Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdravotní přínosy čiroku
Zjistěte, proč čirok patří mezi jednu z mých nejoblíbenějších znovu objevených obilovin.
Navzdory tomu, že v Africe a Asii je čirok důležitou součástí stravy, u nás v Americe se teprve pomalu začíná ukazovat jako možný zdroj potravy. A čirok není jen důležitou obilovinou v mnoha oblastech světa, je také používán v lidové medicíně. Jaké asi může mít zdravotní přínosy? Měli jsme již určité in vitro důkazy ze zkumavek a Petriho misek a in vivo důkazy, tedy z živých tvorů - laboratorních zvířat, ale studie na lidech se začaly objevovat teprve nedávno.
V jedné studii byly subjekty požádány o konzumaci čirokových nebo kukuřičných palačinek na večeři celé 3 týdny. Obě skupiny se dočkaly poklesu cholesterolu o 20-30 %. Jenže oni zároveň nesměli jíst vejce a další potraviny zvyšující cholesterol, což mohlo sehrát svoji roli.
Další studie otestovala sušenky. Lidé konzumující čirokové sušenky tvrdili, že se cítí sytěji než po pšeničných sušenkách, nicméně nijak se to neprojevilo rozdílem v následném příjmu jídla s neomezenou porcí. Takže asi nestavme na tom, jak se subjektivně cítili, když to nevedlo ke snížení příjmu potravy. Není proto divu, že když vědci porovnali konzumaci čirokových a pšeničných sušenek, nedošlo k úbytku váhy, byť data jsou lehce smíšená. Nedávno provedená studie dospěla k závěru, že čirok může být důležitou součástí strategie k hubnutí u lidí, přestože čiroková skupina nezhubnula více kilogramů. Nicméně přestože jedli o stovky kalorií denně více, ztráceli více tělesného tuku. Možná je to vyšším příjmem vlákniny a dalších prospěšných složek čiroku, třeba rezistentního škrobu. Nicméně způsob, jak čirok do lidí vpravovali - uměle ochucená a oslazená směs vody, sušeného mléka a čirokové nebo pšeničné mouky, sice může být z výzkumného hlediska dobrým nápadem, protože vyrobíte nenápadné placebo, ale nutí vás přemýšlet o tom, co by se stalo, kdyby místo toho jedli čirok v přirozené podobě.
Ten rezistentní škrob je však skvělý. Většina škrobu v čiroku je buď pomalý škrob anebo škrob zcela rezistentní vůči trávicímu procesu v tenkém střevě. Výsledkem jsou švédské stoly prebiotik pro vaši prospěšnou střevní flóru dole v tlustém střevě. Evidetně nejde o samotný škrob z čiroku, nýbrž o interakce mezi proteiny a dalšími sloučeninami, jež působí proti štěpení škrobů, potlačují činnost enzymů rozkládajících škrob. Čirok má díky tomu nejhůře stravitelný škrob ze všech obilovin, kvůli čemuž na něj bylo tradičně nahlíženo jako na podřadnou obilovinu. Podřadnou ve smyslu, že neposkytuje tolik kalorií. Neposkytování tolika kalorií je však v dobách epidemie obezity dobrá věc.
Když někomu dáte pšeničný a jinému čirokový muffin se stejným obsahem škrobu, tak u pšeničného uvidíte značně vyšší krevní cukry o 45 minut až 2 hodiny později a také vyšší nárůst inzulínu začínající téměř okamžitě. Celkově o 25 % nižší reakce krevního cukru a tělo muselo uvolnit jen zlomek inzulínu, aby se s ním vypořádalo, méně než polovinu!
U diabetiků to stejné: nižší nárůst cukru v krvi po čirokové kaši než po kukuřičné, kterou tělo snadněji stráví, a opět jenom zlomek inzulínu.
