buňky bez methioninu umírají. Normální buňky prsu, například, rostou tak jako tak, s i bez methioninu, ale tady jsou buňky leukémie – ty potřebují k růstu přidaný methionin, jinak stagnují.
Co rakovina s methioninem dělá? Nádory vytvářejí plynnou síru – a společně s ní sloučeniny, které dokáží identifikovat speciálně trénovaní diagnostičtí psi. Existují psi, kteří dovedou vyčenichat rakovinu kůže. Existují psi, kteří podle dechu pacienta dovedou rozpoznat lidi s rakovinou plic. Psi, kteří z moči určí rakovinu močového měchýře a ano – uhodli jste to. Psi, kteří z pšouknutí poznají kolorektální rakovinu. Lékaři nyní mohou brát do laborky labradory. To dodává termínu „pet scan“ zcela nový význam (pet = mazlíček).
Každopádně závislost na methioninu není přítomná pouze v rakovinných buněčných liniích v Petriho misce. Čerstvé nádory vyjmuté z pacientů ukazují, že mnoho rakovin má biochemické vady, které je činí závislými na methioninu, včetně některých nádorů tlustého střeva, prsu, vaječníku, prostaty a kůže.
Chemoterapeutické společnosti soupeří o prvenství ve vývoji léku, který bude likvidovat methionin, ale protože zdrojem methioninu jsou především potraviny, může být lepší strategií snížit hladinu methioninu snížením jeho příjmu a vyřazením potravin s jeho vysokým obsahem za účelem kontrolování růstu rakoviny.
Uvažování jde asi tímto směrem: Podívejte se, odvyknutí kouření, strava bohatá na rostlinné zdroje a další opatření týkající se životního stylu dovedou zabránit většině případů rakoviny. Naneštěstí je lidé nepřijímají, a v důsledku toho se každý rok u stovek tisíc Američanů rozvíjí metastázující rakovina. Chemoterapie vyléčí pouze několik typů metastázující rakoviny. Většina běžných metastázujících rakovin, jako jsou rakovina prsu, prostaty, tlustého střeva a plic, je naneštěstí smrtelná. Zoufale proto potřebujeme nové léčebné strategie pro metastázující rakoviny, a omezení methioninu ve stravě může být jednou z takových strategií.
V čem se tedy methionin nachází? Především v kuřatech a rybách, mléko, červené maso a vejce jej obsahují méně, ale pokud se opravdu chcete držet potravin s nízkým obsahem methioninu, tak jsou to ovoce, ořechy, zelenina, obiloviny a luštěniny. Jinými slovy, omezení methioninu může být dosaženo zavedením převážně veganské stravy.
Tak proč to každý onkolog nedělá? „Navzdory mnoha slibným preklinickým a klinickým studiím v posledních letech si omezení methioninu a další stravovací opatření zatím nezískala širší klinické uplatnění.“ „Většina lékařů a výzkumníků zřejmě není obeznámena s bojem proti rakovině prostřednictvím výživy“ (velmi mírně řečeno). „Mnoho dalších může považovat omezení aminokyselin za ‘zastaralý přístup’, protože je zkoumán již po několik desetiletí.“ „Mnoho dobrých nápadů nicméně zůstává na scéně po celá desetiletí, ne-li po staletí, než se v praxi prokáží jako hodnotné.“ „Při řádném rozvoji výzkumu může omezení methioninu ve stravě, ať už samostatně nebo v kombinaci s jinou léčbou, mít pro pacienty s rakovinou značný dopad.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- V. Agrawal, S. E. J. Alpini, E. M. Stone, E. P. Frenkel, A. E. Frankel. Targeting methionine auxotrophy in cancer: discovery & exploration. Expert Opin Biol Ther 2012 12(1):53 - 61.
- M. F. McCarty, J. Barroso-Aranda, F. Contreras. The low-methionine content of vegan diets may make methionine restriction feasible as a life extension strategy. Med. Hypotheses 2009 72(2):125 - 128.