Potřebujeme tedy lidi dovzdělat o tom, jak zdravý čirok je a vyvinout praktické a chutné pokrmy z něj? Ne, on už pohodlný na přípravu je a chutný je sám o sobě také. Jedno zmáčknutí tlačítka na mém elektrickém tlakovém hrnci, 2 díly vody na 1 díl čiroku a za 20 minut je hotovo. Můžete si uvařit jednu obří dávku a používat čirok celý týden jako rýži. Copak se ale dá zbohatnout na tom, že lidé budou jíst nedotčené, celé zrno? Průmysl proto spíše zajímá enormní potenciál čiroku pro využití jako tzv. funkční potraviny či přídavné látky. Věděli jste například, že přidáním čiroku do vepřových nebo krůtích karbanátků můžete potlačit jejich lepenkovou chuť? A proč čirok jíst, když z něj můžete vyrobit bezlepkové pivo?
Je to legrační. V knize How Not To Diet jsem psal o dotacích, kterými financujeme výrobu cukru nebo kukuřičného sirupu, oleje a živočišnou produkci. Jak dotujeme krmivo pro dobytek, aby maso z menu rychlého občerstvení mohlo být levné. V legraci jsem se zeptal: Kdy jste naposled usedli k porci čiroku? Jenže jak to tak vypadá, čirok je vlastně prospěšný, a proto bychom měli využít čtvrtiny miliardy, kterou utrácíme za podporu průmyslu, a konečně k tomu stolu s čirokem usednout.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Simnadis TG, Tapsell LC, Beck EJ. Effect of sorghum consumption on health outcomes: a systematic review. Nutr Rev. 2016;74(11):690-707.
- Park JH, Darvin P, Lim EJ, et al. Hwanggeumchal sorghum induces cell cycle arrest, and suppresses tumor growth and metastasis through Jak2/STAT pathways in breast cancer xenografts. PLoS One. 2012;7(7):e40531.
- Xiong Y, Zhang P, Warner RD, Fang Z. Sorghum grain: From genotype, nutrition, and phenolic profile to its health benefits and food applications. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2019;18:2025-46.
- Girard AL, Awika JM. Sorghum polyphenols and other bioactive components as functional and health promoting food ingredients. J Cereal Sci. 2018;84:112-24.
- Suhasini GE, Krishna DR. Influence of unrefined sorghum or maize on serum lipids. Anc Sci Life. 1991;11(1-2):26-7.
- Stefoska-Needham A, Beck EJ, Johnson SK, Chu J, Tapsell LC. Flaked sorghum biscuits increase postprandial GLP-1 and GIP levels and extend subjective satiety in healthy subjects. Mol Nutr Food Res. 2016;60(5):1118-28.
- Stefoska-Needham A, Beck EJ, Johnson SK, et al. A Diet Enriched with Red Sorghum Flaked Biscuits, Compared to a Diet Containing White Wheat Flaked Biscuits, Does Not Enhance the Effectiveness of an Energy-Restricted Meal Plan in Overweight and Mildly Obese Adults. J Am Coll Nutr. 2017;36(3):184-92.
- Anunciação PC, Cardoso LM, Alfenas RCG, et al. Extruded sorghum consumption associated with a caloric restricted diet reduces body fat in overweight men: A randomized controlled trial. Food Res Int. 2019;119:693-700.
- de Morais Cardoso L, Pinheiro SS, Martino HS, Pinheiro-Sant'Ana HM. Sorghum (Sorghum bicolor L.): Nutrients, bioactive compounds, and potential impact on human health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(2):372-90.
- Stefoska-Needham A, Beck EJ, Johnson SK, Tapsell LC. Sorghum: an underutilized cereal whole grain with the potential to assist in the prevention of chronic disease. Food Rev Int. 2015;31:401-37.
- Poquette NM, Gu X, Lee SO. Grain sorghum muffin reduces glucose and insulin responses in men. Food Funct. 2014;5(5):894-9.
- Abdelgadir M, Abbas M, Järvi A, Elbagir M, Eltom M, Berne C. Glycaemic and insulin responses of six traditional Sudanese carbohydrate-rich meals in subjects with Type 2 diabetes mellitus. Diabet Med. 2005;22(2):213-217.
- Medeiros D, Vazquez-Araujo L, Chambers E. Sorghum: the Forgotten Grain. Food Technology Magazine. June 1, 2011.
- Luckemeyer TJ, Luckemeyer T, Hesteande B, et al. Sorghum bran addition in bratwurst, pre-cooked pork patties and pre-cooked turkey patties. Meat Science. 2015;101:118.
- Greger M. How Not to Diet. Pan Books Ltd, 2019.