- M. C. Ruiz, V. Ayala, M. Portero-Otín, J. R. Requena, G. Barja, R. Pamplona. Protein methionine content and MDA-lysine adducts are inversely related to maximum life span in the heart of mammals. Mech. Ageing Dev. 2005 126(10):1106 - 1114.
- M. López-Torres, G. Barja. Lowered methionine ingestion as responsible for the decrease in rodent mitochondrial oxidative stress in protein and dietary restriction possible implications for humans. Biochim. Biophys. Acta 2008 1780(11):1337 - 1347.
- E. Cohen. Chitin synthesis and degradation as targets for pesticide action. Arch. Insect Biochem. Physiol. 1993 22(1 - 2):245 - 261.
- P. Cavuoto, M. F. Fenech. A review of methionine dependency and the role of methionine restriction in cancer growth control and life-span extension. Cancer Treat. Rev. 2012 38(6):726 - 736.
- E. Boedeker, G. Friedel, T. Walles. Sniffer dogs as part of a bimodal bionic research approach to develop a lung cancer screening. Interact Cardiovasc Thorac Surg 2012 14(5):511 - 515.
- H. Sonoda, S. Kohnoe, T. Yamazato, Y. Satoh, G. Morizono, K. Shikata, M. Morita, A. Watanabe, M. Morita, Y. Kakeji, F. Inoue, Y. Maehara. Colorectal cancer screening with odour material by canine scent detection. Gut 2011 60(6):814 - 819.
- K. Yamagishi, K. Onuma, Y. Chiba, S. Yagi, S. Aoki, T. Sato, Y. Sugawara, N. Hosoya, Y. Saeki, M. Takahashi, M. Fuji, T. Ohsaka, T. Okajima, K. Akita, T. Suzuki, P. Senawongse, A. Urushiyama, K. Kawai, H. Shoun, Y. Ishii, H. Ishikawa, S. Sugiyama, M. Nakajima, M. Tsuboi, T. Yamanaka. Generation of gaseous sulfur-containing compounds in tumour tissue and suppression of gas diffusion as an antitumour treatment. Gut 2012 61(4):554 - 561.
- H. Y. Guo, H. Herrera, A. Groce, R. M. Hoffman. Expression of the biochemical defect of methionine dependence in fresh patient tumors in primary histoculture. Cancer Res. 1993 53(11):2479 - 2483.
- D. E. Epner. Can dietary methionine restriction increase the effectiveness of chemotherapy in treatment of advanced cancer? J Am Coll Nutr 2001 20(Suppl 5):443S-449S; discussion 473S-475S.
- E. Cellarier, X. Durando, M. P. Vasson, M. C. Farges, A. Demiden, J. C. Maurizis, J. C. Madelmont, P. Chollet. Methionine dependency and cancer treatment. Cancer Treat. Rev. 2003 29(6):489 - 499.
- B. C. Halpern, B. R. Clark, D. N. Hardy, R. M. Halpern, R. A. Smith. The effect of replacement of methionine by homocystine on survival of malignant and normal adult mammalian cells in culture. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 1974 71(4):1133 - 1136.
- C. M. Willis, S. M. Church, C. M. Guest, W. A. Cook, N. McCarthy, A. J. Bransbury, M. R. T. Church, J. C. T. Church. Olfactory detection of human bladder cancer by dogs: Proof of principle study. BMJ 2004 329(7468):712.
- D. Pickel, G. P. Manucy, D. B. Walker, S. B. Hall, J. C. Walker. Evidence for canine olfactory detection of melanoma. App Anim Behav Sci 2004 89(1):107-116.
Images thanks to USDA, Gajda-13, California Department of Fish and Game, Pingpongwill, Kacper “Kangel” Aniołek, NMajik, Wilfredo R. Rodriguez H., Scarce, Ranko, & The Noun Project via Wikimedia; and Veganbaking.net & the queen of subtle via flickr. Thanks to Ellen Reid, Maxim Fetissenko, PhD, and Laurie-Marie Pisciotta for their Keynote help.